Chraňte své objektivy filtrem

Obecně se soudí, že nezáleží příliš na kvalitě těla fotoaparátu, ale hlavně na kvalitě objektivu. I proto většina odborníků doporučuje na objektivu nešetřit. Nabízí se otázka, jak ochránit takovou několikatisícovou investici, aby nepřišla k úhoně.

Jednou z nejnáchylnějších částí objektivu je pochopitelně přední čočka, protože musí odolávat např. několika tisícům sejmutí a nasazení krytky, práší se na ní, občas na ni kápne dešťová kapka, apod. Jednou z možností je použití filtru.

Filtrů je celá řada, ale takových, které mohou být na objektivu nasazeny téměř neustále a považují se za jeho nedílnou součást, je jen pár. Jedná se hlavně o UV filtry a o filtry označované jako Skylight. Tyto filtry mohou být na objektivu nasazeny prakticky neustále a proto chrání jeho přední čočku před poškrábáním i nečistotami (filtry se na objektiv šroubují, čímž jej chrání téměř stoprocentně).

Ani jeden z těchto filtrů neovlivňuje měření expozice ani autofokus, nevyžaduje ani použití korekcí, jako je tomu např. u některých barevných filtrů. UV filtry se dokonce přímo doporučují při fotografování v horách nebo u moře, tj. tam, kde je intenzivnější UV záření. Při jejich použití totiž tolik nedochází k barevnému zkreslení, jako kdyby použity nebyly.

Ceny těchto filtrů se pohybují od cca 120,- Kč do 2000,- Kč, přičemž záleží na značce (neznačkové jsou pochopitelně
levnější, ale méně kvalitní), provedení a v neposlední řadě i průměru. Při porovnání ceny filtru k ceně objektivu, je pochopitelně lepší poškrábat filtr za 500,- Kč a koupit si nový, než poškrábat objektiv za 10 000,-.

Při jejich koupí je zejména nutné dbát na přesné určení průměru filtru (podle vnějšího průměru objektivu) a u některých typů ještě stoupání závitu, na který se filtr poté šroubuje (0,5mm a 0,75mm). Kvalitní filtry jsou navíc potaženy speciální antireflexní vrstvou (jednou nebo i více vrstvami najednou), čímž redukují světelné odrazy, které za určitých okolností vznikají. Profesionální filtry jsou navíc ošetřeny i proti usazování prachu a některé dokonce i
proti orosení.

Ostatní filtry, které se běžně používají (např. polarizační, konverzní, barevné, přechodové, trikové, apod.) se na objektiv nasazují jen pro určitý záběr a bezprostředně po něm se zase sundavají. Proto je nelze, na rozdíl od UV filtru nebo filtru Skylight, použít k trvalé ochraně objektivu.

Náš tip tedy je: chraňte své objektivy např. UV filtrem. Je lepší poškrábat filtr za 500,- Kč, než objektiv za 10 000,- Kč.

2 komentáře u „Chraňte své objektivy filtrem“

Napsat komentář