reverzní kroužek

fotofanda

Dobrý den,

jako majitel staršího přístroje Hasselblad 500 mám zájem o zhotovení makro snímků. V odborné diskusi jsem se dozvěděl o tzv., reverzním kroužku/ adaptéru. Tak jsem hledal na netu a nalezl jsem jen – Hasselblad PROSHADE adaptér 77 mm.
Nic bližsího. Je to to samé jako ten reverzní kroužek, který je doporučován místo mezikroužků.
Či zda mi doporučíte vhodný kroužek sami.

děkuji za informaci

1 komentář u „reverzní kroužek“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den,

    Hasselblad PROSHADE adaptér slouží k připevnění sluneční clony (kompendia) na objektiv. Pro makrofotografii tedy neposlouží.

    Dokonce si myslím, že není ani možné hledat přímo reverzní kroužek (reversing ring). Tak se totiž označuje kroužek, který je na jedné straně opatřen vnějším závitem (podobně jako filtr) a na druhé straně stejným upevňovacím mechanismem, jako má objektiv, tedy většinou bajonetem. Slouží k připevnění objektivu především na makro měchy v obrácené poloze pro fotografování při zvětšeních větších než 1:1. Běžný objektiv je totiž optimalizován na situaci, kdy je předmětová vzdálenost větší než vzdálenost obrazová. Jakmile se poměr otočí, je lepší otočit i objektiv. Nevím, existuje-li pro Hasselblad. Příkladem je třeba reverzní kroužek Nikon BR-2.

    Vy zřejmě chcete spojit dva objektivy a k tomu slouží spojovací kroužek, který je příbuzný redukcím pro filtry. Na obou stranách má vnější závit. V angličtině se označuje jako macro coupling ring (případně male – male), v češtině snad spojovací kroužek, ale nevzpomínám si, že by vzniklo nějaké obecně používané jméno. Hledejte tedy podle anglického názvu. Osobně vám doporučuji zkusit eBay, tam je rozsáhlá nabídka při investicích pár korun. Dříve si tyto kroužky nechávali fotografové vyrábět na zakázku.

    Spojení dvou objektivů je obdoba nasazení předsádkové čočky. Jen má tato čočka výrazně větší mohutnost (tak 10-15D) a vzhledem ke své stavbě je velmi kvalitní. Na druhou stranu je velmi omezen rozsah zvětšení a hlavně se fotografovaný objekt nachází zhruba tak daleko od objektivu, jako se nachází film. Je tedy velmi blízko a to přináš komplikaci především v podobě stínění. Nicméně při ceně sto až dvěstě korun za kroužek je to daleko nejlevnější cesta k makrofotografii.

    Jinak zkazky o tom, jak jsou mezikroužky špatné a kazí obraz, už jsou vskutku legendární. Mezikroužky jsou v tom nevinně, to je problém objektivu. Většina jich je optimalizována na situaci, kdy paprsky vstupující předním členem přicházejí z dálky téměř rovnoběžně a z objektivu vychází pod velkými úhly. Při makru se dostáváme do situací odlišných až opačných a kresba objektivu už není dobrá. Použití obráceného objektivu je cestou, jak nechat putovat paprsky po nejlepších drahách, jen opačným směrem. Výsledek bude stejný, protože v optice platí zákon o opačném chodu paprsku.

    Odpovědět

Napsat komentář