Pořadí předsádkových čoček

Karel Dundr

Prosím o sdělení, zda je doporučeno u předsádkových čoček close-up při použití více čoček najednou nějaké pořadí, jak by měly být na objektiv našroubovány – např. zda by měla být nejsilnější u objektivu, nebo zda je to jedno atd.

Děkuji za odpověď,
Karel

2 komentáře u „Pořadí předsádkových čoček“

 1. Odpověď redakce

  Domnívám se, že by se čočky vůbec neměly kombinovat – když už je chcete používat, pořiďte si celou sadu o různé optické mohutnosti (tj. počtu dioptrií), abyste vždy používal jen jednu.
  Při použití předsádek se tak jako tak zdůrazní různé optické vady (zejména barevná aberace) a ať chcete nebo ne, ostrost klesá. Při použití více čoček najednou se takové vady a zápory spíše násobí, než že by se sčítaly – výsledkem je tedy obraz prakticky nepoužitelných kvalit (leda možná vzniknou nějaké abstraktní experimentální snímky) a krom toho dosáhnete značné vinětace (více objímek).
  Takže – abych odpověděl na Váš dotaz jednoznačně: pravidlo neexistuje, protože se kombinování předsádkových čoček při vážnější práci a i jen průměrném důrazu na kvalitu obrazu vůbec nepoužívá.
  Máte-li zrcadlovku, pak vězte, že opravdu kvalitní makrosnímky lze pořídit jen s opravdovým makro-objektivem.

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. Doplnění

  Kombinování předsádek je skutečně nouzové řešení, i když tomuto problému může čelit řada uživatelů digitálních fotoaparátů, které mají krátkou fyzickou ohniskovou vzdálenost, protože kvalitní předsádku s mohutností +10D seženou jen těžko.
  Vycházím-li z chodu paprsků, potom si myslím, že nejblíže objektu by měla být silnější předsádka a obě by měly být vypuklou stranou k objektu.
  Osobně bych ale doporučil koupit starý 50mm objektiv a používat ho jako předsádku (reverzně, tedy přední stranou k přístroji).

  Odpovědět

Napsat komentář