Praktica řady L – 1. generace

Při naší další návštěvě minulosti se podíváme do někdejší Německé demokratické republiky. Tam se totiž vyráběla jedna z největších legend mezi fotografickými přístroji, Praktica řady L. Tyto kamery jsou ještě stále v “aktivní službě” a patří mezi vůbec nejrozšířenější starší jednooké zrcadlovky u nás. Protože jde o velmi rozsáhlé téma, budu se mu věnovat celkem ve třech pokračováních…

V roce 1945 bylo při bombardování Drážďan zničeno více než 80% výrobních kapacit tamějších závodů vyrábějících fotografické přístroje a optiku. Co nebylo zničeno a bylo použitelné, odvezl Sovětský svaz po porážce Německa jako válečnou kořist… Během druhé poloviny 40. let však byla většina závodů obnovena a v rámci socialistické integrace (mimochodem, jak se to liší od globalizace???) sjednocena do kombinátu VEB Pentacon Dresden, který se poměrně rychle stal velmi významným a respektovaným výrobcem fototechniky. Byla to velká chlouba komunistického Německa, protože to byl jeden z mála konkurenceschopných podniků. Samotný název Pentacon je také zajímavý – málokdo totiž ví, že je to zkratka ze slov pentaprisma (~ pětiboký hranol jenookých zrcadlovek) a Contax (~ značka přístrojů mezitím registrovaná v Západním Německu a tudíž nepoužitelná). První přístroj s názvem Praktica vznikl již v roce 1949; tomu se však budeme věnovat někdy příště a zaměříme se nyní na legendární řadu Praktica L.

Přístroje řady L se vyráběly od prosince 1969 do prosince 1989. Produkce je rozdělena do 4 generací podle data výroby a hlavně podle dílčích konstrukčních změn. Celkem bylo vyrobeno 4 836 879 přístrojů (údaj přímo od výrobce); tato suma je tvořena 43 typy a 6 prototypy (ty se však nikdy neprodávaly). Výrobce uvádí, že každých 30 vteřin byla vyrobena 1 nová Praktica… Šéfkonstruktérem řady byl po celou dobu Rolf Noack. Řada měla vlastnosti, které umožňovaly prodej prakticky kdekoli na světě (což se také dělo). Byla využita maximální míra standardizace, jež umožnila maximální racionalitu výroby (laicky řečeno, jednotlivé modely se lišily hlavně uvnitř, zvenku minimálně; používalo se co možná nejvíce univerzálních součástek). Písmeno L označuje tehdy velmi revoluční kovovou lamelovou závěrku s vertikálním pohybem. Přestože byla výroba ukončena v roce 1989, přístroje “žijí” jako málokterá technika. I dnes bych rozhodně doporučil koupit v bazaru Praktiku místo jiných přístrojů stejné cenové hladiny…

Praktica byla (hlavně ve východním bloku) největším konkurentem Zenitů; tyto sovětské přístroje však byly Praktikami překonány ve všech směrech – spolehlivostí, menší hmotností, rozsahem expozičních časů, precizností a koneckonců i designem. Ještě se nabízí jedno srovnání – při opatřování informací o Zenitech a Praktikách je totiž vidět další zásadní diference; přímo fatálně se projevuje propastný rozdíl mezi německou precizností a pořádkumilovností (tu zcela nezlikvidoval ani komunistický režim) a sovětským zmatkem (ba přímo bordelem) v dokumentaci i její dostupnosti, o spolehlivosti ani nemluvě…

Praktica L – společné znaky

Schéma TTL Praktica

  • Zcela nový a tehdy velmi moderní design těla přístroje
  • Plášť těla z lehkých slitin, polepeno černou koženkou
  • Kovová lamelová závěrka s vertikálním chodem; rozsah časů 1s – 1/1000s + B (u některých modelů 1s – 1/500s + B)
  • Ovladač expozičních časů na horní ploše těla
  • Hranol a matnice s Fresnelovou čočkou, případně také s klínovým dálkoměrem
  • Indikátor natažení závěrky (v hledáčku)
  • Závit objektivu M42x1
  • Automatická clona (zacloní se až v okamžiku stisku spouště)
  • X-synchronizace středovým kontaktem při 1/125s a delších časech
  • Rychlonatahovací páčka s krátkých chodem
  • Pentacon-Loading systém (poloautomatické zakládání filmu)
  • Vyklápěcí klička pro zpětné převíjení filmu
  • Automatické počítadlo; po otevření přístroje se samo nastaví na 0
  • Okamžitě se vracející zrcátko
  • Prodej v setu se základním objektivem 50mm (Domiplan f/2.8, Jena T f/2.8, Tessar f/2.8, Pentaflex f/2.8, Pancolar f/1.8, Pancolar auto f/1.8, Pancolar electric f/1.8, Pentacon auto f/1.8, Pentacon electric f/1.8, Oreston f/1.8, Auto Revuenon f/1.8)

Závěrka

Praktica - závěrka
Tato součást přístroje, jakési jeho srdce, si zaslouží samostatnou kapitolku, v případě Praktik řady L obzvlášť. V době, kdy se závěrka objevila, patřila mezi nejmodernější zařízení svého druhu. Synchronizace blesku při 1/125s byla totiž tehdy něčím téměř nedosažitelným, drtivá většina závěrek měla ještě daleko později synchronizační čas na hranici 1/30s. Závěrka přístrojů Praktica mohla dosáhnout kratší synchronizace proto, že se štěrbina pohybovala po kratší straně filmového políčka. Protože není plátěná jako většina tehdejších štěrbinových závěrek, má podstatně delší životnost a vykazuje menší odchylky od uváděných časů. Její jedinou nevýhodu můžeme zpozorovat ve velkém mrazu – pokud je např. -20°C, tak prostě nefunguje.
Zpožďovač
Nicméně nelze si na to stěžovat, neboť výrobce v návodu uvádí teplotní rozmezí -15°C až +40°C.

Zajímavý je i zpožďovací mechanismus (kterému právě závěrka vděčí za svou velkou přesnost). Zpožďovač je třístupňový. Pro čas 1/1000s není zapojen a pohyb proběhne plnou rychlostí, pro časy 1/500 s a 1/250s nastane zpoždění díky zvětšení momentu setrvačnosti. V rozmezí 1/125s – 1/30s způsobí zpoždění řetězové soukolí a konečně pro časy 1/15s až 1s funguje jako zpožďovač kotva.

Praktica L, 1. generace

Celkem bylo v první generaci, v období od prosince 1969 do října 1978, vyrobeno 1 110 357 přístrojů. Hlavním konstruktérem byl – jak už bylo řečeno – Rolf Noack. Standardizace (tedy míra použití stejných součástí) se v této generaci pohybovala mezi 70 – 90%. Celkem jde o 20 modelů včetně 3 prototypů. Vyskytují se také dílčí (a zcela nepodstatné) modifikace v rámci jednoho modelu, ale jejich počet a doba výroby nejsou dokumentovány. Nyní si podrobněji představíme nejdůležitější zástupce 1. generace. V popisu budu uvádět pouze odlišnosti od vlastností celé řady L, jež jsou uvedeny výše. Téměř všechny typy byly vyráběny jak v provedení kov-koženka, tak také v provedení celočerném.

Praktica L
Praktica L Vyráběla se od prosince 1969 do prosince 1975 a celkem bylo vyrobeno 278 731 kusů. Bez měření expozice, žádná baterie, nemá samospoušť, žádnou indikaci expozičních hodnot v hledáčku.
Praktica LLC
Výroba v období prosinec 1969 až prosinec 1975, celkem vyrobeno 176 697 kusů. TTL měření při otevřené cloně (pouze s objektivy electric) i při pracovní cloně (se všemi objektivy). Měření se spouští polovičním stiskem spouště. Indikace měření v hledáčku (ručička). Baterie Varta V21 PX. Mechanická samospoušť. Praktica LLC
Praktica LTL
Praktica LTL Vyráběna od prosince 1970 do listopadu 1975, celkový počet vyrobených kusů je 373 490. TTL měření při pracovní cloně (spouští se stiskem tlačítka nad spouští), indikace v hledáčku (ručička). Baterie Varta V625. Existují varianty se samospouští i bez ní.
Praktica LB
Výroba od prosince 1972 do března 1977, celkem bylo vyrobeno 121 228 přístrojů. Jako typ L, ale s vestavěným nespřaženým expozimetrem s CdS fotoodporem, bez samospouště. Žádná baterie. Černý knoflík na ovládání časů. Praktica LB
Praktica LTL 2
Praktica LTL 2 Vyráběna od srpna 1975 do října 1978 a celkový počet vyrobených přístrojů je relativně malý – 15 010. Jako typ LTL, ale indikace měření v hledáčku je zajištěna dvěma LED-diodami. Mechanická samospoušť. Baterie Varta V625.
Praktica super TL 2
Výroba od srpna 1975 do října 1978, celkový počet jako u typu LTL 2, tedy 15 010. Expoziční časy pouze do 1/500s. Kromě toho má přístroj stejné vlastnosti jako typ LTL, jen nemá samospoušť. Praktica super TL 2
Hanimex Praktica LTL
Hanimex Praktica LTL Data výroby se nedají zjistit, pravděpodobně průběžně podle objednávek obchodního řetězce Hanimex. Pravděpodobně jediným rozdílem mezi touto kamerou a typem LTL je plastikový lepený štítek s názvem přístroje nad objektivem. Mechanická samospoušť.
Porst reflex CX 4
Vyráběn pro západoněmecký obchodní dům Porst v letech 1973 – 1977. Jako Praktica LB. Je změněn vzhled krytu hranolu a natahovací páčky. Porst reflex CX 4

