Dundeeho finta – filtry na širokoúhlé objektivy aneb jak se bránit vinětaci.

Rada pro ty, kteří by chtěli používat více filtrů na širokouhlých objektivech aniž by na svých fotografiích nacházeli tmavé rohy vzniklé vinětací.

Problémem širokoúhlých a zejména ultraširokoúhlých objektivů je vinětace při používání filtrů, především více filtrů najednou. Zde popisovaný způsob není nový, ale protože jsem byl nadšen fotografiemi Dundeeho (Pavla Kopřivy) takto pořízenými, použil jsem s jeho svolením uvedeného názvu pro způsob používání filtrů na širokoúhlé objektivy.

Pojem vinětace je v zásadě používán ve dvou případech. Jednak je to postupné ubývání světla do krajů fotografie, což je někdy dáno horší kvalitou levnějších objektivů zejména u kompaktních fotoaparátů, ale tím se zde nebudu zabývat. Druhým případem jsou vyloženě černé rohy fotografií, při kterých se dostává do záběru něco, co tam nepatří, zpravidla nevhodná sluneční clona nebo objímky nevhodných filtrů. Čím kratší je ohnisko objektivu, tím je nebezpečí vinětace větší.

Při ohnisku 17 mm nevinětují ani dva filtry na sobě.
Použití polarizačního slim filtru a šedého graduálu Cokin P.

Pokud používáme na širokoúhlé objektivy jednotlivé filtry, je v závislosti na konstrukci objektivu někdy vhodné používat speciální slim filtry. U ultraširokoúhlých objektivů (zhruba 20 mm pro kinofilm a méně) je použití slim filtrů prakticky nezbytné. Tyto filtry bývají dražší a zpravidla na nich není vnější závit na nasazení dalšího filtru. Také na ně nepasují běžné krytky a je nutno koupit speciální krytky s vnějším nasazováním.

Někdy se však dostáváme do situace, kdy jeden filtr nestačí a rádi bychom použili více filtrů najednou. Klasické kombinace bývají: polarizační + přechodový filtr, polarizační + korekční filtr apod. Pro kombinaci filtrů je možné použít dvou způsobů. Je možné filtry jednoduše šroubovat na sebe nebo použít systém Cokin. Ten je vhodný zejména pro nastavení požadované úrovně a ev. sklonu přechodu přechodového filtru. Oba tyto způsoby však selhávají u širokoúhlých objektivů právě kvůli vinětaci.

Kombinace polarizačního slim filtru a Cokin šedého gladuálu.
Nevinětuje ani při ohnisku 17 mm.

Dundeeho finta je prostá avšak účinná. Já ji v praxi realizuji takto: na objektivu Sigma 2,8-4/17-35 mám nasazen polarizační filtr ve slim provedení. Ten nevinětuje ani při ohnisku 17 mm. Tam je jiný problém a sice v tom, že má tak velký úhel záběru, že se již někdy projevuje nerovnoměrnost polarizace oblohy. Průměr filtru je zde 82 mm. Mezi palec a ukazovák levé ruky vezmu samotný filtr Cokin (např. přechodový G2) a jednoduše přiložím na polarizační filtr v požadované výšce a náklonu. Pravou rukou držím fotoaparát a po kontrole parametrů exponuji. Například filtr Cokin Půlený Gradual šedý v provedení P má šířku 84 mm což právě stačí překrýt celou plochu polarizačního filtru.

Stativová verze Dunddeho finty.
Nebezpečí poškrábání je zde větší.

Jistě lze namítnout nejméně dvě nevýhody uvedeného postupu. Za prvé, filtr Cokin se časem poškrábe – to je jistě pravda, pak tedy koupím nový za ušetřené peníze za nekoupené držáky a další příslušenství. Za druhé, nemám volnou ruku na ovládání přístroje. To řeším tak, že vše potřebné nastavím předem nebo při troše cviku přidržím dlaní levé ruky přístroj a pravou rukou na leccos dosáhnu. Výhodou je snadné ovládání přístroje Pentax MZ5N. Přesto je možno doporučit pomoc asistenta.

Poněkud složitější, ne však neřešitelná je situace při použití stativu. Na ukázce je řešení problému ukázáno názorně a není třeba bližšího popisu. Zde je nebezpečí poškrábáni mnohem větší, ale většinou je patrné pouze na okrajích filtru a nezasahuje do zorného pole filtru.

13 komentářů u „Dundeeho finta – filtry na širokoúhlé objektivy aneb jak se bránit vinětaci.“

  1. Ultraširokoúhlé zoomy

    Trochu out off topic – jak jste spokojen se Sigmou 17-35, o které zde píšete? Taky časem uvažuji o koupi podobného skla (na Pentax MZ5), tak by mě zajímalo hodnocení někoho, kdo už takový objekiv nějakou dobu používá.
    Díky, Pavel H.

    Odpovědět
        • RE: RE: RE: Ultraširokoúhlé zoomy

          Inu dobrá, tedy stručně: výhody: 1. slušná světelnost, 2. široký úhel, 3. slušná cena (viz orig. Canon, Nikon), 4. obstojná kresba (spokojenost na A3), nevýhody: 1. ošklivé červené šestiúhelníky a závoj v protisvětle, 2. na snímcích architektury patrné soudkovité zkreslení. Závěrem: dobrý univerzální objektiv na cesty a reportáže. Pokud bych se specializoval na krajinky, volil bych SMC Pentax 2,8/20, o němž jsem též uvažoval.

          Odpovědět
          • RE: RE: RE: RE: Ultraširokoúhlé zoomy

            alebo Sigma 20mm/2,8, ta je asi najlepsia co sa tyka krajiniek od Sigmy.

  2. Kombinace filtru: Polarizacni normalni (Ne Cokin) a Cokin (např. přechodový G2)

    Jak resite tuto kombinaci? Nechce se mi kupovat znova polarizacni od Cokina nebo ten gradualni pridrzovat rukou před objektivem. Neni zrovna prakticke – treti ruku nemam.
    Nekde jsem cetl, ze se da ten drzak od cokina nejak upravit nevite prosim jak? Nemate jeste nejak foto?

    Dik

    Robert

    Odpovědět
    • RE: Kombinace filtru: Polarizacni normalni (Ne Cokin) a Cokin (např. přechodový G2)

      Ale vždyť o tom je řeč. Na fotografiích je zřetelně patrný našroubovaný slim polarizační filtr (Hoya 82 mm)a Cokin je položený přímo na něj

      Odpovědět
    • RE: Kombinace filtru: Polarizacni normalni (Ne Cokin) a Cokin (např. přechodový G2)

      Pokud se týká ořezaných držáků Cokin, tak s tím nemám zkušenosti tento držák nevlastníce, nicméně opakovaně byla tato možnost diskutována ve Fotoforu, na jehož archiv si tímto dovoluji odkázat.

      Odpovědět
  3. Třetí příčina vinětace.

    Dodatečně jsem si uvědomil, že vinětace může mít ještě další příčiny, např. při použití blesku. Může se jednat o případ, kdy úhel vyzařování blesku je menší než úhel záběru objektivu. Jindy příliš objemný objektiv svým okrajem zasahuje do vyzařování vestavěného blesku.

    Odpovědět
  4. Slnecna clona

    A nechyba vam v tomto pripade slnecna clona? kdeze pri pouzivani prechodoveho filtru sa zrejme casto fotka krajinky kde to slnko predsa len dost casto vadi, alebo nie?

    Odpovědět
    • slnecna clona

      Ano, pokud vím, tak systém Cokin v zásadě neumožňuje používání sluneční clony, ale nepozoroval jsem, že by to v případě přechodového filtru příliš vadilo, neboť světlo z přezářené části je částečně tlumeno. Sluneční clonu je možno kombinovat s normálním kulatým šroubovaným přechodovým filtrem, který však má pevně stanovené místo přechodu uprostřed a pokud vím, tak se nevyrábí ve formě slim, takže u ultraširokoúhlých objektivů vinětuje.

      Odpovědět

Napsat komentář