Rozdíl mezi DC a USM

Ondra Zeman

Dobrý den,
mohl bych se prosím zeptat, co znamená když má objektiv Canon v konci svého názvu DC? Bude mi tohle sklo šlapat na digitálním těle?
Díky Ondra

10 komentářů u „Rozdíl mezi DC a USM“

  1. Odpověď redakce

    Nejsem si jistý, že toto označení se pro objektivy Canon používá. Znám ho – u Canonu – jen jako označení videokamer a občas se používá také pro označení různého příslušenství, např. pouzder.

    Naopak zkratku DC hodně používá Sigma – a to jako označení objektivů určených výhradně pro digitální fotoaparáty s menším čipem formátu APS-C. Takže by zmíněný objektiv na DSLR fungovat měl (záleží na tom, jaké tělo vlastně máte, v dotazu jste to neuvedl), naopak nemá smysl ho nasazovat na filmové nebo plnoformátové tělo, protože by obraz měl temné rohy (objektiv má menší obrazový kruh).

    Milan Sýkora

    Odpovědět
    • není to náhodou jinak?

      Firma Canon rozlišuje dvě základní kategorie objektivů. Značí je EF a EF-S. Objektivy EF jsou použitelné s jakýmkoli tělem Canon EOS, objektivy EF-S jen s tělem, které má snímač o velikosti APS-C (faktor 1,6x). To je například Canon EOS 50D, EOS 450D, EOS 1000D apod. Značení objektivů DC používá firma Sigma a znamená obdobu toho, co Canon značí EF-S, tj.objektivy jen pro fotoaparáty (v případě Canonu) se snímačem APS-C.

      USM značí systém pohonu ostření objektivu. Sigma má obdobu HSM. Toto označení ale není podstatné pro to, zda jde či nejde daný objektiv nasadit na to které tělo fotoaparátu Canon EOS.

      Odpovědět
      • není to náhodou jinak?

        Jenom snad pro doplnění, mám dojem, že mezi objektivy fy Canon s označením EF-S a objektivy DC od Sigmy je určitý rozdíl, totiž EF-S je samostatný typ bajonetu. Jinými slovy, objektiv EF-S na fulsajza nenasadíte, objektic Sigma DC ano.

        Odpovědět
        • není to náhodou jinak?

          Ano Canon má na bajonetu EF-S mechanické zabezpečení proti nasazení na FF a Sigma DC ne. Nasadit tedy na FF Sigma DC jde, ale k čemu je to dobré nevím….

          Odpovědět
          • není to náhodou jinak?

            Hlavní rozdíl mezi EF a EF-S objektivem není jen v tom že ten druhý vykresli jen APS-C stínítko, ale také, že Canon těla s APS-C čipem mají také menší zrcátko a tím pádem je ve fotáku více místa pro zadní hranu objektivu. EF-S objektivy tohoto místa využívají, jsou za bajonetem delší dovnitř. Při nasazení na FF se o objetiv zasekne zrcátko (s jakými důsledky to tedy netuším) DC od sigmy nelezou prostorově dovnitř tím pádem nezavazí FF zrcátku.

  2. DC x USM je canonní označení motorku AF

    Vraťme se k podstatě dotazu, u Canonu značí:

    DC – standardní motorek, hlučný, pomalejší, používá se hlavně v levných objektivech. Na běžné fotografování v pohodě, na akční nestačí (sport, auta, …). Pozor, rychlost se liší podle objektivu, u základních setových není problém, ale u teleobjektivů je to opravdu omezující.

    USM – existuje ve dvou technických variantách, je tichý (absolutně) a hlavně rychlý, používá se u lepších a profesionálních objektivů.

    Canonní objektivy typu EF (pro kinofilm a FullFrame zrcadlovky) a EF-S (pro digizrcadlovky s čipem APS), tedy všechny objektivy s elektronickým řízením clony jsou plně kompatibilní s těly označenými EOS. Byl to krok Canonu novým směrem a osvědčil se.

    Vlastnil jsem pár objektivů s DC autofokusem, dneska už si neumím představit, že bych se k nim vrátil.

    JH

    Odpovědět
    • dc x usm je canonní označení motorku af

      Ach jo, skleróza, objektivy EF-S nejsou kompatibilní s těly s plným formátem čipu nebo kinofilmovými. Již bylo zmíněno v diskuzy nahoře.

      Odpovědět

Napsat komentář