Tisk digi fotek na domácí tiskárně

PetrK

Po zakoupení digitálního foťáku mě v první chvíli opanovalo naprosté nadšení. Bohužel , ale nevydrželo dlouho. Postupně jsem se začal učit zpracování fotek v Adobe Photoshopu a být stále náročnější na jejich kvalitu a výsledné zpracování na papíře. V poslední době mě několikrát mírně řečeno rozladili ve fotolabu, a proto jsem se rozhodl ke koupi domácí fototiskárny. Představa, že si v klidu domova upravím fotky tak, jak já budu chtít a kdy budu chtít a hned si je vytisknu byla hodně lákavá. Předpokládané vyšší náklady budou vyváženy právě výše uvedenými výhodami.
Bohužel jsem se hodně zmýlil. První tisky dopadly zcela katastrofálně – fotky byly hodně tmavé a celé laděné do žluté. Začal jsem tedy shánět informace, jak na to a experimentovat s nastavením tiskárny a volbou papíru. Výsledek však je pořád hodně bídný. Pravděpodobně (spíš zcela jistě) je vše způsobeno barevnými profily foťáku (Canon A80) monitoru (LCD na IBM notebooku) a tiskárnou (EPSON Stylus Photo R200). Už jsem si přečetl i několik článků na vašem webu o barevných profilech a správě barev, ale jsou pro mě až příliš složité. Můj dotaz (žádost o radu) tedy zní – jakým způsobem (a jestli vůbec) je možné v amaterských podmínkách sladit zobrazení na monitoru (vím, že u LCD je to hodně obtížné) s výtiskem na tiskárně a jaké “nástroje” na to případně použít.
Za případné tipy předem děkuji. Samozřejmě beru i radu typu : Je třeba si koupit pořádný monitor, apod…

1 komentář u „Tisk digi fotek na domácí tiskárně“

  1. Odpověď redakce

    Podle mých zkušeností by slušná fotka vytištěná na slušný papír ve slušné tiskárně ve víceméně automatickém režimu měla být poměrně hodně podařená. O tmavosti se dá uvažovat, ale vyloženě silné ujetí barev do žluta na mě působí dojmem, že je někde něco špatně.
    Zkuste pár tisků, kde se naopak pokusíte color management úplně vypnout. Uvidíte nakolik to pomůže.
    Mimochodem, občas neuškodí zkusit tisk z jiného programu, zažil jsem situaci, kdy jsem se zaboha nemohl dobrat k výsledku a pak jsem zjistil, že barvy mrví Zoner Photo Studio (v jeho novém buildu je to opraveno). Prostě zkuste trochu zalaborovat pro vyloučení podobné principiální chyby.

    Další věc – nepíšete o typu papíru, i tady může nastat problém.

    V souhrnu – podle mých zkušeností by barvy neměly nijak moc ujet (taky mám NB IBM) a měl byste při tisku dosáhnout dobrých výsledků. Pokud vám budou stačit, je vše super. Pokud ne, tak teprve přijde moment pro úvahy o hlubší kalibraci.

    Odpovědět

Napsat komentář