Co dál s diapositivními snímky ( převážně určené k promítání)

Pavel Neumann

Doposud jsem fotil výhradně na negativní film. Vzpoměl jsem si na nádhernou atmosféru, když jsme v mém dětském věku s mým dědou promítali diapositivy. Impulzem pro rozhodnutí zkusit fotit na diapositivní film bylo přečtení Vašich výborných článku. Na dovolenou v Turecku jsem zakoupil několik filmů PROVIA 100F. Teď stojím před dalším zpracováním. Potřeboval bych poradit v těchto otázkách.

1. Pořízení diaprojektoru uvažuji v nějakém bazaru. Promítací vzdálenost bude přibližně 3m. Na co se při koupi zaměřit a jaký typ(značku)by jste případně doporučovali.

2. Vyvolání filmu samozřejmě svěřím odborné laboratoři, ale nevím, jaké diarámečky je nejlépe používat (se sklem, bez, poměr cena/výkon). Jestli je výhodnější si už nechat dát v laboratoři snímky do rámečků nebo si to provést svépomocí.

děkuji za odpověď

PS.velmi jsem zvědavý na výsledky, vzláště co jsem shlédl výsledky místních fotografů fotografujících pouze digitálně převážně Nikonama F100, a 70. Portrétovali turisty. Velké množství nabízený fotografií pak viselo vedle sebe, jedna vedle druhé. Tam jsem zcela jasně viděl, že ještě nějaký čas potrvá, než digitální fotografie vytlačí analogovou. Samozřejmně chápu, že pokud se tím živí profesionálně, nemají jinou cestu.

2 komentáře u „Co dál s diapositivními snímky ( převážně určené k promítání)“

  1. Odpověď redakce

    1. Jaký diaprojektor si v bazaru koupit je rada těžká, setkal jsem se s řadou “spolehlivých bazarových diaprojektorů”, v kterých se každou chvíli kousl rámeček. Pokud půjdete touto cestou, chce to vzít jeden zásobník s sebou a promítačkou ho prohnat, případně ji nechat 10 – 15 minut zapnutou, jestli se nepřehřívá nebo není jiný problém. Dobré je mít AF, ono doostřovat po každém druhém snímku prohnutý diák zamrzí. Jiné rady vám težko dáme, v bazarech se vyskytují i hodně staré kousky, plně funkční, ale přeci jen těžkopádnější. Vždy je to kompromis mezi přáním, aby to bylo plně funkční a financemi. Pokud vás až tak moc netlačí peníze, raději bych šel třeba do nejlevnějšího Brauna či podobné značky. Ale to je jen můj názor, nic víc. Také záleží na počtu promítání, které budete během roku realizovat. Pokud vám na kvalitě promítání záleží, zeď sebere zhruba 20 – 30% kontrastu, lepší je promítací plátno (opravdové, ne prostěradlo). A tak se dá pokračovat dál …

    2. poměr cena/výkon u diarámečků je sporný. Sklo má obrovskou výhodu v ochraně diapozitivu a v jeho nemožnosti se zkroutit, ale nemůžete ho bez vyndání skenovat a často se vytvoří na přechodu sklo-diapozitiv z tenké vrstvy vzduchu Newtonovy kroužky. Takže třeba já osobně se přikláním ke klasickým rámečkům bez skel, používám standardní rámečky Kaiser + rámečkovačku, přece jen to usnadní život. Existují “štíhlé” vaianty, zabírající méně místa, ale v řadě promítaček se kousají a starší modely je neznají vůbec (nemají posun o zhruba poloviční vzdálenost proti klasice).

    Pozdravuje Jan Hlinák

    PS: ta závěrečná poznámka je scestná. Je rozdílné, co lidé prezentují a co se dá z digitální zrcadlovky vytáhnout. Vzhledem k tomu, že mám obé, mohu klidně konstatovat, že vypálenost digitální zrcadlovky je zcela shodná s vypáleností diáku, z tohoto pohledu mě přijdou výsledky zcela srovnatelné. Další věcí jsou tisky, ne všechny jsou kvalitní. Momentálně stále zjišťuji, že se z toho dá dostat víc, než si myslím. Ovšem kámen úrazu je objektiv, ono časté jásání nad Zeisem starým třicet let bez korekcí chromatických vad taky není úplně nejlepší …

    Odpovědět
  2. Promítačka

    Doporučuji začít rovnou s novým diaprojektorem min. 150W halogen, AF doostřování (funguje při prohnutí obrázku teplem po pár vteřinách promítání), dále dálkový ovladač a bílé plátno alespoň 150×150. Tabulky vzdálenosti/velikosti obrazu dle ohniskové vzdálenosti jsou např. na stránkách leica, ale běžný objektiv jei 85 mm.
    Rozhodně nedoporučuji nižší standard ani ze začátku, jen Vás to odradí.
    Já jsem vystřídal nejprve 2 typy dětské promítačky, pak z NDR typ s 50W halogenem, ručním posunem zásobníku a ručním ostřením, teď mám už 10 let Braun. Je spolehlivý, kvalita s objektivem 2,5/85MC mi připadá přijatelná, jenom je dost hlučný větrák.
    Teprve ten se ukázal jako dostačující, předchozí typy byly o ničem a postupně jsem je vyhodil.
    Kdybych si hodně přál, tak bych chtěl mít možnost ručně doostřovat z dálkového ovladače, při současném vypnutí AF. Obojí u mého Braunu nejde.
    PL

    Odpovědět

Napsat komentář