Model release

Petr Stockl

Dobry den,
nedavno jsem byl pozadan o nafotografovani dokumentarnich fotografii k clanku do casopisu. Mezi fotkami byly i snimky majitelky i nemovitosti, o kterych clanek pojednava. Zajimalo by mne, zda je nutne mit k temto snimkum mit model relase “k majitelce a/i nemovistosti”. Fotografie byly porizovany (majitelka s tim byla “svolna”) se zamerem “doilustrovat” text v clanku.

1 komentář u „Model release“

  1. Odpověď redakce

    Tady je nutno vyjít z Vašeho vztahu k publikaci fotografie.

    Pokud něco zdokumentujete o své vůli a pak fotografie nabídnete k publikaci, nebo je publikujete sám, musíte si souhlas zajistit Vy. Pokud článek připravoval nějaký/á redaktor/ka a vy jste byl jen doprovázející technický nádeník, potom bych očekával, že si celou autorizaci zajistí dotyčný/á redaktor/ka.

    Trochu sporná situace by nastala, kdyby redaktor/ka psal/a článek bez vědomí majitelky. Tady by bylo na dohodě, kdo povolení zajistí, blíže byste k němu byl Vy při fotografování. Nicméně je to vydavatel, který fotografie publikuje a on si musí zajistit, že má souhlas tam, kde je potřeba. Proto bych z jeho strany očekával aktivní přístup. Koneckonců proto agentury, časopisy a soutěže vesměs povolení požadují.

    Co se týče obecné otázky, kdy je vůbec dobré mít písemný souhlas, tak to je dáno především rizikem, že se fotografovaný proti publikaci ohradí. Vy sice máte ústní souhlas a z fotografií je zřejmé, že majitelka byla fotografování svolná, ale už se můžete lišit v tvrzení, za jakých podmínek měla být publikována.

    Já jsem jednou fotografoval interiér hotelu, ale protože to bylo na objednávku vydavatele, pouze jsem pořídil a předal fotografie a souhlas ponechal na dohodě mezi majitelem (který o tom samozřejmě věděl) a vydavatelem.

    Odpovědět

Napsat komentář