Četl jsem si váš starší článek o objektivech od Canonu vhodných pro IR foto a zajímá mě problém bílé skvrny u určitých objektivů.
Z článku jsem bohužel nepochopil zda je to problém objektivu či Canonu jako takového.Uvažuji o koupi základového objektivu jiné značky-Tamron či Sigma a chtěl bych vědět jestli se i u nich tento problém vyskytuje.Mám 20D a filtr používám Hoya R72.
Děkuji za info.
objektivy vhodné na IR foto
karel toth
Odpověď redakce
Dobrý den,
jedná se spíše o kombinaci problémů, z nichž jeden je řešitelný (objektiv), druhý daný (fotoaparát).
Fotoaparát má vliv menší, čip je lesklý (resp. antialiasing filtr před ním) a tak na něm vzniká světelný odraz, jdoucí zpět na objektiv, který výrobci potlačují úpravou zadních čoček objektivů (neodráží se opakovaně zpátky). Odraz je na běžném snímku viditelný jen v extrémním případě, třeba při fotografování slunce na tmavém pozadí, jinak je relativně neškodný. U infrafotografie je to stejné, expozice jsou dlouhé a tenhle odraz může být v extrémním případě vidět. Tenhle bod je akademický, tady není podstata problému.
Ta je ve vnitřní stavbě objektivu, odrazech světla v samotném tubusu objektivu, mezi čočkami a mezi posledním přechodem sklo-vzduch, tedy na zadní čočce. Tady se liší každý objektiv, protože výrobci žádnou korekci na infra nedělají, s tímhle typem fotografování se dnes moc nepočítá.
Takže jediný způsob, jak to zjistit, je dát dotaz na konkrétní objektiv na fotografická fóra a modlit se, aby vám někdo odpověděl, kdo to osobně zkoušel, případně si to zkusit sám.
Co jsem zjišťoval, se základní Sigmou 18-50mm to nejde, ale s lepší verzí 18-50mm se clonovým číslem 2,8 je to bez problémů (zkoušel jsem, mám ho).
Takže asi tak, přeji hezký den,
Jan Hlinák