motivhledej v článcích

New York City II.

Dokončení reportáže z pobytu v New Yorku, ve které zavzpomínáme na dvojčata Střediska obchodu, zajdeme k Brooklynskému mostu a navštívíme řadu muzeí a galerií. A nebude chybět ani Central Park, Coney Island, Cloisters a krátké nahlédnutí na Columbia University.

WTC a WFC

Přečtěte si prosím poznámku na začátku prvního dílu tohoto cestopisu.

Od přívozu na Staten Island se dá vyrazit pěšky dvěma směry - podél západního břehu Manhattanu, neboli podél řeky Hudson či podél východního břehu, neboli podle řeky East River. Cesta podél západního břehu je sama o sobě hezčí, jde se docela pěkným parkem. Asi za čtvrt hodiny dorazíte ke komplexu velkých mrakodrapů WTC a WFC neboli World Trade Center a World Financial Center. Mám toto uskupení budov rád. Jejich velké, geometricky přesně členěné stěny, jsou fotogenické za každého počasí. Komplexu dominují dvě stodesetipatrové budovy, "dvojčata" 1 WTC a 2 WTC, postavené začátkem 70. let. Původně zasahoval břeh řeky Hudson až k dvojčatům WTC. Později byla zasypána mola vyčnívající z břehu a na nově vzniklé parcele byl postaven areál WFC s fasádami ve zlatavém odstínu. Dvojčata WTC jsou s výškou 415 m nejvyššími budovami v New Yorku a třetími nejvyššími budovami na světě. Po 452 m vysoké budově Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur v Malaysii a po 442 metrů vysoké Sears Tower v Chicagu. Chongqing Tower, plánovaná v Číně, posune se svými 457 metry pořadí o jeden stupeň dozadu. Kdybychom však počítali výšku včetně antény na střeše, pak budovy WTC jsou nejvyšší na světě, s anténami dosahujícími do výšky 536 metrů. Když stojíte pod nimi, ani vám to tak nepřijde. Ze shora je to jiné. Z výšky vyhlídkové terasy ve výšce 400 m v budově 2 WTC je fantastický výhled. Za výborného počasí je otevřena střecha budovy. To bohužel, hlavně kvůli větru, nebývá příliš často. Jinak je třeba se spokojit s fotografováním přes sklo zevnitř budovy. Je otevřeno až do 22 hodin, lze tedy udělat i večerní fotky. Když se postavíte na nejvzdálenější místo prostranství mezi budovami WFC, dostanete je s objektivem 20 mm akorát celé do záběru, pokud ovšem není nízká oblačnost, kdy se vrchol budov ztrácí v mracích. Mezi dvěma budovami WFC je pěkná zimní zahrada s palmami.

Jeden z klasických pohledů na Manhattan z boku (viz například Lidé a Země, číslo 11/1995, strany 648-649), v němž dominují budovy WTC není vůbec fotografován z New Yorku, ale ze sousedního státu New Jersey. Je možné se tam dostat zvláštním metrem PATH (Port Authority Trans Hudson, má 3 linky, platí se samostatně $1), které má stanici například v podzemí pod WTC. Budete ale muset na druhém břehu jít ještě kus pěšky a je to ne moc hezká oblast.

South Street Seaport, Brooklynský most a NYSE

Cesta od South Ferry podél východního břehu není sama o sobě tak pěkná, jako cesta podél západního břehu. Přesto ji lze doporučit pro návštěvu několika zajímavých míst. Asi za čtvrt hodiny dorazíte k South Street Seaport. Je odtud pěkný výhled na jinou část mrakodrapů jižní části Manhattanu a asi nejlepší výhled na Brooklynský most. K němu dorazíte asi po další čtvrthodince.

Cestou zpět od Brooklynského mostu můžete zahnout do Wall Street a dojít k NYSE - New York Stock Exchange. Nad hlavní obchodní halou je vyhlídková terasa otevřená pro veřejnost. Ve všední dny od 9:15 do 14:45 hodin si v budově sousedící s budovou burzy v Broad Street můžete vzít lístek s časem, kdy můžete jít dovnitř a postavit se do fronty u vchodu pro obyčejné lidi, který je zezadu budovy v New Street. Byla zrovna polední pauza a tak jsem si krátil čas ve frontě pozorováním rentgenové kontroly krabic s pizzou, kterou si objednali makléři. Mně samozřejmě také zrentgenovali a následně jsem se dostal na vyhlídkovou terasu nad hlavní halou. Hned v prvním okamžiku mě fascinovala hra barevných světel ze spousty monitorů a dalších zdrojů. Atraktivní motiv pro širokoúhlou fotku. Napětí ještě zvyšuje atmosféra nepochopitelného shonu těch lidí dole. Fotografování je ovšem zakázáno. Nemaje žádný úmysl prokouknout tajnou burzovní machinaci a s takto získanou informací následně vydělat na burze milion dolarů, jsem po chvíli pozorování opatrně začal vytahovat svůj Canon, který jsem předem preventivně opatřil širokoúhlým objektivem. V tom okamžiku jsem si všiml, že mám za zády jednoho z členů ochranky. Nic neviděl, ale stačil mi jeho pohled k tomu, že jsem se vzdal naděje na pěknou fotku.

New York nejsou jen mrakodrapy a centrum obchodu. Je zde také řada zajímavých muzeí a galerií a dokonce i místa, kde si lze odpočinout od ruchu velkoměsta.

MET

Metropolitní muzeum umění, neboli MET, bude jistě hlavní zastávkou milovníků klasického umění v New Yorku. Jako zaměstnanec Columbia University jsem měl vstup zdarma (univerzita přispěla na provoz muzea), vychutnal jsem si proto o pošmourných nedělích jednotlivé části asi při 7 návštěvách. Doporučuji nezapomenout na sbírky z blízkého východu (Babylon, Asýrie) a islámského umění v levém křídle a asijského umění v pravém křídle v 1. patře. Jsou z nějakého důvodu opomíjeny davy návštěvníků a je zde příjemná a klidná atmosféra.

Musím se přiznat, že motiv oblouků ve vstupní hale muzea není můj originální nápad. Fotografii jsem viděl v nějakém časopisu, líbila se mi a řekl jsem si, že ji při další návštěvě zkusím také. Litoval jsem, že jsem si nevzal 50mm f/1,4. Měl jsem nejmenší clonu 3.5, čas vycházel na 1/8s. Naštěstí se mi podařilo foťák stabilizovat ve složeném svetru, který jsem naaranžoval na kamenném zábradlí.

"Jedna čtyřku" jsem si vzal s sebou při návštěvě obrazové galerie. Bylo tam smíšené světlo - denní světlo pronikající proskleným stropem a přisvětlené žárovkami. Denní světlo se mi zdálo výrazně dominantní a tak jsem fotil bez filtru. Ouha, fotky byly žluté jako při 40 W žárovce. Do galerie tedy jen s korekčním filtrem či filmem pro umělé světlo.

ICP

International Center of Photography (ICP) je hlavním místem fotografických výstav v New Yorku. Výstavy bývají opravdu pěkné a mohu doporučit. Je zde také pěkný obchod s fotografickými publikacemi. Pokud ale musíte dát za dolar 40 korun, nejsou nejlevnější. Expozici znám z jejího původního místa na 5. Avenue u 94. ulice. Nedávno bylo centrum přemístěno na Avenue of the Americas (alias 6. Avenue) u 43. ulice. V tomto novém místě jsem ještě nebyl, nemohu tedy srovnávat.

BMA, Frick Collection, Guggenheimovo muzeum

Jste-li skalními obdivovateli klasického umění, zvažte návštěvu dvou dalších míst. Menší sestřička MET se jmenuje BMA - Brooklyn Museum of Art. Nachází se skutečně v Brooklynu, přímo u stanice metra Eastern Parkway - Brooklyn Museum, červených linek 2 a 3 přijíždějících z Manhattanu. Za pozornost stojí egyptská sbírka, která je srovnatelná s tou v MET. Bývají zde také pěkné výstavy fotografií. Máte-li rádi obrazy, poblíž MET na 5. Avenue u 70. ulice se nachází Frick Collection. Zapomeňte ale na fotografování. Zatímco v MET se vás v šatně zeptají, zda jste si vzali foťák s sebou a nenechali ho v odloženém zavazadle, ve Frick Collection je nejen zakázáno fotit, ale musíte foťák odložit v šatně. To se mi samozřejmě nechtělo, tak jsem řekl, že nebudu fotit, ale foťák si chci vzít s sebou. Gorila u vchodu trvala na odložení foťáku. Uvnitř byla taková hustota lidí, že o uměleckém zážitku nebyla řeč. Frick Collection opravdu jen pro skalní.

Když už se ale budete procházet těmito končinami (mimochodem, nechápu, proč 5. Avenue je adresou milionářů, v tak rušné ulici plné aut bych nechtěl bydlet ani za polovinu mého nájmu na koleji) můžete se stavit v Českém centru v budově Českého konzulátu na sousední Madison Avenue (myslím u 84. ulice). Dovedu si představit, že pronájem či koupě budovy musela stát těžké peníze. Ohromná budova na drahé adrese. Je škoda, že České centrum na sebe z vnějšku nijak neupozorňuje. Před budovou je stanice autobusů. Kdyby tam byla alespoň nějaká nástěnka s informacemi, někdo by se občas podíval. Na konzulátu jsem jednou byl z úředních důvodů. Byl to po dlouhé době autentický dotek domova - v podobě pravé, nefalšované české úřednice. Nedávno jsem slyšel v televizi, že má být České centrum přestěhováno na jiné místo.

Zpátky na 5. Avenue, o kousek výše, u 89. ulice je zajímavá budova Guggenheimova muzea moderního umění, kterou navrhl architekt Frank Lloyd Wright. Budovu je možné vyfotit i zevnitř bez placení vstupného, takže i pokud nemáte rádi moderní umění, návštěvu muzea doporučuji pro možnost zajímavých fotek.


American Museum of Natural History

V přírodovědeckém muzeu byla v době mé návštěvy krásná expozice živých tropických motýlů - Butterfly conservatory. Přes dvoje dveře byli návštěvníci po malých dávkách vpouštěni do tropického skleníku s volně poletujícími a krásně zbarvenými motýly. Nepokoušel jsem se žádného vyfotit, zdálo se to skoro nemožné. Zážitek ale velice pěkný. Zbytek muzea mě ale trochu zklamal. Velká část sestává z vitrín s vycpanými zvířaty naaranžovanými v jakoby autentickém prostředí. Koncepce se mi zdála zastaralá, měla by být více zaměřena na interakci s návštěvníky a předávání informací. Obdobné muzeum v Londýně se mi zdá být lepší. Navíc vstupné $17.50 je i na místní poměry vysoké.
Central Park

Dosti muzeí a galerií a zpátky na čerstvý vzduch. Nejoblíbenější místo pro odpočinek a víkendový kondiční běh mnoha newyorčanů je Central Park uprostřed Manhattanu. Jde zřejmě o nejdražší pozemek s parkem na světě. I když je park hodně velký, okolní vysoké budovy jsou bohužel stále na dohled a kontinuitu parku narušují tři silnice, které park přetínají z levé strany na pravou. Během víkendu jsou však uzavřeny pro automobily a park je tak klidnější. Od 96. ulice nahoru začíná být park méně zajímavý a postupně také méně bezpečný. I když se domnívám, že během dne není rozdíl mezi parkem a okolními ulicemi, je dobré zvážit, že pravým horním rohem park sousedí s Harlemem. Často jsem kolem tohoto rohu jezdil autobusem a asi bych si ho jako místo procházky nevybral. Za budovou MET je v parku zajímavý egyptský obelisk (originální). "Přírodní" scenerie parku - skály, rybníčky, pěšiny, vše bylo vytvořeno uměle a skutečně jsem stále měl určitý pocit nepřirozeného prostředí. Přesto je procházka parkem třeba od MET směrem na jih příjemnou změnou.

Kromě Central Parku je v New Yorku několik dalších parků. Žádný z nich však není tak populární jako Central Park. Ve všech parcích ale narazíte na spoustu drzých veverek pokukujících po vaší svačině. Většina veverek je rezavých. Četl jsem zajímavý článek o tom, že se občas začínají v parcích objevovat veverky zvláštních barevných variací, třeba rezavá s šedým ocasem. Prý je to pravděpodobně způsobeno izolací jednotlivých parků, které jsou obklopeny hustou zástavbou, pro veverky nepřekonatelnou. Ty se pak množí jen v rámci svého parku a malá biodiverzita způsobuje zvláštní zbarvení. Je však obava z toho, že to může vést také ke zdravotním problémům veverek. Prý se uvažuje o odchytávání veverek a jejich přesouvání mezi parky.

Na sever od Central parku jsou dvě místa, která stojí za návštěvu - Columbia University a muzeum Cloisters.

Columbia University

Moje pracoviště. Univerzita je oázou klidu uprostřed okolních rušných ulic. Nabízí místo k příjemnému posezení a načerpání studentské atmosféry. Budovy univerzity jsou obklopeny budovami kolejí. Studenti zde tedy nejen studují, ale i bydlí a univerzita tak žije dlouho do pozdních večerních hodin i o víkendech. Univerzita patří mezi nejvýznamnější vysoké školy v Americe. Mezi jejími absolventy je řada nositelů Nobelovy ceny. Vejdete-li hlavním vchodem z Broadway na 116. ulici, po obou stranách minete budovy fakulty žurnalistiky, kde se uděluje Pulitzerova cena. Doporučuji návštěvu kaple sv. Pavla (ve čtvrtek večer zde bývají koncerty), původní univerzitní knihovny a procházku mezi jednotlivými budovami.

