Skenovanie CB a farebnych fotografii

Peter pogan

Mam v umysle spravit archiv fotografii. Niektore su aj 50 rokov stare, vacsina je CB, niektore farebne. CB su len starsie material (spred roka 1990). Farebne su niektore starsie ale aj novsie. Zaujimalo by ma, v akom rozliseni by som mal ich skenovat? Je ich pomerne vela (niekolko tisic), s plosnym skenerom viem is do optickych 2400 DPI. Dakujem za odpoved.

pepo

2 komentáře u „Skenovanie CB a farebnych fotografii“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den,

    odpověď je třeba hledat ve dvou rovinách.

    Tou první je rozlišení z hlediska zachycené informace. Tady je to poměrně jednoznačné.

    Pokud se jedná o fotografie (zvětšeniny), má význam je skenovat pro zachování a reprodukci v jejich původní velikosti. Protože se dnes za standard kvalitního výstupu považuje 300dpi, doporučuji fotografie skenovat v tomto rozlišení. Pouze ve výjimečných případech – pokud byste chtěl fotografii zvětšit – bych uvažoval o skenování na 600dpi, takže by se dala zvětšit až na dvojnásobek původní velikosti. To by kvalitní zvětšenina měla umožnit.

    Pokud se jedná o filmy, skenoval bych v plném rozlišení. Sken o rozlišení 2400dpi znamená při výstupu v rozlišení 300dpi osminásobné zvětšení, tedy z kinofilmu na formát cca 20x30cm. To podle mých zkušeností zvládají i staré materiály (dokonce i ta Foma).

    Druhá rovina se týká objemu takového archivu a doba skenování. Velikost není až takový problém, i při velikosti jednoho nekomprimovaného souboru kolem 30 MB se s několika tisíci snímky vejdete na disk velikosti 120-160 GB nebo na cca 30-50 DVD. Horší je to s dobou skenování, mně osobně zabírá sken jednoho políčka se základním nastavení a za použití ICE v průměru na 10 minut a naskenovat za večer celý film je takřka nemožné.

    Abyste ušetřil čas i prostor, doporučuji Vám následující:

    1) Rozdělte si fotografie do tří kategorií – plné rozlišení, pohlednice (1800×1200 bodů při výstupu 300 dpi má velikost 10x15cm) a náhled na monitor (800×600). Asi ne každou fotografii je nutno uchovávat v nejvyšší kvalitě, některé budete dokonce skenovat jen pro úplnost archivu. Kategorie si samozřejmě upravte podle svého.

    2) Nezapomeňte na výřezy – pokud cítíte, že fotografie by měla být oříznuta, můžete to udělat už při skenování. Šetříte tím čas i místo.

    3) Nebojte se ztrátové komprese – velké množství místa ušetříte tím, že si fotografie uložíte ve formátu JPEG. Ten je sice ztrátový, ale pokud ho použijete s jen s malou kompresí, snese fotografie v budoucnu případné dodatečné mírné úpravy a přitom velikost souboru poklesne zhruba na jednu šestinu až jednu desetinu. Já sám takto skladuji méně důležité fotografie ve finální podobě, u které už nepředpokládám žádný podstatný zásah. U fotografií v kategorii pohlednice a náhled podle bodu 1 bych tak postupoval určitě.

    S pozdravem

    Tomáš Cihelka

    Odpovědět

Napsat komentář