motiv


hledej v poradně

Poradna - vaše otázky, naše odpovědi

LR 5 dotaz na vyhledávání podle data

Rach píše (8.1.2017):
Dobrý den, nemohu v LR 5 sestavit dotaz na vyhledání fotky "Vytvořena 1.ledna".
Myslím tím hledání v celém katalogu,
bez ohledu na rok. Děkuji za pomoc.

Odpověď:

Za redakci odpověděl: Michal Krause (9.1.2017)
Dobrý den,

k tomuto účelu můžete využít vyhledávání podle metadat. V modulu Library si zobrazte všechny fotografie (paleta Catalog, sbírka All Photographs), pak v horní vyhledávací liště nad náhledy fotografií klikněte na tlačítko Metadata. Objeví se několikasloupcový filtr, kde v prvním sloupečku je možné určit konkrétní datum. Pokud by se náhodou v prvním sloupečku nenacházelo datum, ale jiný parametr, u pravé strany téže lišty najdete rozbalovací menu (vedle ikonky se zámečkem), z nějž zvolíte možnost Default Columns.

Tímto způsobem můžete filtrovat konkrétní datum – tedy den, měsíc a rok. Pokud jste ale měl na mysli hledání všech fotografií z libovolného prvního ledna nezávisle na roku (dejme tomu kdybyste chtěl všechny fotografie novoročního ohňostroje), domnívám se, že standardními prostředky, které Lightroom nabízí, neuspějete. Asi nejjednodušší by mi v takovém případě připadalo využít zmíněný sloupcový filtr a v něm s klávesou Cmd nebo Ctrl (na Windows) označit všechny první ledny. Další možností jsou pluginy, konkrétně bych zkusil Data Explorer (http://regex.info/blog/lightroom-goodies/data-explorer) nebo AnyFilter (http://www.johnrellis.com/lightroom/anyfilter.htm).

S pozdravem
Michal Krause


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace