motiv

Novinky v Capture One 9

Společnost Phase One uvolnila novou verzi Capture One Pro 9. Mezi zásadní novinky patří přepracovaná správa klíčových slov, vylepšení některých editačních nástrojů, exportu a lokálních úprav.

Nová správa klíčových slov

Prohlásit některou z novinek za nejdůležitější je ošemetné, protože každý má jiné priority, ale jednou z největších proměn rozhodně prošla správa klíčových slov. K dosavadnímu nástroji Keywords, který sloužil pro zadávání klíčových slov k aktuální fotografii, přibyl ještě druhý, nazvaný Keyword Library, který umožňuje globální pohled na klíčová slova a jejich správu.

Paleta Keyword Library
Paleta Keyword Library obsahuje jednu nebo více sad klíčových slov a umožňuje i jejich úpravy a organizaci

Jak je vidno z obrázku, v Keyword Library můžete mít i více sad klíčových slov. Ty dodatečné (tedy všechny kromě Catalog Keywords) jsou navíc platné napříč katalogy a sessions, což je velmi přínosné. Sady lze importovat a podporován je i TXT formát, který umí exportovat i Lightroom.

Nástroj Keywords nově nezobrazuje hierarchii klíčových slov, ale samozřejmě jí plně podporuje při přidávání či mazání slov. Chová se tedy především jako plochý pohled na slova přiřazená aktuální fotografii, zatímco Keyword Library zobrazuje hierarchicky všechny dostupná slova. Z obou dvou lze klíčová slova přidávat, mazat, přejmenovávat, a to i pro více fotografií najednou.

Paleta Keywords
Paleta Keywords – mínus před klíčovým slovem značí, že jej mají přiřazené jen některé z vybraných fotografií, křížek se objeví po najetí myší a slouží k odstranění slova z aktuální fotografie (nebo vybraných fotografií)

Vylepšení editačních nástrojů

Posuvník Contrast v paletě Exposure se nyní při úpravě snaží více zachovat odstín a sytost barev a chovat se decentněji ke kresbě ve stínech. Osobně mi připadá, že nové nastavení je trochu agresivnější a rychleji vede ke vzniku nežádoucích jevů ve světlých tónech. Berte prosím v potaz, že následující ukázka používá úmyslně výrazné úpravy, abych ukázal rozdíly.

originál Capture One 8 Capture One 9

Úprav se podle všeho dočkaly i posuvníky Brightness a Saturation, i když se o nich oficiální poznámky k vydání nezmiňují:

originál Capture One 8 Capture One 9

Křivky (Curve) dostaly novou záložku Luma – úpravy provedené v ní se (podobně jako u zmíněného kontrastu) aplikují pouze na jasovou složku bez ovlivnění odstínu a sytosti.

Paleta Curve
Záložka Luma v paletě Curve
originál RGB Luma

Posledním vylepšeným nástrojem je Color Editor. V tomto případě se nejedná o vnitřní algoritmy, ale především o uživatelské rozhraní, které doznalo změn v zobrazení i úpravách výběru ovlivněných barev.

Color Editor
Nový vzhled barevných kruhů a ovládání výběrů v Color Editoru – vlevo v režimu Basic, vpravo v Advanced

Novou a rozhodně skvělou funkcí je vytvoření vrstvy lokálních úprav s maskou odpovídající barevnému rozsahu vybranému v Color Editoru. Vyvolat jí můžete z menu nástroje (ikona trojtečky v záhlaví palety) pod názvem Create Masked Layer from Selection.

Vytvoření masky z výběru barev
Vytvoření masky z výběru barev najdete v menu nástroje Color Editor

V praxi to znamená, že s úpravami nejste omezeni na odstín, sytost a jas, ale můžete na výběr aplikovat libovolný nástroje podporující místní úpravy. Jakmile jednou vytvoříte masku, samozřejmě se už na ní další úpravy rozsahu barev v Color Editoru neprojeví – jedná se de facto o kopii aktuálního výběru.

Maska vytvořená z barevného výběru
Maska vytvořená z barevného výběru na obrázku výše a následně invertovaná tak, aby umožnila provádět úpravy, které nebudou mít vliv na nebe za snovačem

Lokální úpravy

V lokálních úpravách můžete nově používat i nástroj Křivky (Curve). Vylepšení pak doznaly především štětce pro tvorbu masek, které dostaly do vínku dva nové nástroje. Posuvník Flow se podobá neprůhlednosti (Opacity), ale na rozdíl od ní při opakovaném přemalování oblasti hustotu masky zesiluje – pokud nastavíme Flow na 20, první přemalování vytvoří masku s 20% neprůhledností, další ve stejném místě zesílí na 40% neprůhlednost, třetím na 60% a tak dále. Flow se samozřejmě kombinuje s Opacity, která nastavuje maximální limit neprůhlednosti – je-li tedy nastavena na 50%, ani opakovaným přemalováním se už přes tuto míru neprůhlednosti maska nedostane (poznámka: popsané chování platí pro jeden tah bez uvolnění tlačítka myši nebo zvednutí pera tabletu).

Nové nastavení vlastností štětce
Nové nastavení vlastností štětce

Druhý nástroj je Airbrush, které upraví chování štětce do podoby tohoto retušovacího nástroje. V praxi to znamená, že pokud přidržíte levé tlačítko myši, maska se nejdříve namaluje téměř průhledná, ale pak se postupně bude stávat neprůhlednější, a to opět až po limit určený nastavením Opacity nebo dokud tlačítko neuvolníte. I Airbrush spolupracuje s nastavením Flow, které určuje rychlost zneprůhledňování masky pod štětcem.

Osobně velmi vítám možnost propojit parametry štětce a gumy. Zaškrtnete-li v parametrech štětce volbu Link Brush and Eraser Settings, budou mít oba nástroje vždy stejnou velikost, tvrdost a další parametry.

Posledním vylepšením je možnost kreslení rovných čar tak, jak jsme zvyklí z jiných grafických editorů – nakreslíte výchozí bod, přidržíte Shift a po kliknutí na cílový bod nakreslí Capture One mezi oběma rovnou čáru s použitím aktuálního nastavení štětce.

Další novinky

Potěšující je příslib vylepšení exportu, který by nyní měl obsahovat určité postupy, jejichž cílem je zachovat ostrost fotografie i při jejím zmenšení. Pravděpodobně by mělo jít o nějakou formu doostření, ale upřímně řečeno, z této novinky jsem poněkud na rozpacích, protože u fotografií exportovaných z Capture One 9 při zachování enginu verze 8 jsem nenašel žádný rozdíl a po upgradu na engine verze 9 došlo dokonce ke zhoršení (pouze při exportu do menší velikosti). Řekl bych, že se tady vloudila nějaká chybička.

Srovnání exportu
Srovnání exportu s enginem verze 8 a 9 (nativní Capture One 8 exportuje stejně jako verze 9 s enginem 8). Fotografie z verze 9 je viditelně měkčí. Problém se objevuje jen v exportu do menší velikosti.

Mezi další novinky patří schopnost převádět RAW soubory konvertované do DNG se shodným podáním barev, jako u originálů, nicméně podmínkou je, aby se jednalo o DNG, které obsahuje i původní RAW, takže si nejsem jist, jestli se jedná zase o takový přínos.

Při focení přes tethered shooting je nyní k dispozici indikátor baterie fotoaparátu – drobnost, která ale může potěšit.

Drobnými změnami prošlo uživatelské rozhraní, ale velké rozdíly nečekejte. Zbrusu nové je naopak logo aplikace.

Nové logo a ikona aplikace
Nové logo a ikona aplikace

Nové licenční podmínky umožňují instalaci Capture One na tři počítače místo dvou – tato možnost existuje především kvůli poptávce profesionálů využívajících stolní počítač ve studiu a hlavní a záložní notebook v terénu.

Bohužel, Phase One překvapivě stále odolává poptávce po některých funkcích, jako je editovatelná historie úprav fotografie, snadné přepínání vzhledu před úpravami a po nich nebo oválná přechodová maska.

Co nepotěší je navýšení ceny za upgrade na 99 eur bez DPH. Upgradovat mohou všichni držitelé licence 7 nebo 8, pokud máte starší verzi a propásli jste nedávnou promo akci, nezbývá vám než investovat do nové licence. Uživatelé, kteří zakoupili verzi 8 v nedávné době by měli mít upgrade na verzi 9 zdarma, ale tuto variantu jsem nemohl otestovat.

Zda se přechod na verzi 9 vyplatí musí samozřejmě každý zvážit sám. Pokud se pro přechod rozhodnete, můžete využít při nákupu upgradu i nové verze využít obvyklý kupón AMBMKR pro získání 10% slevy.

Další informace o Capture One 9 naleznete na webu Phase One a na oficiálním YouTube kanálu.

Michal Krause
https://www.michalkrause.com/
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
inutihar1.12.2015, 10:07odpověď
Petr Dorazil1.12.2015, 15:09odpověď
Jirka2.12.2015, 13:44odpověď
Petr Dorazil3.12.2015, 10:04odpověď
Jirka3.12.2015, 11:26odpověď
Michal Krause11.12.2015, 11:40odpověď
Jirka3.12.2015, 11:40odpověď
Petr Dorazil4.12.2015, 10:29odpověď
Jirka4.12.2015, 14:30odpověď
Petr Dorazil10.12.2015, 12:08odpověď
Michal Krause11.12.2015, 11:37odpověď
Jirka16.1.2016, 10:40odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace