Problémy s prachem na snímači Nikon D70

Járin

Neustále se potýkám s částicemi prachu na snímači, matnici a zrcátku u Nikon D70. To samé platí i pro objektivy, zvenčí jsou dokonale ošetřené, ale uvnitř jsou částečky prachu, které na světlém pozadí tvoří tmavé flíčky. Jak na to? Existuje nějaký fígl, jak bezdotykově tyto částečky z plochy odstranit?
Děkuji

6 komentářů u „Problémy s prachem na snímači Nikon D70“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den,

    při časté výměně objektivu se prachu nevyhnete, dříve či později se dovnitř dostane. Prachová zrníčka na matnici a zrcátku až tak nevadí, ty sice vidíte, ale ve výsledném snímku se neuplatní, prachová zrníčka na snímači již samozřejmě ano. Navíc jejich viditelnost je dána použitou clonou, při malých clonových číslech ho nevnímáte, u plného zaclonění objektivu jsou již nepřehlédnutelná.

    Prach v objektivu (v rozumném množství) nevadí rovněž, možná by jste byl překvapený, jak vypadají objektivy profesionálů :-). Jedinou výjimkou je poslední čočka před čipem, ta by měla být pokud možno čistá.

    Fígl neexistuje, hlavní problém je v tom, že jediný bezdotykový způsob je v odfouknutí smetí balónkem, což ovšem znamená, že stejně zůstane někde uvnitř fotoaparátu. Osvědčilo se mi vyfoukávat smítka s tělem fotoaparátu nad hlavou (jak z čipu, tak z prostoru matnice – zrcátka), kdy alespoň ty největší vypadnou ven, naprosto klasickým “foukátkem” se sejmutým štětečkem. Není doporučováno používání sprejů, ale znám řadu lidí, kteří je používají. Předpokládám, že omezení není dáno možností znečistit nebo poškodit čip, ale ochranou jemných lamel závěrky, které by se větším proudem média mohly poškodit. Lze použít i malé servisní kompresory, ale pozor, jen modely určené pro optiku (občas se vyskytnou, třeba v práci máme takový typ na čištění data/video projektorů), klasický kompresor má ve stlačeném vzduchu jemné kapky oleje, které by znečistily čip.

    Jinak v krizi největší lze na čip sáhnout něčím velmi jemným, v nouzi i štětečkem (nedoporučuje se) ve skutečnosti je před ním ochraný filtr, takže v případě smůly je poškozena jen ta ochrana, nikoliv sám snímací čip.

    S prachem je potřeba se naučit žít, u klasického fotoaparátu je výhoda, že s každým snímkem máte nový a čistý kus filmu, kdežto čip je pořád tentýž. Navíc u běžného digitálního fotografování, pokud nejste specializován na makro se stále plným zacloněním, není vliv prachu zas tak tragický.

    Přeji hezký den,

    Jan Hlinák

    Odpovědět
  2. prach na čipu u Nikonu D70

    Mám také D70ku a samozřejmě i problém s prachem. Nicméně mám v menu možnost udělat tzv. dust reference file, tedy soubor s příponou .ndf díky kterému (alespoň doufám) procesor dokáže část prachu z fotek odstranit. Zkoušel jsem to zatím jen jednou když jsem objevil na fotce rybníka přesně v prostředku takové větší zrno prachu, a po nafocení tohoto ndf souboru už jsem jej nenašel. Buď jsem měl štěstí a při pohybu závěrky a zrcadla bylo odfouknuto, nebo to funguje tak jak si myslím. Nicméně pokud by mě mohl někdo poučit jak je to doopravdy, budu rád…

    Odpovědět
    • prach na čipu u nikonu d70

      Pozor, to si ale nemůžete plést s funkcí ICE u skenerů, tam je prachové zrníčko (respektive jeho vliv na sken) stále stejné. U digitální zrcadlovky se jeho působení mění s pracovní clonou, dále záleží, jestli je prach na čipu nebo poslední čočce objektivu, atd. Takže tohle řešení může občas pomoci, ale rozumnější je, jakmile je čas, zrnko odstranit.

      JH

      Odpovědět
      • prach na čipu u nikonu d70

        Tak jsem včera ještě jednou pořádně prošel anglický návod na D70ku a zjistil jsem, že ta funkce je možná jen při fotografování v RAWu a pak při použití softwaru Nikon Capture 4. Pak program opravdu porovnává každou fotku s tou referenční a částečně prach odstraňuje. Takže jsem včera zde v příspěvku nevědomky trochu vymýšlel. Jinak ale souhlasím s tím, že je třeba prach co nejdříve odstranit.

        Odpovědět
  3. Ještě jednou prach na čipu

    Tak jsem včera vyzkoušel jak funguje Nikon Capture 4.2 a odtraňování prachu. Musím konstatovat že jen stěží lze najít místo kde byl prach odstraněn, takže pokud není možnost fyzického odstranění je to určitě dobrá možnost.

    Odpovědět
    • ještě jednou prach na čipu

      S tim odstranovanim prachu je to tak, ze na zaklade nejakeho srovnavaciho obrazku Nikon Capture prozene fotku algoritmem, ktery obraz na mistech zakrytych prachovymi zrnky interpoluje z okolnich viditelnych mist. Je to v podstate ta sama technika, jako kdyz pouzijete funkci razitko ve Photoshopu.

      Vyhoda Nikon Capture je pouze v tom, kdyz mate prachovych zrnek hodne, nebo naopak hodne fotek, pak to znacne usetri praci. Jinak je podle meho nazoru snazsi pouzivat razitko.

      Odpovědět

Napsat komentář