Dobrý den, chci se Vás zeptat, co si myslíte o skladování otevřených vývojek v ledničce. Ilford u některých vývojek uvádí, že pro skladování je ideální teplota mezi 5-20°C, ale u jiných výrobců jsem tento údaj nenašel. Jde mi konkrétně o vývojku Xtol a Ultrafin Liquid. V ledničce máme rovných 5°C, je bezpečné tyhle vývojky do ledničky ukládat? Slyšel jsem, že při nižších teplotách některé vývojky kristalizují a už se to nedá zachránit ani zahříváním – předpokládám, že se to týká právě práškových vývojek jako je třeba Xtol. Jenže když ty vývojky nechám venku, tak budou celé léto v bytě vystaveny výrazně větší teplotě než je 20°C. Takže teď nevím, co s tím. Díky za radu.
Skladování vývojek
masr
Odpověď redakce
Je pravda, že nižší teplota při skladování fotochemikálií přispívá k jejich životnosti, ale mělo by se jednat o chlad, ne o příliš nízkou teplotu. Jak sám píšete, některé vývojky mohou při nízké teplotě vykrystalizovat a nemusí to být už vratné, pozor je třeba dávat hlavně na kapalné koncentráty, protože jde o vysoce nasycené roztoky. Pokud nevíte, jak se Vám bude při 5° C chovat Xtol a Tetenal Ultrafin, můžete to vyzkoušet nejprve s menším množstím. Máte-li možnost, můžete zkusit skladovat vývojku ve sklepě, kde by ani v létě nemusela teplota výrazně přesahovat 20° C.
Ale skladování při nižší teplotě není jediným faktorem, který přispívá k prodloužení trvanlivosti vývojky. Asi ještě více důležíté je, aby k vývojce neměl přístup vzduch. Od Tetenalu se dá za přibližně 400 Kč koupit Protectan, antioxidační plyn težší než vzduch. Vzhledem k tomu, že stále to samé balení používám už více než tři roky, jde o investici, kterou mohu doporučit. Zastříknutý Protectanem mi vydržel nepříliš vyčerpaný pracovní roztok pozitivní vývojky Ilford Multigrade více než sedm měsíců. Jak jsem už naznačil předchozí větou, dalším faktorem je vyčerpání vývojky, čerstvý pracovní roztok vydrží déle, než používaná, už částečně vyčerpaná vývojka.
S pozdravem
Jan Seifert