Zdravím
Technika sa vyvíja a je čas prejsť z kinofilmu na digitál. No mám v tej technike ešte nejaké nezrovnalosti.
1. Nechápem celkom nastavovaniu ISO na dig. foto. Pretože každý kinofil mal svoje špecifické ISO (napr. ISO400). A toto číselko sa muselo nastaviť aj na aparáte, inak došlo ku pre/podexponovaniu, ktoré sa pri vyvolávaní síce dalo eliminovať. No ja sa pýtam. Je potrebné zakúpiť si “špeciálnu kartu” s ISOm (napr. karta ISO400) a tú budem vkladať do fotoaparátu a keď budem chcieť fotiť ISO800 tak tam vložím tú, alebo to funguje len na takom princípe, že si kolieskom pootočím na konkrétne ISO, ktoré chcem v danom okamihu využívať. Toto je môj problém.
ISO problém
Vurrval
Odpověď redakce
Dobrý den,
tady se budete muset trochu oprostit od toho, co platí pro filmy. U halogenidostříbrné emulze je v podstatě citlivost předurčena technologií výroby a možnost jejího dalšího ovlivnění je jen malá – krystal musí být zasažen alespoň deseti fotony (60% z nich stejně neuspěje, protože proces je vratný), aby se vyvolal. Citlivost je tak vpodstatě úměrná průřezu zrn.
U čipu je to sice obdobné, ale účinost je téměř 100%, takže každý foton zvyšuje náboj v buňce pixelu. V elektronickém obvodu snímače pak lze docílit toho, že výstupní signál bude odpovídat různé citlivosti.
Pokud tedy chcete při fotografování změnit citlivost, stačí skutečně pouze otočit kolečkem.
Nicméně jedna věc zůstává obdobná s filmy – u vyšších citlivostí, se mírně zhoršuje kvalita, protože se z více zesíleným signálem také více zesílí elektrický šum.
S pozdravem
Tomáš Cihelka