Dobrý den,
velmi si cením vaší poradny.
Vlastním Nikon F50 a rád bych začal fotit portréty a detaily (hmyz…). Jaký objektivu je k tomu potřeba? Jsem finančně omezen a mám v nabídce AF 80-200mm f/4.5-5.6D nebo AF 100-400mm f/4.5-6.7 nebo Sigma 70-300mm f/4 – 5.6 APO Macro.
Předem vám děkuji
Rada k objektivům
Marian Halaburka
Odpověď redakce
Na makro a portréty jsou třeba poměrně odlišné objektivy, protože u portrétů je zpravidla žádoucí malá hloubka ostrosti, zatímco u detailů naopak co největší.
Z těch objektivů, které uvádíte, bych volil Sigmu 70-300mm, protože je nejsvětelnější a navíc má makrorežim (bude ho tedy možno zaostřit na malou vzdálenost). Je to ovšem poměrně individuální rozhodnutí, někdo jiný by vám pravděpodobně poradil něco jiného…
Na stránkách http://www.sigma-foto.cz se píše toto:
“Symbol APO označuje objektivy, které mají ve své optické stavbě použity členy vyrobené z apochromatického optického skla. Světlo se průchodem v obyčejném skle láme pro různé spektrální barvy jinak, výsledkem jsou pak barevné artefakty na hranách předmětů – zejména v krajích zorného pole. Apochromatické sklo, označováno jako SLD (Special Low Dispersion – sklo s nízkým rozptylem světla) koriguje tuto optickou vadu, obraz je pak ostřejší a kontrastnější.”
To je výhodnější pro makrosnímky, ale pro portréty už kontrastní a ostré podání tak žádoucí není, tam je ideálem spíše měkčí kresba; tu ale mají hlavně speciální portrétní objektivy, ovšem tohoto efektu lze dosáhnout i změkčovacím filtrem.
Milan Sýkora
Makro a portrét
Já bych řekl, že pro makro se uvedená Sigma rozhodně nehodí. Sice má v názvu Makro, ale to je jen marketingové lákadlo, v praxi to znamená, že nejbližší předmět můžete mít ostrý ve vzdálenosti 95cm (což je dle mého na makro setsakramentsky hodně). Rozhodně nečekejte, že byste s tímto objektivem vyfotil detail hmyzu. To by ten hmyz musel být velký asi jako pes. 🙂
Pro makro takového typu se hodí jedině skutečný makroobjektiv, který dosahuje měřítka zvětšení 1:1. Doporučuji prostudovat následující články:
Objektiv AF Micro-Nikkor 105mm f/2,8D
Dotaz z poradny – měřítko zvětšení a označení “makro” u objektivů
Makroobjektivy
a další články ohledně makrofotografie na našem serveru.
Z hlediska ostrosti si myslím, že uvedená Sigma se spíš hodí na portréty, protože její kresba je poměrně měkká. Pro “měkké” portréty bych ji doporučil.
makro a portrét
Jen malý dodatek – nejmenší zaostřovací vzdálenost není 95 cm, ale 59,1 cm a uváděné měřítko zobrazení je v makrorežimu 1:2, což je z objektivů uvedených v dotazu nejlepší.
Zde je popis objektivu na stránkách Sigma; je to sice typ II, ale pokud vím, tak se zrovna zaostřovací vzdálenost a měřítko zobrazení neliší…
Samozřejmě je nejlepší fotografovat makro speciálním makroobjektivem s měřítkem 1:1, o tom není sporu.
makro a portrét
Obávám se, že se pleteš. Tento objektiv má nejkratší zaostřitelnou vzdálenost v makro režimu skutečně 95cm, údaj 59,1 je v palcích. Na českých stránkách je to špatně, na amerických je to správně.
makro a portrét
:-(( To mě tedy mrzí, protože sám jsem se stal obětí mystifikace českých stránek Sigma. Nenapadlo mě hledat i na amerických, když se to dá najít u nás… Je to ale už několikátý případ, kdy se tyto stránky ukázaly jako nespolehlivé! A tak už tyto stránky opravdu navštěvovat nebudu…
Vzkaz dalším čtenářům: pozor na české stránky http://www.sigma-foto.cz; raději se dívejte na http://www.sigma-photo.com nebo http://www.sigma-photo.de!
makro a portrét
děkuji, rád bych tedy věděl co se s jednotlivými objektivy dá fotit, k čemu slouží a jaký je vhodný k focení portrétu.