Když stojíte uprostřed kampusu, vlevo od knihovny vyčnívá na obzoru věž. Jde o věž kostela Riverside Church, která je přístupná veřejnosti a je z ní docela pěkný výhled. Kostel má být postaven na nejvýše položeném místě v New Yorku. To se však těžko pozná, neboť jak jsem již zmínil, celé město je v podstatě na rovině. Stavba kostela byla prý inspirována katedrálou v Chartres. Stavitelé údajně okopírovali i prasklinu ve zdi, kterou katedrála v Chartres utrpěla. Budova však není postavena z kamene, ale po vzoru mrakodrapů, t.j. jde o železobetonovou konstrukci. Zajímavé je, že věž je ve skutečnosti výškovou budovou o 24 patrech, ve kterých jsou místnosti. Klasický pohled na Riverside Church, který se vyskytuje ve většině turistických průvodců, je fotografován z terasy sousední studentské koleje International House, ve které jsem bydlel i já. Výhled z okna mého pokoje byl skoro stejný jako pohled z terasy. Nedávno zde však byla postavena nová budova koleje, která změnila pohled na Riverside Church. Vedle kostela je monumentální pomník generála Granta.

Riverside Church - únor 2000 Riverside Church - březen 2001

Cloisters

Cloisters je muzeum středověkého umění, které je odloučenou součástí MET. Platí zde i stejná vstupenka či přesněji barevné plechové kolečko, které dostanete jako vstupenku v MET. Ale pouze za předpokladu, že se daný den používá stejná barva kolečka. Nejlepší způsob jak se sem dostat je jet do stanice na 181. ulici linky A metra a pokračovat kousek pěšky ve směru jízdy. Muzeum je instalováno ve zvláštní budově. Jde o moderní repliku (postavenou ve 30. letech 20. století) středověkých klášterních dvorů, chodeb a sálů, která však obsahuje autentické prvky. Jednotlivá okna, sloupy či klenuté stropy jsou originální kusy, většinou pocházející z jižní Francie, zasazené do nově postavené budovy. Muzeum nechal postavit multimilionář John D. Rockefeller. Originální prvky pocházejí ze sbírky amerického sochaře George Grey Barnarda, který je koupil od farmářů a správců farností ve Francii.

Mezi Cloisters a stanicí metra je docela pěkný park, ze kterého je vidět na druhý břeh řeky Hudson. Oblast podél tohoto druhého břehu se nazývá Palisades a bývá místem krátkých nedělních výletů newyorčanů "do přírody". Vypravil jsem se tam pěšky přes most George Washingtona, který je též vidět z parku u Cloisters. Most dostal jméno podle bitvy, která se zde odehrála pod velením generála Washingtona v roce 1776. Most je sice impozantních rozměrů, ale procházka po něm není moc příjemný zážitek kvůli množství aut přes něj projíždějících. Cestou jsem potkal řadu běžců, kteří si most s tisíci smrdícími auty vybrali jako vhodné místo pro "kondiční" běh. Bitva je na druhém břehu připomenuta stylizovaným opevněním, které je vidět na fotografii. Hádejte, z jakého druhu dřeva je zhotoveno. Když jsem si na něj sáhl, nemohl jsem uvěřit. Klády jsou z barevné umělé hmoty konzistencí podobné pěnovému polystyrenu. Kdyby bylo opevnění ze dřeva, časem by se rozpadlo a čistě by zmizelo ze světa. Umělá hmota, která se již začíná drolit, skončí někde na skládce nebo ve spalovně. Opravdu nechápu.

Coney Island

Návštěvu New Yorku zakončím úplně na druhém konci, neboli na jihu Brooklynu, kde se nachází poloostrov Coney Island. Cesta sem je zajímavá ze tří důvodů. Ten první platí pouze v případě, že je krásné počasí. Je zde totiž hezká písečná pláž a v létě bývá moře dostatečně teplé na koupání. Zbylé dva důvody platí celoročně. Na Coney Island se nachází akvárium, chovající mnoho druhů krásných ryb, žraloky, běluhy, delfíny a další mořské živočichy. Navštívil jsem už více podobných akvárií a řekl bych, že newyorské patří k těm lepším. Poslední zajímavostí Coney Islandu je velká, rusky mluvící komunita, která zde žije. Nápisy na obchodech jsou spíše v ruštině než v angličtině. Metro jede na Coney Island poměrně dlouho. Nejrychlejší je jet z Manhattanu expresními linkami 2 nebo 3 a ve stanici Atlantic Avenue přestoupit do stanice Pacific Street a pokračovat expresní linkou B až na konečnou. Zpátky můžete jet pro změnu linkou Q nebo D. Jede se téměř celou dobu nad zemí, takže se dá pozorovat okolí. Domy jsou sice ošklivé, ale jinak tahle část Brooklynu vypadá docela slušně, místy připomíná spíše obytnou čtvrť někde v Anglii. Zpáteční cestu lze také s výhodou spojit s návštěvou BMA, o kterém jsem se již zmínil.

Sven Ubik
http://www.sweb.cz/ubiks
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný

aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace