Olympus E 10

Radek Mráz

Dobrý den,vlastním Olympus E 10 a jsem s ním plně spokejen i přes svoje omezení.Ve své době to byla špička,ale dnes když porovnám výsledné fotografie s aparátů svých přátel(Canon A 95,510;Nikon 3100,Olympus 750 atd),což jsou víceméně amatérské kompakty,musím říct že ve formátu 10×15 není prakticky rozdíl ,mnohdy i ve formátu větším.Někdy mi naopak přijde,že s mého aparátu jsou obrázky neostré oproti kompaktum.Jsou dnes tyto kompakty na vyšší úrovni(optika ,čip)než starší digi zrcadlovka?S pozdravem Mráz

1 komentář u „Olympus E 10“

  1. Odpověď redakce

    Ony nejsou ani tak na vysloveně vyšší úrovni, jako mají mnohem lepší algoritmy pro úpravu výsledného snímku. Nepředpokládá se, že by se snímek dál upravoval nebo se z podkladu vytvářely veliké fotografie. Takže je většinou provedeno silné doostření a lehce zvýšen kontrast barev. Výsledný snímek pak působí vizuálně velmi slušně, alespoň za běžných světelných podmínek. K tomu malá optika s malým čipem zajišťuje docela slušnou hloubku ostrosti.

    U zrcadlovky je prvotním rozdílem menší hloubka ostrosti, a to více než výrazně, a pak také nezasahování do obsahu snímku elektronikou. Respektive lze stupeň zásahu volit. Tady se naopak předpokládá, že výsledný snímek dál projde větší či menší úpravou, minimálně doostřením. A je jedno, jestli ve Photoshopu nebo přímo v převodním programu RAW – TIFF.

    Když srovnám řadu svých snímků motýlů z botanické zahrady (Canon EOS 350 + 70-200mm f/4,0 L) s podobnými snímky z kompaktů, na první pohled překvapí vynikající hloubka ostrosti i slušná kvalita, bohužel právě u kompaktu. Nakonec, Canon A80 používám jako malý zápisníček a pomocný foťák hlavně v práci, takže to vidím sám.

    Na druhou stranu kompakt selhává za silného kontrasti či protisvětla, kdy se začnou projevovat vady optiky a výsledný snímek je až nepoužitelný.

    Hezký den,

    JH

    Odpovědět

Napsat komentář