ztrátové operace v jpg

Eva Pašková

Dobrý den,stále mi není jasné toto:Když při úpravě fotografií v jednom programu /např.Zoner media explorer6/ provedu s jednou fotkou několik kroků -např.ořez,úrovně,doostření a potom až uložím -dojde ke ztrátě kvality několikrát,podle počtu úprav,anebo jenom jednou-až při uložení? Děkuji

2 komentáře u „ztrátové operace v jpg“

  1. Odpověď redakce

    Ta komprese/dekomprese probíhá jen při ukládání/otevírání souboru. Jakmile s ním tedy normálně pracujete, je rozbalen v paměti počítače a proto se obavami ze ztráty kvality nemusíte zabývat. Při pár uloženích také ne.

    Jinak u Zoneru pozor (mám 7, předpokládám, že 6 je podobná), v něm jsou možné dva režimy úprav. Ta klasická v editoru funguje tak, jak jsem napsal. Zoner má ještě dávkové úpravy, kdy každý soubor je otevřen, upraven dle požadavků a vzápětí uložen. Tam samozřejmě k nepatrné degradaci dochází také, takže je vhodné nedělat desítky podobných úprav v dávkovém režimu. Při dvou – třech uloženích rozdíly nenajdete.

    Samozřejmě předpokládám, že máte na mysli úpravu ztrátově komprimovaných obrázků (JPG).

    Přeji hezký den, JH

    Odpovědět
  2. Doplnění od Radky Turcajové

    Jednu věc jsem si neuvědomil, takže přidávám majl od Radky v původním stavu jako doplnění původní odpovědi:

    Dovolim si nesouhlasit s Honzovou odpovedi na tento dotaz, a to specialne s tvrzenim ze: “Jakmile s ním (obrazkem) tedy normálne pracujete, je rozbalen v pameti počítace a proto se obavami ze ztráty kvality nemusíte zabývat.”

    Ztratu kvality nezpusobuje zdaleka jen komprese – pri editaci obrazku dochazi prakticky pri kazde uprave barev/tonality nebo pri prevzorkovani ke ztrate kvality, a to casto mnohem vetsi, nez jakou zpusobi setrna JPEG komprese. Interpolace pri prevzorkovani ma vyhlazujici efekt (ztrata detailu a ostrosti, ktera se da trochu dohnat dodatecnym doostrenim), pri upravach barev a tonality (urovne, krivky, vyvazeni barev, saturace, ale i konverze do jineho barevneho prostoru atd.) dochazi k snizovani poctu barev skutecne pritomnych v obrazku. U razantnejsich upravv v 8-bitove hloubce dojde ke ztrate detailu a posterizaci velice snadno. Pri editovani obrazku vetsinou editor provadi upravy hned, tj. s kazdou upravou dochazi k jiste degradaci. Cim mene se obrazek upravuje, tim lepe. Kdyz treba clovek ztmavi obrazek moc, tak je mnohem lepsi (pokud to teda v danem editoru jde), se vratit do stavu pred upravou a udelat ji znova a lepe, nez ztmaveny obrazek proste dalsi upravou zesvetlit.
    Vyjimkou
    jsou vrstvy uprav ve Photoshopu, kde se uprava ve skutecnosti ihned neprovede, ale Photoshop si pouze pamatuje momentalne nastavene parametry operace a podle nich prubezne generuje nahled, jako kdyby operace byla provedena. Ve skutecnosti se operace na datech provadi pouze jednou, az pri slouceni vrstev. To ma prave tu vyhodu, ze clovek se muze vracet a zesvetlovat a ztmavovat a jinak upravovat barvy tam a zpatky, jak se mu zachce, ale nedochazi pritom k postupne degradaci pri kazde zmene.

    radka

    Odpovědět

Napsat komentář