Rozdíl mezi dalekohledem a objektivem

Milan Vančura

Dobrý den,

dnes ráno jsem narazil vážně na otázku jaký je rozdíl mezi objektivem a dalekohledem. Obecné popisy např. v encyklopediích mi radu nedaly, a tak se zkouším zeptat zde.

Důvod, proč se ptám:

http://www.dpreview.com/news/0610/06100101zeiss1700f4.asp

Mně přijde, že se ten přístroj neliší nijak od dalekoheldu např. na hvězdárně Petřín…

2 komentáře u „Rozdíl mezi dalekohledem a objektivem“

  1. Odpověď redakce

    Základní rozdíl je v tom, že objektiv má pouze objektiv, tedy spojnou soustavu, která vytváří obraz. Dalekohled má navíc okulár, kterým tento obraz pozorujeme.

    Někdy se ale tyto rozdíly stírají. Astronomické dalekohledy (ty velké profesionální) se vesměs používají bez okuláru s nějakým záznamovým médiem, nejčastěji fotografickým. K objektivům zase dodávají jejich výrobci nástavec, do kterého se zasune okulár a získáme tak dalekohled. Navíc hledáček u zrcadlovek není ničím jiným, než právě takovým okulárem doplněným o vzpřimující hranol.

    Větší rozdíl je v optické konstrukci. Dalekohledy pracují s menším zorným polem, až na výjimky s menší světelností a obvykle jsou zaostřeny na velké vzdálenosti (nebo jen neustále na nekonečno), takže konstrukce jejich objektivů je jednodušší. Kvalitní čočkový dalekohled si vystačí se dvěma členy, pro vynikající kvalitu postačí i tři. Naproti tomu u fotografických objektivů jsou (mimo zvláštní případy) tři členy naprosté minimum (Triotar, Tair), lépe čtyři (Tessar). Obvykle má ale objektiv členů nejméně šest. Zmiňovaný Zeiss 4/1700 má 15 členů ve 13 skupinách.

    U zrcadlových objektivů a dalekohledů se naopak obecně používá cenově přijatelná soustava Maksutov-Cassegrain, kterou má i dalekohled v Západní kopuli Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně.

    Odpovědět
  2. Prosím Odpovězte

    Dobrý den.
    Nemůžu nikde v enciklopedííc najít těleso začínající na ,,p”které se nachází za sluncem nebo někde tam.prosím rychle odpovězte.

    Odpovědět

Napsat komentář