Newtonovy kroužky na negativu ADOX CHS 100

Magnifax II

Zdravím,
četl jsem ve fórech o Newtonových kroužcích, ale všude se mluvilo o vzniku interference na skle, tzn. buď ve zvětšováku, nebo ve skeneru, a řešil se přítlak skel apod.
Můj problém je, že Newtonovy kroužky pozoruji pohledem přímo na negativu ADOX CHS 100 – a pak se vyskytne samozřejmě i ve skenu (přiložil bych fotku, ale nevím jak). U jiných filmů se mi to nikdy nedělo. Zvětšovat jsem to zatím nezkoušel.
Máte někdo zkušenost s tímto filmem (který mě zklamal také tím, jak strašně se kroutí) a myslíte, že může být vznik Newton. kroužků zapříčiněn smáčedlem (Fotonal v uvedeném ředění 2,5ml na 0,5l)? Nebo snad přerušovačem? V letáku k filmu píší, že doporučují nepoužívat přerušovač, jen obyč. vodu, ale já jsem tam přerušovač (Fomacitro) dával. Tím by to asi být nemělo.
Děkuji předem za odpověď!

3 komentáře u „Newtonovy kroužky na negativu ADOX CHS 100“

  1. Odpověď redakce

    O Newtonovy kroužky se v principu jednat nemůže. Jedná se o duhové obrazce (nejen kroužky), které vznikají lomem světla v tenké vrstvě vzduchu – obvykle mezi lesklou stranou filmu a sklem zvětšováku nebo diarámečku. Tedy přesně tak, jak jste četl na fórech. Na samotném filmu vzniknout nemohou, snad jen kdyby se dostal vzduch mezi podložku a emulzi.

    Pokud máte na filmu nějaké kruhové utvary, mohlo by se jednat o méně vyvolaná místa, na kterých se po míchání držely vzduchové bubliny. Další možností – ne příliš pravděpodobnou – jsou skvrny vodního kamene vzniklé z příliš tvrdé prací vody při smáčení a schnutí. Také je možné, že film nebyl v cívce dobře navinut a jednotlivé závity se na některých místech dotýkaly. Tam pak došlo k nedostatečnému či nadměrnému vyvolání podle proudění čerstvé a spotřebované vývojky. Kruhový útvar může způsobit i elektrický výboj, pokud je film nabit kladně.

    Pošlete sken fotografie na tobik@paladix.cz; Uvidíme, co z něj vyčteme.

    Odpovědět
  2. Newtovvz krouzky

    Vzdy jsem se domnival, ze je to interfernce paprsku prosleho a odrazeneho mezi dvema skly, aby vzdalenost nebyla velka. Jste si jist, ze je to lom? Nehadam se

    Odpovědět
    • Newtonovy krouzky

      Á, díky za upozornění. Tak mi to vrtalo hlavou a byl jsem v myšlenkách napřed, že jsem nedal pozor, co píšu.

      Samozřejmě se jedná o inteferenci, podle tloušťky vzduchové vrstvy a vlnové délky světla se některé paprsky zesílí a jiné potlačí. A protože se směrem od bodu dotyku mezera zvětšuje, vznikají duhové kroužky, ale také různé soustředné bramboroidy.

      Snad se tohle faux pas nedozví Andulka Peterková…

      Odpovědět

Napsat komentář