Analog ci digital?

Anna B.

Dobrz den,
chtela bych Vas poprosit o radu – jsem fotograf laik a amater, a protoze jsem se rozhodla dostat se na lepsi uroven a porozumet vsemu vic, tak jsem se zapsala do skoly fotografie. A v soucasne dobe resim otazku – chtela bych si poridit novy pristroj, ale potrebovala bych poradit, co by bylo lepsi – zda klasicky analog nebo v soucasne dobe tolik prosazovany digital?? Ted mam starsiho analogoveho Pentaxe, ale v jiz zminovane skole ma vetsina kolegu digitalni fotoaparaty… Osobne, mam mnohem radeji analogove f. nez digitaly (ani s nimi nemam moc zkusenosti..), ale v dany moment nevim, jestli by pro mne nebyl lepsi digital – a to z praktickeho duvodu – kdyz se ve skole foti, tak vetsina kolegu muze hned posoudit svoje vysledky.. Ja s analogem ne. Rozhoduji se mezi analogovou variantou Nikonu F 80 a digitalnim Canonem EOS 350 D. Prosim, muzete mi poradit a rict mi na danou situaci Vas odborny nazor? Co by bylo lepsi…
Dekuji za Vasi odpoved.
Anna B.

2 komentáře u „Analog ci digital?“

  1. Odpověď redakce

    Výhodu digitálních fotoaparátů pro učení se lze těmto přístrojům upírat jen těžko. V krajním případě můžete dokonce scénu nafotografovat, prohlédnout fotografie a okamžitě pořídit nové snímky.

    Ale pozor, to neznamená, že okamžité posouzení výsledku při učení je vždy to správné. Někdy (mně často) se nám okolnosti vzniku snímku vměšují do vědomí při jeho posuzování a potřebujeme čas, abychom skutečně dokázali vnímat snímek samotný. To ovšem není o technice, ale o osobní kázni. Vždyť i s analogem mohu mít během hodiny či dvou v ruce fotografie i diapozitivy.

    Kromě rychlosti je výhoda i v tom, že učení je levnější. Tedy – ona je cena digitální zrcadlovky větší, než pěkná hromádka filmů, někdy i s použitým analogovým fotoaparátem navrch. Ale po tom prvotním průvanu v peněžence se dostanete do situace, kdy se už přestanete podvědomě omezovat kvůli nákladům na snímek. Ve spoustě případů stačí pro učení i zobrazení na monitor bez tisku.

    Rozdíly v ovládání sice jsou, ale být nemusí – závisí na uživateli. Dnes lze každý přístroj používat v různých režimech, i nejnovější digitální zrcadlovku můžete nastavit do plně manuálního režimu a vypnout jí displej.

    Pokud navíc vezmete na vědomí, že chování čipu se blíží chování diapozitivního filmu, nebude rozdíl proti analogu nijak zřejmý. Ze stejných důvodů odmítám i doporučení pořídit si pro učení manuální fotoaparát, nejlépe se základním objektivem. To mohlo platit například u Nikonu EM a podobných přístrojů, které měly jen plný automat.

    Přesto to neznamená, že je to jednoznačné doporučení. Máte před sebou značnou investici a tu je třeba zvážit. Předně si musíte uvědomit, že tělo je jen špičkou ledovce. Koupě kvalitních objektivů představuje investici přinejmenším ve stejné výši, spíše ale počítejte, že každý z nich bude stát totéž co tělo. To je dost závažný důvod proto, abyste posoudila nejen těla, ale celé systémy v kontextu toho, čemu se chcete věnovat. Také se musíte rozhodnout, zda investovat do filmu, který je, přiznejme si to, již částečně v útlumu, nebo do přístroje, který má médium pevně svázáno s tělem. Troufám si říci, že pokud nebudete na současných digitálních zrcadlovkách s něčím spokojena, bude to médium, tedy čip (např. velikost, šum, …), případně zpracování dat na obraz. Jenže v tomto případě nestačí zvolit jiný film, musíte vyměnit celý přístroj. Mám kolegu, který takhle za rok vyměnil (včetně objektivů!) Nikon za Canon, ten zase za Nikon a momentálně má pro změnu Canon. Snímače o velikosti APS vyžadují větší investice v případě širokoúhlých objektivů, jsou ovšem výhodou u dlouhých ohnisek.

    Mohl bych Vám Canon 350D s klidem doporučit, znám spoustu lidí, kteří jsou s ním spokojeni. Ale také je spousta lidí, kterým tento model nestačí. Také porovnávat analog s digitálem na různých značkách a v různých třídách je problém – byť chápu, že tuto dvojici vytvořila stejná cenová hladina. Rozhodnutí je tedy stejně na Vás.

    Z neudaných příčin se i v případě analogu chystáte opustit Pentax – seznamte se proto s celými systémy Canonu a Nikonu. Každý má určitou oblast, ve které je mírně lepší.

    Zvažte postoj k analogu i digitálu v delším horizontu. Zkuste posoudit, jaký fotoaparát chcete nakonec mít (jedno z hesel Hasselbladu zní zhruba “Svůj poslední fotoaparát si kupuji jako první”) a na něj dimenzujte i další vybavení. Sestavte si rozpočet a priority. Pokud se vydáte za tělo a nezbyde Vám na objektivy, moc si nezafotíte. Zamyslete se i na případným opačným postupem – teď pořídit digitální zrcadlovku, a pokud Vás to pro některé druhy snímků stále potáhne k filmu, můžete si pořídit levně použitou zrcadlovku. Nic Vám tedy nebrání mít EOS 350D a 3000, nebo třeba Nikon D80 a FM2.

    Odpovědět
  2. Pentax DSLR

    Jake mate skla od Pentaxe? Ono se na DSLR Pentax nepravem zapomina, ale posledni tri modely jsou velmi vydarene a pokud byste mela slusna pevna skla, tak by to bylo nejlepsi a nejlevnejsi reseni. K10D je skvela – spis na urovni EOS30D za vyrazne nizsi cenu, K100D a K110D jsou take velmi pekne.

    Odpovědět

Napsat komentář