CHDK aneb Kompakty Canon trochu jinak

Pod pojmem hacking si dnes většina lidí představí něco negativního, spojeného s počítačovou kriminalitou atd. Prvotní význam tohoto slova však vychází spíše ze snahy o pochopení funkce nějakého systému opravdu do hloubky místo jeho prostého používání a hledání jiných možností funkce, než nabízí přímo výrobce, což v řadě případů může být naopak aktivitou pozitivní. V tomto článku bych rád napsal několik postřehů o jednom z produktů spadajícím právě do oblasti “pozitivního hackingu”, totiž o alternativním firmwaru rozšiřujícím možnosti kompaktních fotoaparátů Canon Powershot.

Číst dál

Rychlé vypnutí blesku na Nikonu D200

Reportážní fotograf často potřebuje rychle měnit podmínky záběru – např. jestli fotit s bleskem nebo bez něj. Majitelé zrcadlovek Nikon měli před nástupem modelu D200 jen jednu možnost – zapnout/vypnout blesk. Dost z nich si na to zvyklo a používají to dodnes, i když už je to mnohem pohodlnější.

Číst dál

Optický oddělovač pro starší blesky

Potřebujete ke svému fotoaparátu připojit starší blesk a bojíte se, že by to fotoaparátu
neudělalo příliš dobře, protože blesk má na synchrokonektoru příliš vysoké napětí? Nevyhovuje
vám bezdrátový optický synchronizátor? Pak tu pro vás mám jedno malé, jednoduché a provozem ověřené zapojení optického oddělovače.

Číst dál

Adobe Lightroom – jak se stát sprejerem

Painter
V Adobe Lightroom 1.1 je nový nástroj Painter, který jsem dneska “objevil”. Použil jsem ho na přiřazení klíčových slov k fotkám. Chvíli jsem je zadával klasicky ručně a pak mě to přestalo bavit, tak jsem hledal, jak bych si to zjednodušil. A objevil jsem Painter – stačí v Library / Grid View kliknout na ikonku spreje, vybrat Keywords a zadat, jaká klíčová slova chcete přiřazovat. Pak už jen stačí přejíždět tím sprejem po fotkách a buď klikat nebo klasicky “sprejovat”. Funguje to oboustranně, tj. jedním přejezdem (kliknutím) slovo nastavíte, druhým ho smažete. Nakonec sprej uklidíte zpátky na místo a je to. Takže je to fakt hračka.

Číst dál