Problematika RAW formatu

dnil

Dobry den,
mam dotaz,ktery se tyka RAW,ale od zacatku:rekneme,ze jsem vyfotil nejakou scenu v RAW,otevrel ji v ‘zoner photo studio 7’pote zmenil velikost fotografie pro prezentaci na webu,problem je v tom,ze konecny vysledek byl vzdy hodne preostren.
Dale bych se chtel zeptat jak presne funguje prevod formatu RAW na JPEG v ‘zoner photo studio 7’,zkratka a jednoduse;mam v tom nejasnosti a byl bych vdecny,kdyby se nekdo podelil o zkusenosti…
Predem dekuji a pekny den preji
Daniel

1 komentář u „Problematika RAW formatu“

  1. Odpověď redakce

    On nebude problém v RAWu, ale spíše v provedeném přepočtu rozměru (Zoner 7 Professional mám a hodně používám). U něj je totiž možné nastavit nejen metodu přepočítávání, ale zároveň i stupeň doostření. Nejspíše tady bude ten zádrhel ohledně ostrosti, máte nastavenu příliš vysokou hodnotu (osobně používám Supersampling + doostření 100 %). Pokud nevím, jaké nastavení je správné, tak volím položku “Nastavení:Výchozí”, což považuji za dobrý záchytný bod. Tím se dostanu do počátečního stavu, který je většinou obecně správný.

    Dotaz na převod formátu RAW na JPG není úplně jasný, ve skutečnosti se napřed provádí převod RAW do editoru podle standardních knihoven Canonu, tady to ani jiným způsobem není možné, pokud nemáte nějaký jiný specializovaný software. Poté můžete daný snímek uložit nejen jako JPG formát, ale lze vybrat ze všech formátů dostupných v Zoneru. Pak probíhá přepočet a komprimace JPG podle nastavení Zoneru a použité filtry nebo převodníky (nevím, jaký je oficiální termín) jsou povětšinou ty obecné bez nějakých zásadních rozdílů.

    Výsledný soubor může mít mezi programy nepatrné odchylky, ale nějaké zásadní změny tam nebudou.

    Přeji hezký den,

    Jan Hlinák

    Odpovědět

Napsat komentář