Zenza Bronica SQ-B

Hugo Markes

Dobrý den.
Koupil jse velmi zachovalou Bronicu SQ-B. Jaký je rozdím mezi modelem SQ-A? Nikde nemohu sehnat jakoukoliv informaci o tomnto rozdílu. Koupil jsem model SQ-B, Zenzanon 2,8/80mm, kazeta6/6 a neměřící hranol.
Je mně jasné, že předsklopení zrcadla a centr. závěrka umožňuje dokonalý “klid” při expozici dlouhými časy. To je moje potřeba při krajiné a architektuře. Prosím, můžete mně říct Váš názor, jakou posici zaujímá ZB oproti jiným jednoočkám 6×4.5 až 6×7 ve světové produkci? Nemyslím samozřejmně Pentacony a jiné východní kopie.

Mnohokrát děkuji za Váš čas věnovaný mému dotazu.
Hugo Markes

1 komentář u „Zenza Bronica SQ-B“

  1. Odpověď redakce

    SQ-A byla uvedena na trh v roce 1982 (10 kontaktů na hledáček – přenos většího počtu informací než u SQ), pak následovala varianta SQ-Am (1983) s přidaným motorovým posunem filmu, dále SQ-Ai (1990) s elektromagnetickou spouští, nejdelším časem 16s, přemístěným voličem citlivosti filmu a elektromagnetickou spouští.
    SQ-B byla uvedena roku 1996 a je to jakási zjednodušená varianta SQ-A, ale bez kontaktů pro hledáček a tedy bez možnosti měření expozice. Prodávala se v setu, který popisujete – tělo, objektiv 80mm, kazeta a hranol. Hledáčky s měřením sice lze nasadit, ale měřit pochopitelně nebudou. Všechny věci, které mohly být vynechány z SQ-Ai, byly opuštěny, aby přístroj byl co nejlevnější. Veškeré příslušentví pro systém SQ je kompatibilní (vyjma natahovací páčky, baterií, víka bateriového prostoru a externího zdroje – ty se liší pro SQ a SQ-A).

    Zenza Bronica patří do stejné kategorie jako Mamiya, Pentax či Hasselblad, tedy mezi špičkové jednooké středoformátové zrcadlovky. Žádné propastné rozdíly tam nenajdete.

    Jak říkáte “východní kopie”, to byly spíš ruské (sovětské) přístroje jako Zenit 80, Kiev 80/88 nebo Saljut. Pentacon Six (dříve Praktisix) k nim nepatří, protože to je konstrukčně jiný systém – především to není “kostka” a nemá výměnné filmové kazety.

    Milan Sýkora

    Odpovědět

Napsat komentář