Péče o objektivy

Hadrburg

Jakým způsobem pečovat o objektivy a filtry (včetně plastových Cokin filtrů), je možné používat líh? Je možné je otírat antistatickou utěrkou bez obav? Co vydrží antireflexní vrstvy např. MRC u B+W?
Je možné bez obav otírat i zrcátko u fotoaparátu, mohu ho ofoukat kompresorem?

1 komentář u „Péče o objektivy“

  1. Odpověď redakce

    Líh byste používat neměl, pokud chcete nutně nějakou “mokrou” cestu, pak volte isopropylalkohol (=isopropanol, lze koupit např. v sadách pro čištění videohlav – onen “kouzelný roztok” je právě isopropanol). Oproti lihu má isopropanol výhodu v tom, že nezanechává žádné mapy. Stejně tak lze použít ether, ale jeho výpary jsou poměrně nebezpečné.
    Pojem “antistatická utěrka” může označovat leccos – jediné, co můžete bez obav použít, je mikrovláknová utěrka na optiku (např. Rodenstock). Nejprve však odstraňte prachové částice ofukovacím balónkem.
    Antireflexní vrstvy nejsou od toho, aby “něco vydržely”, ale proto, aby zabránily reflexům. Péče o optiku se nijak nemění: ofoukat, očistit mikrovláknovou utěrkou a na odolné nečistoty (zaschlé kapky apod.) použít isopropanol nebo ether.
    Zrcátko by se vlastně vůbec nemělo ušpinit, pokud se k přístroji správě chováte. Kompresor bych nezkoušel, neboť přes 90% z nich rozprašuje mikroskopické kapky oleje, takže byste si leda přidělal práci, pokud byste navíc něco nepoškodil – silný proud vzduchu (navíc zpravidla nefiltrovaného) může poškodit jemnou mechaniku. Prodávají se dózy se stlačeným vzduchem – tyto výrobky jsou určeny pro optiku a neobsahují žádné nežádoucí látky. Většinou ale stačí ofukovací balónek. Jsou-li nečistoty větší, raději navštivte servis, protože polopropustné zrcadlo, za nímž je ve většině přístrojů umístěno čídlo měření světla, se poškodí opravdu velice snadno – v každém návodu k přístroji máte napsáno, že se zrcadla nemáte vůbec dotýkat.

    Milan Sýkora

    Odpovědět

Napsat komentář