AA baterie do mrazu

Pavel K.

Dobrý den!
Chtěl bych se zeptat zda je na trhu beterie (akumulutor) se zvýšenou odolností pro nízké teploty? Zabýval se někdo testováním z tohoto hlediska? Jedná se mi klasické provedení typu AA pro elektronickou “zrcadlovku”.
Děkuji za odpověď.

3 komentáře u „AA baterie do mrazu“

  1. Odpověď redakce

    Záleží na tom, čemu říkáte nízká teplota. Za běžného provozu i v zimních měsících a teplotách kolem -8 až -12°C se zrcadlovkama a BP s články AA problémy nebývají.

    Pokud jedete do extrémních teplot, pak jsou řešením dvě sady akumulátorů, jedna v kapse, druhá ve fotoaparátu.

    Dříve tyto údaje měli výrobci na svých webech a byly dost deprimující, přesto jsou akumulátory povětšinou funkční, je nutné počítat s výraznou ztrátou kapacity v řádu desítek procent.

    Nevím o tom, že by se tím někdo zabýval nějak výrazněji, po pravdě řečeno, jste rovněž mimo garantované provozní podmínky fotoaparátu,m takže se musíte spoléhat na jeho funkčnost stejně, jako na funkčnost akumulátorů.

    Přeji hezký den,

    JH

    Odpovědět
  2. Baterie

    Je to téměř neřešitelný problém. Před několika lety mi zástupce firmy Varta v odpovědi na konkrétní dotaz doporučoval aku NiMH jako relativně nejvhodnější technologii, letos jsem sondoval na Ampéru, ale baterie (nenabíjecí) asi nejsou vhodné žádné.
    Zjišťoval jsem to kvůli baterii do čelovky na noční nástupy v horách, pouzdro je na hlavě a za mrazu je životnost nové baterie pár minut.
    Raději jsem to vyřešil externě umístěným pouzdrem (pod bundou) a prodlužovacím kabelem.
    Na fotoaparáty nabízí Nikon něco podobného k FM2.
    Podle mne je totiž u baterií potíž v tom, že sice na jedné straně výrobci omezují škodlivé vlivy z hlediska používání těžkých kovů, ale tím se i zhoršují vlastnosti baterií. Staré ruské typy baterek z dob, kdy se ekologie neřešila, byly i za mrazů naprosto v pohodě, soudobé ekologické jsou k ničemu.
    PL

    Odpovědět
    • doplnění k otázce

      Z filmovou zrcadlovkou Minilta Dynax 505si jsem problém neměl ani po 14 dnech na ledovci, ani ve výšce 6000 m. nad mořem. Při koupi lithiových primárních (nenabíjecích) článků (jeden za cca 90,-) se to trochu nevyplatí. Píší u nich provozní teplotu -40 až +60 st.C. To je už ale otázka, zda není lepší vzít analog. Jednu sadu jsem si koupil, tak jsem zvědav jak se osvědčí. A jestli to vydrží digitální “napodobenina fotoaparátu” 🙂

      Odpovědět

Napsat komentář