motiv

Dva užitečné doplňky pro Lightroom zdarma

Rovnou dva nástroje si kladou za cíl zpřístupnit uživatelům Lightroom verze 6.1 funkci Dehaze, kterou Adobe zařadilo pouze do verze CC s předplatným. Další potěšující novinkou je uvolnění aplikace VSCO Keys zdarma, respektive jako open source s dostupným zdrojovým kódem.

Dehaze pro uživatele Lightroom 6.1

Pokud máte samostatnou licenci Lightroom 6, můžete zkusit nahradit funkci Dehaze, která slouží k odstranění mlhy či nechtěného oparu a kterou Adobe přidalo pouze do verze CC s předplatným, pomocí presetu Prolost Dehaze. Preset je dostupný zdarma (během stažení vám pouze umožní poslat dobrovolný příspěvek) a poskytuje 20 různých úrovní účinku z nichž polovina slouží k potlačení a druhá naopak k posílení mlhy.

Prolost Dehaze – před Prolost Dehaze – po

Další variantou je plugin Lightroom 6 Dehaze, který nabízí dokonce i posuvník, jímž sílu efektu nastavíte plynule, ale kvůli omezeným možnostem tvorby pluginů se samozřejmě neintegruje přímo do prostředí modulu Develop, nýbrž vyskočí v samostatném okně.

Podle autorů Prolost Dehaze nejde o emulaci efektu, ale o přímé využití stejných interních algoritmů jako u originálního Dehaze ve verzi CC (cituji jednoho z autorů: „The results are identical to those from the Dehaze slider, because the presets use the same backend processing“). To ale zároveň vysvětluje, proč ani preset, ani plugin nebude fungovat ve starších verzích Lightroom – potřebujete přinejmenším verzi 6.1, takže pokud vám tyto nástroje nefungují, zkontrolujte si, že máte nainstalovanou nejnovější verzi a že používáte verzi zpracování (Process Version) 2012.

Nástroj VSCO Keys uvolněn zdarma jako open source

Společnost VSCO je známá svými předvolbami vyvolání, které velmi kvalitně emulují klasické filmové materiály, vytvořila také nástroj VSCO Keys, který slouží k definování vlastních klávesových zkratek pro Lightroom. Jeho vývoj i podpora byly sice ukončeny, ale VSCO zvolilo velmi sympatický přístup a zdrojové kódy aplikace uvolnilo jako open source na serveru GitHub, takže projekt může žít dál, pokud se jej někdo ujme. Každopádně současná verze existuje pro Mac i PC a podporuje Lightroom od verze 3 až po současné 6 a CC.

Asi hlavním neduhem open source verze je to, že její součástí není vizuální editor rozložení klávesových zkratek, takže jejich konfiguraci je třeba provádět pomocí textového souboru, cože sice není vyloženě složité, ale pro řadu lidí to určitě nebude příliš pohodlné. Pokud se vrhnete na vlastní zkratky, doporučuji postupovat podle tohoto článku.

VSCO Keys
VSCO Keys v podstatě nemá žádné uživatelské rozhraní kromě ikonky v panelu a menu, z nějž jej můžete aktivovat a přepínat layouty

Michal Krause
https://www.michalkrause.com/
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný

Možná by vás mohlo zajímat


aktuální akce


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace