motivhledej v článcích

Fotografie jako výsledek dědičného procesu s ohledem na sociální zatížení

1.1.2011 - bitovod - Eseje
Už mnohokrát jsem se zamýšlel nad smyslem a významem svých fotografií - nikoli ve smyslu globálním, jako "co moje fotografie dokážou udělat pro světový mír?", ale ryze intimním a soukromém, jako "co tím sakra vlastně sleduju?".

Fotografie jako výsledek dědičného procesu
Čím méně beru fotaparát do ruky, tím častěji si kladu otázku "proč vlastně". Nejsem a nebudu ani Dagmar Hochová, ani Helmut Newton, přestože bych se jimi rád alespoň na chvíli stal, abych pochopil, jak se to vlastně dělá, kde se bere inspirace, nečekané situace a bláznivé nápady.

Občas se někde ve mně vezme nálada (obvykle nedobrá a pro okolní svět vesměs nepříjemná), kdy vezmu tašku s vybavením a vláčím se s ní po městě, přírodě nebo ruinách na pomezí obého. V tu chvíli a v té náladě nehledám žádnou "dokonalou fotografii", která by naplnila stránky prestižních tiskovin, jako jsou TIME, NG nebo Bravo Girl. V tu chvíli vypínám mozek, skřípu zuby a nechávam ze sebe odcházet mizernou náladu tím, že prostě nedělám nic, nad čím bych musel nebo chtěl přemýšlet, jen tisknu spoušť a mám radost, že to vždycky tak hezky klapne.

Fotografie jako výsledek dědičného procesu
Pak přinesu ten "poklad" domů, zkopíruju data někam na archivní disk nebo někam založím negativy a nechám vše pár dnů, týdnů nebo měsíců odležet. Svůj účel už fotografie splnily, odreagoval jsem se a víc vlastně v tu chvíli nepotřebuji. Až budu dělat pořádek, možná se k těm fotografiím vrátím - a nejen že pravděpodobně užasnu nad jejich genialitou, nejspíš se budu i divit, že jsem je kdy vyfotografoval já.

Když z domova vyrážím s tím, že svět kolem je krásný, lidé přívětiví a vůbec všechno ideální a natřené na růžovo a já si jdu "jen tak zafotit", obvykle přinesu zhruba stejné množství záběrů, ale ke genialitě budou mít hodně daleko, i kdybych je nechal uležet až do soudného dne.

Stejně tak, když jdu někam pořídit nějaké fotografie, které udělat prostě v danou chvíli musím (reportáž, dokumentace, svatba) a snažím se nad nimi trochu přemýšlet - i když jsou technicky možná slušné, prostě nemají tu jiskru a náboj, který by správná Fotografie mohla a měla mít. Ale kdybych tam přišel v té své "fotografické" náladě, tak by mě z tiskovky vyvedli, zákazník vyrazil a církev exkomunikovala.

Fotografie jako výsledek dědičného procesu
Tak jak to ti "opravdoví" fotografové vlastně dělají? Viděl jsem přece desítky fotografií, které byly dělané na zakázku, a přitom vypadají tak, že někdo jako já si nezaslouží se na ně ani podívat (ale taky tisíce takových, že by mi za to podívání měli autoři ještě platit), takže to evidentně jde. Někdy. Někomu.

Jsou jejich autoři tak geniální, nebo na to mají nějaký trik, který neznám, nebo jsem jenom já tak blbej? Nebo si mám najít pomocníka, co mi ve správnou chvíli ukradne peněženku, nakopne tašku s fototechnikou a ještě šlápne na kuří oko?

Když si tak pročítám ty životopisy slavných, zjišťuji, že za všechno můžou rodiče, prostředí a genetika. Ano, jak jinak: nevyrůstal jsem ani v chudobě, ani v pouličním gangu, v raném věku jsem se nedostal ani do drogového rauše, ani do vězení - a k dovršení všeho nejsem dokonce ani homosexuál a ňadra mám s bídou velikosti č. 2.

Tak jak mám herdek udělat nějakou slušnou fotku?

bitovod
http://foto.prelude.cz/
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
Taffey2.1.2011, 20:48odpověď
Olda2.1.2011, 21:03odpověď
Pess4.1.2011, 13:34odpověď
melront4.1.2011, 15:09odpověď
Martin Malec4.1.2011, 19:09odpověď
zemekf5.1.2011, 00:01odpověď
Marfy6.1.2011, 14:43odpověď
Bitovod6.1.2011, 22:30odpověď
Jan K6.1.2011, 22:18odpověď
Bitovod6.1.2011, 22:27odpověď
MR9.1.2011, 22:23odpověď
Matschka16.1.2011, 21:40odpověď
Myshak16.1.2011, 21:42odpověď
Taffey5.2.2011, 14:06odpověď
jezevec27.1.2011, 12:07odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace