Focení otevřených koksových baterií – výběr přístroje a filtrů.

Martin Ševčík

Toto je dotaz za mého otce a jeho kolegy, kteří se věnují koksárenství. Potřebují fotit a následně vyhodnocovat otevřené koksové baterie, kde je žár kolem 1300°C. Nejedná se tak ani o tu vysokou teplotu, ale o barvu toho žáru, která je od bílé až po tmavě rudou, ale vysoké intenzity. Nemusí se fotit z blízka, ale z větší dálky, takže uhoření nehrozí. Takže jaký foťák a hlavně jaké použít filtry aby na snímcích bylo něco vidět a dalo se z nich následně něco vyhodnotit. Samozřejmě se taky jedná o prašné prostředí. Požadavek mají na digitál a asi né zrcadlovku.

Dík Martin

1 komentář u „Focení otevřených koksových baterií – výběr přístroje a filtrů.“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den,

    nejprve pás slov k filtru:

    Žár
    I když teplo nebude v tomto případě problém, přesto se o něm pro úplnost zmíním.
    Pokud fotografovaný objekt vyzařuje silně v infračervené ba přímo tepelné části spektra, může představovat určité nebezpečí, protože běžný neutrální filtr pohltí pouze viditelnou, případně blízkou infračervenou oblast a tepelné záření propustí. To je především problém při pozorování Slunce většími dalekohledy, kdy se používají filtry ve formě nepatrně propustných zrcadel z vrstev chrómu či hliníku, které odrážejí i teplo.

    Jas
    Pro průmyslové procesy s velkým jasem a žárem je určen filtr B+W 110 s faktorem 1000 (http://www.schneideroptics.com/filters/filters_for_still_photography/neutral_density/).
    Případně je možné použít filtry s faktorem 400, které vyrábí Hoya (ND X400) a Nikon (ND400). Pravděpodobně bude zapotřebí dvou různých filtrů, protože jedním nedokážete pokrýt celý rozsah jasů během chladnutí. V takovém případě by tím mohl být filtr B+W 106 s faktorem 64. Všechny tyto filtry můžete zakoupit u nás v obchodě, stačí jen poslat požadovaný průměr a my Vám pošleme cenu.

    Infračervené záření
    Čip digitálního fotoaparátu je citlivý i na blízké infračervené záření, kterého bude v tomto případě hojně. Barevné filtry vestavěné nad čipem řeší propustnost viditelného záření. Infračervené záření ale propouštějí a to pak může ovlivňovat barvy (například červená spirála varné desky je na snímku špinavě fialová). Výrobci tedy vestavují do fotoaparátů takzvané IR-cut filtry, což jsou filtry, které IR záření blokují. Jsou ovšem dimenzovány pro běžné použití fotoaparátu a může se stát, že digitální fotoaparát bude v tomto konkrétním případě potřebovat ještě externí IR-cut filtr (pozor, nezaměňovat s IR filtrem, tady je názvosloví výjimečně obrácené).

    Přístroj
    V této fázi vám jen těžko poradím konkrétní model.
    Pokud se týká o běžnou dokumentaci s následným vizuálním vyhodnocením, postačuje fotoaparát s rozlišením 2Mpx a více. Pokud má být výstupem fotografie 13×18 cm, postačí 3MPx (1500×2100). To ovšem neznamená, že bych Vás odrazoval od přístrojů 5-6 MPx.

    Přístroj by měl mít manuální režim, bodové měření expozice nebo alespoň korekce expozice. Rozsah jasů mezi baterií a okolím může být takový, že automatika určí expozici, která bude vyhovující všeobecně, ale ne ideální pro zachycení struktury koksu.

    Dále by bylo vhodné předem odměřit potřebný rozsah ohniskových vzdáleností objektivu. Doporučil bych pomocí jiného fotoaparátu si vyzkoušet, jakým způsobem budou baterie fotografovány, a pokud možno zvolit model s dostatečně širokoúhlým i dlouhoohniskovým objektivem. Nedostatečný rozsah se dá řešit předsádkami, ale je lepší se tomuto řešení vyhnout.

    Pokud se jedná o velmi prašné prostředí, stojí za úvahu model, ke kterému výrobce dodává podvodní pouzdro. To spolehlivě ochrání i před prachem, pískem, slaným vzduchem i průmyslovými nečistotami.

    Roli mohou hrát použité baterie (speciální či tužkové), použité paměťové médium, možnost připojení na počítač pro stahování fotografií bez čtěčky karet a podobně.

    I tomuto speciálnímu použití vyhoví velká řada přístrojů, navíc mezi přístroji není výrazný kvalitativní rozdíl. Pokuste se ještě více specifikovat požadavky na fotoaparát, pak budeme moci vybrat něco konkrétního. Parametry všech modelů naleznete např. na http://www.dpreview.com.

    Zrcadlovka skutečně není zapotřebí, většina současných lepších modelů jsou vpodstatě téměř zrcadlovky bez výměnných objektivů a pro uživatele, kteří se nevěnují fotografování intenzivně, jsou jistě lepší.

    S pozdravem

    Tomáš Cihelka

    Odpovědět

Napsat komentář