Následující tabulka přehledně shrnuje všech 20 typů řadících se do 1. generace. Jsou zmíněny pouze hlavní rozdíly.

Typ Popis
Praktica L Bez měření expozice
Praktica L magic-cube (prototyp) Bez měření expozice, synchronizace pouze pro bleskové žárovky
Porst reflex CX 3 Jako typ Praktica L, určeno pro západoněmecký obchodní řetězec Porst
Praktica autoreflex S Bez měření expozice, mírně upravený design
Praktica LLC TTL-měření při otevřené cloně (clonový simulátor)
Porst reflex CX 8 (prototyp) ???
Praktica LTL
(také Hanimex Praktica LTL)
TTL-měření při pracovní cloně
Porst reflex CX 6 Jako typ LTL, určeno pro západoněmecký obchodní řetězec Porst
Praktica autoreflex S-TL Jako typ LLC, označení pro export
Revueflex TL Jako typ LTL, exportní označení pro firmu Revue
Praktica LB Vestavěný nespřažený selénový expozimetr
Praktica LB o Dílčí úprava LB, optické šedé klíny pro měření expozice
Porst reflex CX 4 Jako typ LB, jiný tvar horního krytu a ovladače časů
Praktica autoreflex SL Jako LLC, exportní označení
Revueflex BL Jako typ LB, exportní označení pro firmu Revue
Praktica VLC Jako typ LLC, ale s výměnným hledáčkem a matnicemi
Praktica VLC motor (prototyp) Vybaven rychlopřevíjecím motorem. Údajně určeno pro tajnou policii Stasi
Praktica LTL 2 Indikace expozice pomocí 2 diod a dílčí úpravy, hlavně designu (např. plastový kryt natahovací páčky)
Praktica TL Jako typ LTL; indikace diodami
Praktica super TL 2 Časy pouze do 1/500s, bez samospouště

Přístroje Praktica řady L jsou bezpochyby kvalitními kamerami (na to, že vznikaly v podmínkách plánovaného socialistického hospodářství, je to až nepochopitelné…) a dodnes jimi fotografuje mnoho a mnoho amatérů. K jejich přednostem patří mimo kvality a spolehlivosti také to, že na ně lze namontovat jakýkoli objektiv se závitem M42.

V dalším pokračování se budeme věnovat 2. generaci řady L.

Schéma měření a závěrky převzato z propagačních materiálů VEB Pentacon Dresden.
Další informace získány přímo od výrobce.
Snímky © dr. Mike Otto, publikováno s autorovým svolením, za které samozřejmě děkuji.

29 komentářů u „Praktica řady L – 1. generace“

  1. závěrka fungovala i za mrazu

    Měl jsem Praktiky (MTL 5B, VLC) asi 10 let. Mechanika fungovala bez problémů, závěrka fungovala i při mrazech kolem – 25-30 st. C (dělal jsem zimní přechody hor). Co mě na nich štvalo bylo nepřesné a nevyzpytatelné měření expozice (fotil jsem hlavně na dia, když svítilo slunce, byly snímky podexponované, tedy strašně tmavé, a navíc to bylo někdy tak, jindy jinak).

    Odpovědět
    • RE: závěrka fungovala i za mrazu

      S tou závěrkou je to záhada. Postupem doby jsem přišel na to, že hlavní problém s mrazem není v samotné závěrce, ale v použití resp. nepoužití originálního maziva mechaniky při případné opravě. Každopádně – a to dokatují i testy výrobce – je závěrka v mrazech mírně nespolehlivá, hlavně při kratších a nejkratších časech (nepřesná délka). Ve velkých mrazech obecně vykazují největší přesnost plátěné závěrky (např. Olympus OM 3Ti, 4Ti).

      Odpovědět
    • RE: závěrka fungovala i za mrazu

      Fotografuji posledni dobou prevazne na diapozitivni materialy a nikdy jsem nemel problem s merenim expozice (mam MTL 5) a to ani v pripade pouziti profesionalnich materialu (Provia 100F). Muj pocit je, ze expozimetr v moji Praktice pracuje velmi presne a citlive. Pri stanovovani expozice je ovsem treba pamatovat na to, ze mereni je integralni, takze clovek musi trochu premyslet o korekcich.

      Odpovědět
  2. Praktica LLC

    Pristroj s 1,8/50 Pancolar jsem koupil r. 1972 a dodnes funguje bez zavad.
    Pod zrcadlo bylo nutno vlepit samet k odstraneni reflexu, take se jednou (pri nedostatecnem previnuti a nasl. spusteni) zasekla zaverka. Jednalo se pry o vyr. vadu, kterou v opravne (Vodickova ul.) odstranili.
    Mereni expozice je presne, nevyhodou je velka a draha 4,5 V baterie, ktera se dnes tezko shani. Lze ji nahradit slozenim Li-baterie CR123A (3 V), bat. EPX 625 (1,5 V)a distanc. valecku.

    Odpovědět
  3. TTL – měření

    V první řadě chci vyjádřit radost nad články o řadě L. Začínám. Koupil jsem si Praktiku LLC, ale nemám veškeré informace o jeho funkcích. Nevím jaký je rozdíl mezi “TTL měření při otevřené cloně (pouze s objektivy electric) i při pracovní cloně (se všemi objektivy).”. Nějaký rozdíl přeci musí být, jinak by se přece nevyráběl objektiv s kontakty.Ještě jednu otázečku. Mezi společnými znaky je uvedena kontrola natažení uzávěrky v hledáčku. Bylo to u všech modelů nebo jen nevím na co koukám ? Moc děkuji a rád si přečtu další články i o dalších řadách Praktik. Hodně štěstí. Radim….

    Odpovědět
    • RE: TTL – měření

      Informace o natažení závěrky- je to takovej tan jazýček vlevo v hledáčku. Když je vidět, tak není nataženo, a když není vidět, můžeš cvakat. Jinak k těm objektivům electric- když na nich měříš expozici,tak se objektiv při měření nezacloňuje,a expozice se měří na základě vestavěného proměnného odporu v clonovém kroužku. Když není objektiv electric, tak se měří při zacloněném objektivu.

      Odpovědět
  4. Oprava Praktik L

    Zdravim,
    a prosim o radu muj Praktik L se mi porouchal a nevim
    kde nebo kdo by mi ho mohl opravit. Fotila s nim moje

    Odpovědět
  5. Oprava Praktik L

    Zdravim,
    a prosim o radu muj Praktik L se mi porouchal a nevim
    kde nebo kdo by mi ho mohl opravit. Fotila s nim moje

    Odpovědět
  6. Oprava Praktik L

    Zdravim,
    a prosim o radu muj Praktik L se mi porouchal a nevim
    kde nebo kdo by mi ho mohl opravit. Fotila s nim moje mamka ted ho mam ja a dodnes fotil bezvadne, ale zacal se mi nako zadrhavat a nefoti a byla by velka skoda s nim prestat fotit, protoze fotil fakt skvele a nikde a nikoho jsem nenasel kdo by mi byl schopen ho dat do poradku a ja tak mohl pokracovat ve skvelem foceni. Predem dekuji za radu. Daniel Zdarsky Praha 4 Michle Pobocna 600/11 141 00 tel. 606348475

    Odpovědět
    • RE: Oprava Praktik L

      Zkuste opravnu pana Pazdery, v pasáži ve Vodičkově ulici v paláci “U Nováků”, tam Praktiky dělají velmi dobře.

      Odpovědět
  7. schema el. zapojení Praktica VLC

    Zdravím a prosím o informaci kde sehnat schema elektrického zapojení na Prakticu VLC. Děkuji

    Odpovědět
    • Schéma el. zapojení Praktica VLC

      S tím bude asi problém, servisní manuály pro přístroje Praktica řady L nejsou nikde k nalezení, natož ke stažení. Ale zkuste se domluvit v nějakém servisu, kde Praktiky opravují, jestli by Vám třeba ono schéma neokopírovali (AWH servis, Pazdera nebo možná i FotoŠkoda – tam všude se opravám Praktik stále věnují). Myslím, že by takové materiály mít mohli.

