motiv

SCA adaptéry Metz

Popis na první pohled složitého systému SCA adaptérů firmy Metz. Tyto adaptéry vám dovolí uzpůsobit kterýkoliv blesk z jejich produkce pro váš fotoaparát.

Adaptér SCA 3001 při spojovíní s bleskemKdyž jsem se poprvé setkal s blesky Metz, neměl jsem příliš jasno, jak se vlastně připojují na různé fotoaparáty. Velmi brzo jsem zjistil, že pomocí tzv. SCA adaptérů, kterých však existuje několik řad, a že k jednomu blesku a tělu lze použít až čtyři různé adaptéry. Podle použitého adaptéru pak dochází k přenosu většího či menšího množství údajů. Některé ze SCA adaptérů jsou pak určeny pro bezdrátové řízení dalších blesků (cordless TTL). Tento bezdrátový systém dokáže být kompatibilní s "wireless TTL" firmy Minolta.

SCA adaptéry se vyrábí pro většinu běžných fotoaparátů (Canon, Nikon, Minolta, Pentax, Leica, Sigma, Contax, Olympus, Practica, ...). Kompletní seznam je na stránkách www.metz.de. Také je zde tento skript, který vám umožní vyhledat optimální SCA adaptér pro váš fotoaparát a vybraný model blesku. Zároveň vám zobrazí tabulku, ve které je vyznačeno, které funkce umí fotoaparát, adaptér a blesk. Pokud je daná funkce podporována všemi třemi komponenty, budete ji mít k dispozici. V opačném případě nikoli.

Adaptéry SCA 3000 je třeba v případě blesků s rukojetí připojit pomocí kabelu.Pokud vás zajímá, co zhruba umí jednotlivé řady SCA adaptérů, a jaká je jejich logika číslování, sestavil jsem jejich orientační přehled. SCA 300 a 3000 jsou označení celé skupiny adaptérů, která se dále rozlišuje pomocí nenulových čísel na místech původních nul. Tyto čísla pak říkají, pro který fotoaparát je adaptér určen, a jaké má funkce. Druhá pozice za úvodní trojkou vždy označuje výrobce fotoaparátu (34x nebo 34xx jsou tedy SCA adaptéry určené pro těla Nikon). Tyto čísla jsou přiřazeny výrobcům přibližně takto:

1 Canon
2 Olympus, Practica
3 Minolta
4 Nikon
5 Leica, Rollei
6 Sigma SA, Ricoh
7 Pentax
8 Contax, Yashica, Bronica
9 Hasselblad, Mamiya

Pokud je u některého čísla uvedeno více výrobců, k přesnému rozlišení dochází třetí číslicí. Stejně tak je třetí číslice používána pro rozlišení různých systémů jednoho výrobce, popř. označení "cordless TTL" adaptéru.

Jednotlivé řady jsou:

SCA 300 analogový systém, nejsou předávány doplňkové údaje. Základním adaptéren v této řadě je SCA 301, který umí pouze synchronizovat záblesk. Pokud si nezakoupíte tzv. set (blesk+doporučený SCA adaptér), bude tento adaptér přibalen jako standardní. S SCA 301 nelze použít TTL! Ostatní adaptéry této řady (tedy 3xx) TTL měření umí (pokud jej ovšem umí blesk i fotoaparát). Jiné speciální funkce nejsou k dispozici (pokud nepočítáte automatické vzbuzení blesku po delší nečinnosti a indikaci připravenosti v hledáčku)
SCA 3000 digitální systém, který umožňuje přenášet data z a do těla fotoaparátu. Blesky, které lze připojit pomocí adaptérů řady SCA 3000, jsou kompatibilní s adaptéry řady SCA 300. Tato kompatibilita ale neplatí opačně. V řadě SCA 3000 lze vysledovat tři podřady. Jsou to:
  SCA 3001 původní řada digitálních SCA adaptérů. Nepodporuje rychlou synchronizaci (FP, HSS). Ta je v současné chvíli stejně podporována jen bleskem 54 MZ-3, ke kterému SCA 3001 nelze připojit. Jinak SCA 3001 přenáší všechny obvyklé údaje. POZOR! U některých nových blesků (54 MZ-3, 70 MZ-4, ...) nelze tento adaptér použít. Místo něj je nutné použít adaptér novější dvojkové řady (připojení SCA 3001 není možné ani mechanicky).
  SCA 3002 nová řada, která umožňuje kompletní a korektní přenos veškerých údajů, včetně rychlé synchronizace, eTTL, 3D Matrix fill flash, atd... Tento adaptér lze použít (pokud je k dispozici) všude tam, kde se používal starší SCA 3001. Je softwarově upgradovatelný pro budoucí zrcadlovky. Pokud je pro váš blesk a fotoaparát tento adaptér k dispozici, lze jeho použití jen doporučit.
  SCA 308x "cordless TTL" adaptéry, zatím existují dva. SCA 3080 je původní, v nové řadě je to pak SCA 3082. Tento adaptér se nasadí na blesk, který má být "slave", tedy řízený, na fotoaparátu pak musí být nasazen blesk Metz nebo Minolta (tabulka kompatibility a použitelnosti je tady). Blesk s tímto adaptérem se umístí tak, aby čidlo adaptéru "vidělo" alespoň přibližně na řídící blesk. Řídící blesk pak umí podřízené blesky odpálit, zastavit a spustit funkci "Modelling light", což je jakési "světelné preview" scény. Podřízené blesky se také dají rozřadit do dvou nezávislých skupin, a na řídícím blesku pak určujete, se kterou skupinou budete pracovat.

A na závěr tohoto povídání jeden příklad:
SCA 3101 je adaptér digitální řady SCA3000, starší model, určený pro Canon. Jeho novější varianta je pak 3102...

Martin Hapl
http://www.hapl.cz
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný

Možná by vás mohlo zajímat
 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace