Olympus OM

Oldřich Kotas

Dobrý den,
protože digi ani styl moderních SLR mě příliš neuspokojují, chci si pořídit nějakou klasickou MF SLR s nabídkou dobrých a světelných “prime” objektivů. Parametry, na kterých mi nejvíc záleží, jsou klidná závěrka (ideálně plátěná, mrazuvzdorná), velký jasný hledáček, spolehlivost a pokud možno AE s prioritou clony. Nejvíce mi padl do oka OM-2n/sp nebo OM-10, případně Pentax MX/ME. Zajímalo by mě, jaká je dnes dostupnost servisu a cena pro tyto aparaty a jejich objektivy v ČR (seřízení, výměna těsnění apod.).

Rád bych slyšel Váš názor na porovnání spolehlivosti a kvality výše zmíněných těl. Mám lehkou nedůvěru k těm “ne-profi” verzím, je oprávněná? Koupi plánuji na ebay, takže si teoreticky vzhledem k cenám mohu dovolit koupit levná těla dvě a horší prodat. Také bych rád slyšel porovnání objektivů řady OM a Pentax (optická kvalita, spolehlivost, cena). Jde mi o širokáč cca 21 – 24 mm, dále 50 a případně nějaké 35 a portrétové sklo.

Předem děkuji za odpovědi

10 komentářů u „Olympus OM“

  1. Odpověď redakce

    Celý systém Olmypus OM je etalonem spolehlivosti a kvality, i když i zde se najdou určité rozdíly. OM-1 až OM-4 jsou čistě profesionální přístroje s výměnnými matnicemi, skvělými hledáčky a vysokou odolností, OM-10 až OM-40 jsou amatérské modely odvozené od těch profi; pokud možno bych se jim vyhnul (a to zejména OM-40, v USA alias OM-PC, protože tam je poruchovost asi největší z celého systému, i když absolutně vlastně pořád relativně nízká). Největší odolnost v mrazu vykazují OM-1 a OM-3, což jsou plně manuální přístroje, zatímco OM-2 a OM-4 nabízejí i předvolbu clony.
    http://www.paladix.cz/clanky/olympus-om-1-a-om-1n.html
    http://www.paladix.cz/clanky/olympus-om-2-om-2n-a-om-2-sp.html
    http://www.paladix.cz/clanky/olympus-om-3-a-om-3ti.html
    http://www.paladix.cz/clanky/olympus-om-4-a-om-4ti.html

    Objektivy Zuiko jsou opravdu vynikající, máloco jim může v oblasti kinofilmových SLR konkurovat. Stejně skvělé jsou i originální objektivy Pentax SMC.
    Výhodou Pentaxu je ve srovnání s OM hlavně to, že systém stále žije; když si pořídíte v budoucnu např. DSLR Pentax, budete moci všechny objektivy využívat, což u Olympusu bez redukce možné není. Kvality objektivů obou značek jsou víceméně vyrovnané – mechanická i optická špička, kovová konstrukce, dobré MC vrstvy … zkrátka ani s jedním neuděláte chybu.
    Objektivů i těl je dostatek i v našich bazarech, ceny dnes už srovnatelné – dříve byl Olympus podstatně dražší (cena klesla právě kvůli tomu, že objektivy – byť vynikající – bez redukce na nových tělech použít nelze).

    Otázky týkající se servisu byste měl položit servisním zastoupením firem:
    http://www.iolympus.cz/kontakty/
    http://www.pentax.cz/Prodej/servis.html

    Pokud vím, ještě nedávno nebyl problém s opravami OM, ale pouze profesionálních těl, ve firemním servisu Olympusu. Jak je to teď, to nevím. Opravy starších věcí jsou vždycky hlavně otázkou náhradních dílů, cenově to bude dost podobné.

    Z výše uvedeného vyplývá, že je prakticky jedno, co si vyberete. Mluvíme-li o Olympusu nebo Pentaxu, pak to opravdu skoro tak je, protože v obou případech se jedná o špičkovou kvalitu a žádné propastné rozdíly tam opravdu objevit nelze.

    Milan Sýkora

    Odpovědět
  2. OM

    Já osobně jsem měl OM10,40,2,1,2SP a všechny bez problémů.I ty amatérské-10,40 fungovaly bezvadně.Jen spotřeba baterek u OM40 a OM2 SP byla větší,to například obyčejná OM2 “nežrala”prakticky vůbec a baterky jsem měnil spíš preventivně.Opravy se dnes asi nevyplatí řešit.Mnoho dílů už Olympus servis nemá a práce je dražší,než bazarové tělo.Mechanika u objektivů je téměř dokonalá,nestává se,že by i po letech měly slepené lamely clony nebo zadrhávající zaostřování,jako se to stává u jiných značek.Já je používám i na Canonech EOS přes redukci.

    Odpovědět
    • om

      Když jsme u těch baterek, Slyšel jsem, že u starých fotoaparátů je elektrika na 1,33V rtuťové baterie, které se už nevyrábí, tudíž by měl expozimetr s 1,5v baterií měřit nepřesně. Sám vlastním OM 1 s původní elektrikou a zdá se že měří přesně.
      Také bych zmínil že existuje OM 2000. Je to plně manuální zrcadlovka. Tělo je kovové, jen dvířka jsou plastová. Závěrku má vertikální lameovou. Vyráběly se ještě nedávno (1997) Nemusel by se u nich tolik projevit zub času.
      Tato zrcadlovka má velmi světlou matnici. s dělenou čočkou (světlejší než standardní om matnice)
      Navíc má možnost spotového měření expozice, kontrolu hloubky ostrosti, možnost vyfocení více snímků na jedno políčko.
      Oproti OM 1 zde chybí předsklopení zrcátka , které se ale při použití samospouště sklopí ihned.
      Tento model pro Olympus vyrobila Cosina, Přesto je velmi kvalitní. Nelze k němu ale připojit motorek a měnit matnice.

      Odpovědět
      • OM

        Původní baterie má 1.35V, ne 1.33; při použití baterie 1.5V vzniká jistá odychlka, ale je velmi malá, takže se na výsledné expozici neprojeví. OM-1 lze v servisu nechat upravit tak, že se do bateriového prostoru vloží rezistor, který rozdíl vyrovná. Používání 1.5V baterií bez úpravy těla není úplně vhodné, protože může dojít i k poškození expozimetru.
        http://www.paladix.cz/clanky/olympus-om-1-a-om-1n.html

        OM 2000 není zcela plnohodnotným “členem” řady OM. Jednak jej vyrobila Cosina, jednak postrádá zcela typické rysy systému (ovládání časů prstencem kolem bajonetu, nemá plátěnou závěrku, computogram, výměnné matnice aj.). Bodové měření není úplně bodové, jde spíš o cosi jako “středo-bodové”. Tento model se vyráběl od 1997. A hlavně – přístroj NENÍ kovový, má kovovou jen “kostku”, tedy bajonet + dráhu + lůžko na hranol, ostatní je plast. Trvanlivost a odolnost OM 2000 proti “pravým” OM je mnohem nižší.

        MS#

        Odpovědět
        • om

          To, že ho vyrábí Cosina je sice pravda, ale na rozdíl od jiných zrcadlovek od Cosiny C1s, Nebo Carena tušim2000, (které jsem držel v ruce a vypadaly podobně) je OM 2000, kvalitní fotoaparát. Narozdíl od ostatních produktů cosiny má měkkou spoušť a Tichou závěrku.
          Můj OM 2000 má tělo kovové, Jak podstatné části (drážka filmu, stativový závit, tak zbytek těla. Jen pod pogumovaný grip jsem se nedíval) samozřejmě dvířka jsou bohužel plastová.
          Kdesi jsem četl, že je z magneziové slitiny. Povrch je opatřen emailem, který vytváří plastový dojem. Tento email se mi na hranách (nejen hranolu ale na všech rozích) ošoupal a prosvítá stříbrný kov.
          Matnice se sice nedají měnit, ale ta, která je v OM 2000 je mnohem světlejší a fresnerova čočka je lepší pro zaostřování.
          Výměné matnice jsou pěkná věc, jenže se nedají sehnat. Většina fotografů je stejně nevyužije.
          Pravá OM mohou být třeba 35 let stará.
          Pokud si ho koupíte, necháte předělat elektriku a ono přestane fungovat, tak to může naštvat.
          Já vlastním OM 2000 i OM 1 oba dva s původní elektrikou, řekl bych, že měří stejně, Fotím dost černobíle, kde je správná expozice důležitá.
          OM 1 má trochu měkčí spoušť.
          Má ale synch. s bleskem na 1/60
          Má horší matnici.
          OM 2000
          Není pravé OM
          Má lepší a světlejší matnici
          Není tak starý.
          Netuším co je computogram, ale pokud je to pro vaši práci důležité, tak OM 2000 ho zřejmě nemá.

          Oba fotoaparáty používám 7 let fotím s nimi v zimně na vandrech OM 2000 mi jednou tak promrzla, že se v ní zlomil film. Fotky ale dopadly dobře.
          Oba fotoaparáty jsou plnohodnotné stroje. Kdybych se musel jednoho z nich zbavit, nevím, který bych vybral.

          Odpovědět
          • OM

            Computogram je toto:
            http://www.paladix.cz/gallery.php?ido=14008
            a je popsán v tomto článku v odstavci o měření světla:
            http://www.paladix.cz/clanky/olympus-om-2-om-2n-a-om-2-sp.html

            Nevím, z čeho je “karosérie” OM2000, ale magnesiová slitina to nebude na 100%, protože jsem viděl toto tělo nakřáplé tak, že byla vidět prasklina. A také cena (a víceméně i hmotnost) nového přístroje zcela jasně naznačuje, že tělo není kovové (uvnitř ano, ale o tom jsem již psal). Když se např. odře horní kryt Nikonu F90X, taky prosvítá něco, co vypadá jako kov – a přitom je to vrstvený plast; tak to bude i u OM2000. Ale plastové tělo není jasný handicap, může taky vydržet hodně.

            Stejnou spoušť i celé ovládání má např. i Nikon FM10 (rovněž vyrobený Cosinou), stejně jako SLR Braun (označení jsem zapomněl). Tyto výrobky Cosiny se navzájem liší je několika málo detaily a bajonetem (u Braunu Pentax K, u FM10 pochopitelně Nikon F) – např. multiexpozicí nebo bodovým (spíše však “bodovým”) měřením (OM2000).
            Zkrátka – OM2000 patří do OM-systému jen označením a bajonetem, protože postrádá základní charakteristické vlastnosti systémových přístrojů: plátěnou závěrku (+ u některých modelů computogram a měření odrazem od filmu), opravdu celokovové tělo, skutečně velký obraz v hledáčku, ovladač časů kolem bajonetu aj.

            Aby bylo jasno: Olympus OM má rád (ostatně proto jsem o nich napsal řadu článků), ale OM2000 prostě není opravdový OM…

            MS#

  3. omluva

    V OM1 mám původní rtuťovou baterii, se kterou jsem aparát již koupil, takže proto mi měří dobře.
    Nesnažím se za každou cenu prosazovat OM2000, ale nemám rád negativní recenze, které tento aparát odsuzují kvůli odlišnému “dyzajnu”.
    Vzhledm k problematice s MC vrsvama u OM objektivů a skutečností, že OM je mrtvá značka bych dal přednost Pentaxu, nebo Nikonu. Například teď je v bazaru FM2.

    Odpovědět
  4. baterie

    Promiňte, že zas otravuju, ale našel jsem na internetu náhradu za rtuťové PX635. Vyrábí je firma Wine cell a stojí 8eur.
    Je to rozhodně lepší, než předělat elektriku.
    Tyto baterie vyžadují i staré pentaxy, praktiky aj.

    Odpovědět
    • Baterie

      Původní baterie má označení PX625, ne 635 (to ani nevím, jestli existuje). Elektronika se nepředělává, do ní nikdo nezasahuje; jen se do prostoru pro baterii dá adaptér s odporem; dříve to Olympus dělal i na počkání a stálo to asi 500 Kč, což je určitě levnější než vždy kupovat baterii za 8€ (je nutno také připočítat poštovné). Pak lze bez problémů a obav používat LR44 nebo ještě lépe SR44 (vydrží více).
      MS#

      Odpovědět
      • Baterie 2

        Nevím, jak se to s Pentaxy, ty jsem neměl a nemám.
        Ale u Praktiky (např. MTL5) je to tak, že lze bez problémů používat i baterii 1.5V, mám to ověřeno i u výrobce, resp. v servisním středisku Pentaconu v Drážďanech.
        Některé modely řady Praktica L (např. PLC, VLC) používaly baterii 4.5V (takovou krátkou tužkovou, označení je Varta V21PX) – tam se to řeší tak, že se do bateriového prostoru vloží adaptér na baterie 4LR44 (6V; používá ji celá řada Praktica B / BX); je v něm odpor a snižuje napětí na 4.5V; tuto redukci prodává FotoŠkoda asi za 100 Kč a nasadit ji může každý sám.

        MS#

        MS#

        Odpovědět

Napsat komentář