Náš tip: Nevyhovuje vám použitý? Vyberte si nový v ověřeném e-shopu.

Raritní historický středoformát Exakta 66 Vertical (120 Film SLR) + Carl Zeiss Jena Tessar 80/2.8

Raritní historický středoformátový fotoaparát Exakta 66 Vertical (120 Film SLR) s objektivem Carl Zeiss Jena Tessar 80/2.8

Jedná se o sběratelskou raritu od firmy Exakta (Jhagee Dresden), většina strojů (> 3000ks a mnohé byly navíc sešrotovány) želbohu pořádně nefungovala hned z výroby - byly stahovány zpět do továren a poté částečně likvidovány kvůli riziku ztráty pověsti. Zachovaly se tedy ve velmi nízkých počtech ca stovek 'přeživších' kusů (jedna je například v Technickém muzeu v Praze, další pak typicky v rukou zběhlých sběratelů).

Kosmetický/sběratelský stav:
Fotoaparát vzhledově působí velice dobrým dojmem, stav úměrný věku. Stále má původní šroubovací podepírají nožičku. Technik opravil a naimpregnoval polepy a přetukoval objektiv (ostření chodí poněkud lépe, než clona, jak je u starých Zeissů ostatně zvykem). Naštíplá matice hranolu v rohu - u daného modelu typická výrobní vada, zde poněkud méně zjevná, než u jiných kusů.

Technický stav:
Závěrka 'sušší', ale funkční. Mechanický základ je OK, zřejmě včetně časů. Proběhla oprava světlíku - je zřejmě nepůvodní, ale s jistotou to neví ani zkušený technik. Neexistuje dobré porovnání, je to vzácnost. Jedno z pláten by zasluhovalo nahradit, což by ale zbytečně vedlo ke značné kosmetické degradaci aparátu (zřejmě již nelze efektivně sundat takto staré polepy). Prostor pro film nelze otevřít. Optika objektivu je ve výborném stavu bez závad, úměrná věku.

Zajímavé internetové zdroje:
http://www.pentaconsix.com/25simcam.htm
collectiblend.com/Cameras/Ihagee/Exakta-66-(vertical)-(1948).html

Rozšířená fotogalerie předmětu:
https://drive.google.com/drive/folders/1iXHNLcyNeImW_bKVdscWa5ABF-OXm1nI

Lokalita:
MS kraj - osobně či kurýrem s pojištěním po platbě pře(vo)dem.

Domníváte se, že tento inzerát porušuje podmínky inzerce? Dejte nám o tom vědět.

Náš tip: Nevyhovuje vám použitý? Vyberte si nový v ověřeném e-shopu.