Špatné fotky! Pomoc!

Jakub

Dobrý den,
mám problém!
Koupil jsem v obchoďáku levný film Konica Minolta a teď, když jsem si byl pro fotky, jsem byl rozčarován – barevně špatné, neostré snímky, občas šmouhy nebo do krajů se fotky zesvětlují. Myslíte, že je to hlavně filmem? Nebo za neostré fotky může také film? Mám zrcadlovku, takže jsem si jist, že jsem při focení ostřil správně. Nebo něco na foťáku? Občas se mi i před tím stalo, že fotka byla do krajů světlejší, hlavně při časech 1/500 a 1/250. Že by závěrka? Je plátěná, nejsem si jí zrovna jist. Myslíte, že kdybych dal aparát do opravny na prohlídku, že by zjistili všechny případné závady? Myslim třeba i netěsnící víko, kam se vkládá film…
Děkuji za odpověd!
Kuba N.

3 komentáře u „Špatné fotky! Pomoc!“

  1. Odpověď redakce

    Většinu věcí, kterými si nejste jist, můžete pomocí jednoduchých metod zjistit sám a nemusíte za to platit servisu.
    Filmy Konica nejsou špatné, je to takový amatérský standard; jsou daleko lepší než jakékoli neznačkové filmy. Lepší než VX je Centuria. Filmem to tedy asi nebude, otázkou je spíš to, jak byl v obchodě skladován (teplo, vlhko atd. filmům dost škodí, na značce v tomto ohledu naprosto nezáleží), a také to, kde a jak jste jej nechal zpracovat. Některé laboratoře (hlavně velkokapacitní “fabriky”) nabízejí i fotografie za korunu či ještě méně a tam jim samozřejmě na kvalitě nezáleží – takové snímky jsou zpracovány prakticky bez zásahu člověka, jen s automatickým nastavením strojů; pak z nich “lezou” opravdu hrozné věci, nemluvě o kvalitě použité chemie a papíru. Ve skladování a zpracování bych hledal první problém – kupujte filmy nejlépe tam, kde je skladují v lednici, dávejte je zpracovávat do kvalitní laboratoře.
    Další problém – přístroj. Nevím, co je to za přístroj, ale i kdyby netěsnily zadní dveře, nebudou snímky světlejší na krajích, film bude mít různé artefakty prakticky po celé své délce (na barevném negativním filmu jsou takové skvrny či pruhy zelené, na fotografiích pak žluté). Můžete to otestovat sám: dejte do přístroje film a pak aparát nechte nějakou dobu ležet pod silnou lampou, všemožně jím otáčejte, aby světlo šlo na přístroj ze všech stran. Toto opakujte několikrát, pak dejte prázdný film vyvolat a uvidíte; nebude-li na něm nic zeleného, s přístrojem nic není. Na slunci to nezkoušejte, vysoká teplota škodí přístroji i filmu.
    Pokud je snímek exponován po celé ploše (všude je něco vidět, snímek na filmu má obdélníkový tvar), pak závěrce nic být nemůže – je konstrukčně vyloučeno, aby se plátěná lamelová závěrka otevírala tak, aby kraje byly světlejší.
    Také si zkontrolujte čistotu objektivu. Teprve pak – až vyzkoušíte vše uvedené – stojí za to vyhledat servis. Ovšem myslím, že to nebude třeba.

    Milan Sýkora

    Odpovědět
  2. amatérské filmy

    Zdravím,

    dovolil bych si trošku polemizovat s větou:
    “Filmy Konica nejsou špatné, je to takový amatérský standard; jsou daleko lepší než jakékoli neznačkové filmy.”

    – já mám tedy s Konicou jen ty nejhorší zkušenosti, kterým mohou alespon částečně konkurovat jedině některé filmy Agfa …

    Co se “neznačkových” filmů týče, stojí zato podívat se jim na zoubek (originál výrobce a typ), já jsem například onehdy v nouzi pořídil film Coop (ano, známé potraviny Jednota …), který se ukázal být jen přeznačeným Equicolorem od Fomy (což je de facto Fuji …), kterýžto považuju za významně lepší než Centurii nebo VX.

    Odpovědět
    • amatérské filmy

      Např. monochrome filmy od Konicy jsou vynikající stejně jako barevné svitkové. Stejně tak záleží na konkrétním typu klasického kinofilmu, kterých je hned několik v různé kvalitě. To je, ale stejné i u Kodaku kde samotná značka neznamená nic, ale záleží na přesném typu.

      Odpovědět

Napsat komentář