Pri mereni SC blesku flashmetrem jsem zjistil disproporce mezi hodnotami uvadenymi vyrobci a namerenymi.
Meril jsem Metz 36 CT3 (vyrobce udava SC 36 pri ISO 100 a ohnisku reflektoru 50 mm, nameril jsem 25), u Sigmy EF 500 DG Super vyrobce uvadi pri ohnisku 100 mm SC 50 pri ISO 100, nameril jsem jenom 36. Obe namerene hodnoty jsou 1,4 x mensi (tedy o 1 clonove cislo). Pouzil jsem flashmetr Sekonic L-358, meril jsem ze vzdalenosti 1 m, osa vybojky na osu cidla dopadajiciho svetla flashmetru. Ohniska a citlivosti byly samozrejmne dodrzeny. Proc je to tak?
Mereni SC blesku
Milan Maronek
Odpověď redakce
Ono je ve skutečnosti udávané směrné číslo platné pro interiér, tedy počítá s odrazy záblesku od stěn a stropu. Po pravdě neznám přesnou metodiku jeho měření, ale předpokládám, že takhle jednoduše, byť logicky, to asi nepůjde. Většina lidí používá blesk v interiéru nebo na krátké vzdálenosti, tam směrné číslo zhruba sedí a nějaký drobnější pokles nevnímáte. Jakmile přejdete do exteriéru, odrazy od stěn či stropu se nekonají a co blesk vyzáří napřímo, to změříte. Navíc dochází k určité chybě i díky rozptylu světla na matnici s fresnelovou čočkou, jeho části jdou mimo úhel snímaný objektivem a tak je opět zaznamenatelný drobný pokles.
Z toho důvodu se všude upozorňuje na “pokles” výkonu blesku v exteriéru, jakmile počítáte s plnou hodnotou směrného čísla nebo se pohybujete na hranici dosahu blesku (což je to samé, akorát jinak řečeno).
Taky je otázkou, jakou odchylku dovoluje norma, přece jen existují i výrobní tolerance.
Přeji hezký den,
JH
výkon blesku
Taky jsem pár blesků zkoušel měřit
a směrné číslo se spíše blížilo údajům
výrobce.Firmy,jako Sigma nebo Metz
ovšem téměř tento údaj splňovaly.Většinou jsem naměřil tak asi o půl clony méně(v místnosti cca 4x4m,
podobným způsobem,jako vy)
Mnohem horší to bylo u méně známých
firem:běžně o 2 a více clony nižší výkon!
Měřil jsem přístrojem Broncolor.