      Odpovědět
    • LB2

      Vylepšení jsou spíše kosmetického druhu, funkční součásti jsou stejné. Největší změnou LB2 oproti LB je antireflexní úprava vnitřku těla.
      Veškeré změny jsou stejné jako u všech ostatních Praktik řady L 2. generace – podívejte se do článku “Praktica řady L – 2. generace” (v levém menu), tam jsou úpravy popsány.

      Milan Sýkora

      Odpovědět
  8. Praktica Super TL

    V celém, velmi dobrém seriálu o Praktikách,jsem nenašel typ Super TL (bez dalšího označení). Ten nepatří do tohoto seiálu?

    Odpovědět
  9. dotaz

    jak opravit nefungující natahování spouště? vypadá to na strhaný závit na šroubovici… ?? poradíte? jak se k ní dostanu?
    moc díky

    fr

    Odpovědět
  10. dotaz

    jak opravit nefungující natahování spouště? vypadá to na strhaný závit na šroubovici… ?? poradíte? jak se k ní dostanu?
    moc díky u LTL

    fr

    Odpovědět
  11. Ptraktica L s vnitřním měřením ?

    Dobrý den všichni.
    Dostla se mi do ruky Praktica L, která má TTL měření v hledáčku.
    Víte někdo co je to za mezityp ? Děkuji

    Odpovědět
    • Praktica L s vnitřním měřením ?

      Napadá mě jediné – vyměněný horní kryt, buď z LTL, nebo z LLC, oba pasují. Žádná L s měřením se nevyráběla, to označení by nemělo logiku…

      Odpovědět
  12. praktica llc

    dobry den chci se zeptat jestli nevadí že sem měl v praktice llc tužkovou baterii 1,5 voltu totiž sem už vyfotil pár fotek ve znojmě a už sem to nechal vyvolat a dneska si du pro fotky

    Odpovědět
    • Praktica LLC

      Praktica LLC má mít baterii 4.5V Varta PX21 (dnes už se nevyrábí), případně redukci s odporem, do které se dává baterie 4LR44, další možností je i použití 3 knoflíkových baterií PX625 a vyplnění prostoru vhodným vodivým kusem…
      Udivuje mě, že expozimetr na těch 1.5V vůbec fungoval. Přestože má LLC můstkové zapojení odolné vůči výkyvům napětí, toto je podle mého názoru příliš… I kdyby fungoval, expozimetru bych při použití tužkové baterie nevěřil.
      MS#

      Odpovědět
  13. FOTÍ DOBŘE

    myslím že fotky které mám jsou úžasné a žádný digitál takové nedělá, takže mýslím že ten expozimetr funguje i na 1,5 voltovou baterii

    Odpovědět
    • Fotí dobře

      Pravděpodobně jste fotil na barevný negativ, který má dost velkou expoziční pružnost… Zkoušel jsem tužkovou baterii ve 2 tělech: ve VLC3 a v DTL3, obě sice na aktivaci expozimetru reagují, VLC pohybem ručičky, DTL slabým svitem diod, ale měřič stavu baterie ani neblikne (celkem očekávatelně), ovšem především, při porovnání s měřením se správnou baterií a s externím expozimetrem je měření zcela nepřesné a hlavně se chová pokaždé jinak.
      Rozhodně používejte správné baterie (3× PX625 + výplň, nebo 4LR44 + adaptér s odporem), pak budou fotografie určitě lepší a především se na měření bude možno spolehnout.

      MS#

      Odpovědět
  14. Hodnota Praktica LB?

    Dobry den, dekuji za tento uzasny clanek. Vlastnim celkem zachovalou funkcni Prakticu LB a zajimalo by mne, jakou ma priblizne cenu?

    Odpovědět
    • Hodnota Praktica LB?

      Pokud je tělo v pořádku a je k němu alespoň základní objektiv, mohla by cena být cca 1.000 Kč…
      V případě LB je ovšem dost zásadní, zda funguje selénový expozimetr, jehož článek nemá neomezenou životnost a působením světla slábne a měří pak nepřesně.
      MS#

      Odpovědět

Napsat komentář