Dobrý den,
potřeboval bych poradit ohledně objektivu zvětšováku (opemus 5) objektiv Anaret 4,5/50.
Při porovnávání fotografií zhotovených na tomto zařízení a fotografíí zhotovených v minilabu mi na fotce chybí hodně detailů a fotka je tak nějak(při zvětšování na větší formát) nezaostřená. můžu tento problém vyřešit koupí kvalitnějšího objektivu?
2) pokud bych chtěl zvětšovat na velikost 30×40, bylo by z hlediska ostrosti lepší použít objektivy s větši ohniskovou vzdáleností (80?100?)? Nebo jsou tyto objektivy jenom pro použití na větší formát negativu? pracuji s kinofilmem
Děkuji
Odpověď redakce
Pokud jsou fotografie z minilabu v pořádku, lze předpokládat, že na filmu chyba nebude, podle toho, co píšete je možné, že jde opravdu o nekvalitní objektiv.
V první řadě zkontrolujte, jestli nemáte prohnutý film v rámečku zvětšovacího přístroje a rovnoběžnost rovin film-objektiv-základní deska, pak by nešlo dosáhnout ostrosti v celé ploše obrazu. Dále se zaměřte na samotné zaostřování a snažte se ostřit na zrno (usnadnit Vám to může zaostřovací lupa, která obraz zvětší). Po zaostření zacloňte o dvě až tři clony a zkuste takto zhotovit fotografii. I když starší objektivy Anaret neoplývají velkou kvalitou (nekvalita se projevuje více přenosem kontrastu), alespoň střed obrázku by měl být ostrý, pokud toho nedocílíte, s největší pravděpodobností půjde o vadný kus. Řešením pak bude nákup kvalitnějšího objektivu, například Rodenstock Rodagon nebo EL-Nikkor, které se dnes díky nástupu digitálů dají v bazarech pořídit za dobrou cenu.
Druhá část Vašeho dotazu zčásti navazuje na ne příliš velkou kvalitu starších objektivů. Pak se skutečně vyplatilo používat na kinofilm objektiv například 80 nebo 100 mm, kdy se využil střed obrazového pole. Nevýhodou je velký výtah zvětšovacího přístroje a s tím spojená ztráta světla a není možné dělat příliš velké zvětšeniny. Ovšem s dnešními kvalitními zvětšovacími objektivy, které poskytují vysoký výkon v celém obrazovém poli, to už neplatí.
S pozdravem
Jan Seifert