ruční čištění snimače

Podešva

Koupil jsem si správný štěteček a pokouším se vyčistit snímač na EOS 50D.Nejde mi to,skvrny-nečistoty stále zůstávají.Nejsou vidět při cloně f8,ale při f22 jsou nesnesitelné.Pokoušel jsem se přístroj tzv.vyfoukat,ale nic.Takže to asi není prach ale něco jinéno.
Poraďte , prosím ,jak se skvrnek zbavit,nebo musím do opravna a zaplatit za 5 min.práce 800,-.Děkuji

1 komentář u „ruční čištění snimače“

  1. Odpověď redakce

    Dobrý den,

    pokud se nedaří nečistoty odstranit balónkem ani štětečkem, pak půjde pravděpodobně o nějakou mastnotu, která k povrchu filtru před snímačem přilnula. K jejímu odstranění bude nejspíš třeba použít takzvané mokré čištění, tedy odstranění nečistot pomocí speciální tekutiny a stěrky. Na trhu je řada čistících systémů (Visible Dust, Dust Aid, Green Clean, Photosol a další), obvykle založených na velmi podobném principu – na speciální stěrku nanesete čistící kapalinu a lehce bez velkého tlaku s ní setřete povrch filtru. Někteří výrobci používají stěrky, které jsou již přímo napuštěné čistící kapalinou, ale princip jinak zůstává stejný. Další odlišností je složení samotné čistící tekutiny – někdy se jedná o potenciálně nebezpečné hořlavé látky, jindy se naopak výrobci chlubí nehořlavostí a tím bezpečnostní při cestování.

    Zkušenosti s tímto postupem jsou většinou dobré, ale nutno říct, že ne každý má nervy (a přiměřeně pevnou ruku) na tuto operaci s relativně drahým fotoaparátem.

    Další nevýhodou jsou pořizovací náklady, které dle značky leckdy u kompletní sady snadno přesáhnou sumu, kterou si za čištění řekne servis. S každým dalším čištěním už ale samozřejmě peníze šetříte. V neposlední řadě pak můžete filtr snímače vyčistit více méně kdekoliv (samozřejmě musí jít o co nejméně prašné prostředí) – i tam, kde servis rozhodně nenajdete.

    Pokud se rozhodnete mokrou cestu podstoupit, pak takřka jistě u každého výrobce na webu (nebo případně na YouTube) najdete video předvádějící správný postup čištění.

    Odpovědět

Napsat komentář