Canon 350D – jaký objektiv a filtr

Roman Váca

Dobrý den, chtěl bych jsem se Vás zeptat na dvě věci. Mám fotoaparát Canon 350D a chtěl bych jsem si k němu koupit krajinářský objektiv, ale nevím jaký. Zaujala mě Tokina 12-24 PRO DX. Dále bych jsem se Vás chtěl zeptat na Váš názor na polarizační filtry od firmy Marumi, případně od jaké firmy by jste doporučily polarizační filtr. Předem děkuji

3 komentáře u „Canon 350D – jaký objektiv a filtr“

  1. Odpověď redakce

    Podle mého je Tokina dobrou volbou. Originální Canon je s ní srovnatelný, ovšem výrazně dražší, Sigma pak má poměrně velké problémy s protisvětlem a při slunci v záběru až příliš výrazné reflexy. Tokina je všechny předčí (dělal jsem na to recenzi, ale nějak se mi ji ještě nepovedlo doladit do finálního stavu).

    U polarizačního filtru je jeho typ v podstatě lhostejný, je dobré dát pozor na vinětaci objímky a filtr si minimálně vyzkoušet nebo koupit v provedení slim. Ohledně značky bych si s tím zas tak nelámal hlavu, v každém případě je to o možnostech a stavu peněženky. Asi bych vyřadil pouze ty nejlevnější “No Name”, pak už je to jedno. Pokud často cestujete v prašných územích nebo předpokládáte časté použití, je dobré koupit filtr s ochranými vrstvami proti poškrábání (HMC, MRC, co výrobce, to jiné značení). Ve vlhkém prostředí se vyplatí investovat do provedení Kaesemann.

    Hezký den, JH

    Odpovědět
  2. Porovnanie objektivov

    Dobry den(prepacte za preklad, ale vacsinu veci som nastudoval v anglictine, takze mozno su aj vhodnejsie vyrazy)
    pravidelne odoberam casopis Shutterbug a prave v poslednom cisle bolo porovnanie trojice objektivov – Sigma AF 10-20 4-5.6 EX DC HSM, Tamron SP AF 11-18 1.5-5.6 Di II LD aspherical (IF) a okina AF 12-24 4 AT-X PRO DX. Tu je vysledok:
    SIGMA – Stredna hmotnost, odolne kovove telo, Zoslabovanie svetla(vinetacia), ziadna od clony 5.6, nevinetuje s tandartnym polizakom, Sudkovite skreslenie velmi dobre kontrolovane, dokonca na 10 mm slabo viditelne, Autofokus velmi rychly, skoro bezhlucny s HSM modelom (myslim, ze to je len pre SIGMA, Nikon A Canon bajonety), ostriaci prstenec sa neotaca, Manualne ostrenie mohlo by byt hladsie. Vynimocne kontrolavane odlesky, Chromaticka aberacia (farebna neostrost?) , minimalne fialove okraje okolo svetlych objektov, Spravanie na “kratkom” konci perfektny obraz od F/5.6-11, celkom dobry na F/16, Spravanie na “dlhom” konci velmi dobre od F/4.5-11 na 20 mm, dobre na 15mm (trosku makke v okrajoch), prijatelne na F/16. Zaver – super vykon specialne na “kratkom” konci.
    TAMRON – lahka hmotnost, pevna konstrukcia s polykarbonatovym telom, Zoslabovanie svetla minimalne, ziadne za F/8, ziadny problem s polarizerom, Sudkovite skreslenie velmi dobre kontrolovane, ledva znatelne na 11mm, Autofokus stredne rychly, trosku hlucny, ostriaci prstenec sa otaca, Manualane ostrenie je hladke a dobre utlmene, Kontrola odleskov na vacsine ohniskovych vzdialenostiach, slabsie odlesky od 11-14mm pri extremnom uhle dopadu svetla, Chromaticka aberacia minimalna, specialne na “dlhom” konci, Spravanie na “kratkom” konci – vysoka kvalita obrazu od F4.5-11, prijatelna na F/16, Spravanie na “dlhom” konci velmi dobre od F/4.5-11, dokonca aj na okrajoch, prijatelne na F/16, Zaver – vyborny vykon.
    TOKINA – trosku tazsia, ale dava pocitit sv oju odolnost, kovove a polykarbonatove telo, celokovova “zoomova” cast, Zoslabovanie svetla – minimalne, ziadne od F/5.6, ziadne problem z polarizakom, Sudkovite skreslenie – dobre kontrolovane, viditelne iba v rozsahu 12-14mm, Autofokus je rychly, prijatelna hlucnost, ostriaci prstenec sa neotaca, Manualne ostrenie perfektne, pripomany kvalitne manualne objektivy z minulosti, Kontrola odleskov vynimocna, ale mensie znizenie kontrastu z dovodu odleskov na “dlhom” konci v extremnych situaciach, Chromaticka aberacia – minimalna, specialne na dlhom konci, Vykon na “kra tkom” konci – excelentna kvalita obrazu v rozsahu F/4-11, trosku makky na F/16. Vykon na “dlhom” konci perfektny v rozsahu F/4-11, celkom dobry na F/16. Zaver – “Pro kaliber” vykon, specialne na F/8, ale problemy so sudkovitym skreslenim.

    Odpovědět
    • porovnanie objektivov

      Víte, já beru recenze v časopisech s velkým nadhledem, protože o praktickém použití neřeknou často ani ň. Sigma je, co se týká chování v protisvětle, jednoznačně nejhorším objektivem. Bylo tomu i u dřívějších modelů a řada uživatelů si na to stěžuje a stěžovat bude. U širokého objektivu protisvětlo nebo slunce vždycky bude problém.

      Nechce se mi dodávat víc.

      Pozdravuje Jan Hlinák

      Odpovědět

Napsat komentář