motiv

Velký test fotoknih

17.6.2010 - Martin Valent - Z praxe
Podnětem pro tento test byla možnost nechat si zhotovit zdarma fotoknihu u společnosti Heysmile. Následně jsem byl příjemně překvapen její kvalitou. A to byl důvod, proč jsem posléze oslovil několik společností působících v České republice, u kterých je možné si fotoknihu nechat vyrobit. Mimo tyto firmy jsem oslovil také zahraniční společnost Blurb, se kterou jsem měl již dřívější dobré zkušenosti. Všechny firmy, které na můj email odpověděly, mi poskytly možnost výroby jedné fotoknihy zdarma pro účely tohoto testu, za což jim velmi děkuji.

Celý test je zaměřen na co nejobjektivnější posouzení kvality fotoknih ve vztahu k jejich ceně a možnostem poskytovaných programů pro jejich tvorbu z pohledu prostého uživatele – fotografa, který chce prezentovat svoje fotografie formou jednoduché fotoknihy. Všechny společnosti také měly možnost komentovat výsledky testu.

Nejjednodušší rozdělení testovaných fotoknih je podle kvality a způsobu jejich tisku. Většina fotoknih nedosahuje fotografické kvality tisku a má zřetelný rast, který ale nepůsobí rušivě. A teď již slibované srovnání fotoknih, které jsou řazeny abecedně podle poskytovatele služby.

Testovací knihy byly vytvořeny na počítačové sestavě s procesorem Intel Core2Duo E6550 2,33 GHz, 4 GB DD2 RAM, grafickou kartou ATI 2600XT a HDD WD5000AAKS (500 GB) s operačním systémem Windows Vista Home Premium 32bit SP 1.

Fotografie knih byly pořízeny za jednotných světelných podmínek (DSLR Sony a700, ISO 400, režim M a f/5 a 1/50 s, manuální vyvážení bílé) a nebyly kromě ořezu upravovány, proto lze na jejich základě porovnat barevné vyznění u jednotlivých poskytovatelů. Snímky vazeb byly získány v kombinaci objektivu Sony 100/2,8 Macro D a makroblesku Minolta Macro Ring Flash 1200 v režimu A a při cloně f 16 a ISO 200. Fotografie tiskové kvality byly pořízeny pomocí mikroskopu Olympus SZX10 a digitální kamery DP70.

Na závěr každý testovací výtisk hodnotím, porovnávám a dávám bodové hodnocení, které je v závorce uvedeno. Maximální hodnota je 100 bodů v každé z hodnocených kategorií (vazba, ořez a zarovnání listů, kvalita tisku, program pro tvorbu knihy, celkové vyznění knihy.

Do testu poskytli knihy tito dodavatelé:

AXIO Kodak Express

Screenshot programu
Screenshot programu
Desky
Desky
Předsádka
Předsádka
Stránky
Stránky
Vazba
Vazba

Také firmy AXIO Kodak Express nabízejí možnost tisku fotoknih, i když v tomto případě se o klasickou knihu nejedná.

Program ClixxPixx DesignSuite 4.50.00 (verze 1.5.0 0249)

Použitý program nabízí velmi rychlé ovládání a korektní chování. Program se nicméně při složitějších návrzích a více vložených fotografií znatelně zpomaluje. Jeho výhodou je naprosto bezproblémové používání funkce „krok zpět“ a také označení již použitých fotografií nebo zobrazení rozlišení v dpi. Program nabízí více než 70 předdefinovaných šablon, změnu barvy pozadí, stínování fotek a jejich rámečky. Korektní je také vkládání textu. V programu umístěné šablony však nelze změnit a ani tvorba vlastních šablon není dostupná.

Nevýhodou programu je, že rámeček šablony je pokaždé zcela vyplněn fotografií, což není vždy vhodné. Naštěstí je možné v rámečku fotografii zvětšit/zmenšit a následně přesně umístit. Fotografie je možno jakkoli natočit a jsou zde dostupné také filtry na úpravu jasu, kontrastu a intenzity. Lze změnit barevné podání snímku nebo ho převést na černobílý s různým barevným tónem. Potěší přítomnost redukce červených očí.

Nebyly zaznamenány žádné problémy se stabilitou programu. Velmi příjemných ovládáním, i přes menší počet dostupných funkcí, získal program 90 b.

Tisk

Fotokniha je tištěna na kvalitní fotografický papír Kodak - mat, lesk nebo perleť (s metalickým efektem).

Vazba

Nabízen je pouze jeden typ vazby, a to kroužková vazba s měkkými deskami s různým designem.

Formát a velikost fotoknihy

V nabídce najdeme formáty od 10 x 15 cm (výška x šířka) do 20 x 30 cm. Maximální počet stran je 32.

Cena

Ceny se pohybují od 110,- Kč za nejmenší knihu se 2 stránkami, po 983,- Kč za formát 20 x 30 cm a 32 stran. Doba dodání je obvykle do 24 hodin.

Testovací výtisk

Fotoknihu jsem nechal vytvořit ve formátu 20 x 30 cm s 28 stranami. Desky jsou ve verzi černého hvězdného prachu. V knize je použita kroužková vazba, s jejíž kvalitou nejsou problémy (100 b.), obdobně je bezproblémové oříznutí a zarovnání listů (100 b.) S kvalitou fotografického tisku jsem naprosto spokojen, jen zvolený papír s metalickým efektem mi přijde příliš líbivý, ale mnoha lidem vadit rozhodně nebude. Problém vidím pouze v kostrbatých rámečcích, které jsou kolem natočených fotografií. Nerovnost rámečků byla zřetelná i programu, ve kterém jsem ale předpokládal, že se jedná jen o nedostatek v zobrazení (85 b.). Zajímavý je také výřez na předních deskách (je znázorněn i v programu), který odkrývá část první strany a je hezkým lákadlem na prohlížení knihy. Kniha tak vyhlíží opravdu zajímavě, ale vlivem kroužkové vazby dojmem klasické knihy nepůsobí, vypadá spíše jako výstavní katalog (85 b.)

Blurb

Screenshot programu
Screenshot programu
Desky
Desky
Předsádka
Předsádka
Stránky
Stránky
Vazba
Vazba

Společnost Blurb je jediná zahraniční firma zastoupená v tomto testu. Vybral jsem ji, protože mám s jejími produkty již zkušenost a je dobré mít srovnání nejen v rámci českého trhu. Mimo to se firma Blurb zaměřuje pouze na tisk fotoknih a jejich následný prodej nebo sdílení formou widgetu na webových stránkách.

Program BookSmart (verze 2.5.1.30022)

Jedná se o velmi dobře propracovaný program (pouze v angličtině), ale velmi přehledný), u kterého nemusíte nic průběžně ukládat, o vše se stará program sám, i když možnost uložení je přítomna. Program nabízí velké množství šablon (celkově přes 100), které pomáhají při tvorbě fotoknihy, ale není tu problém si vytvářet šablony nové a ty si poté uložit. Při tvorbě fotoknihy pomáhá automatické označování již použitých fotografií. Program také upozorňuje na budoucí tiskové nedostatky, jakými jsou nedostatečné rozlišení fotografií nebo nevhodně umístěný text, který by se nemusel vytisknout celý.

I přesto že se jedná o zahraniční službu, není sebemenší problém s českou znakovou sadou, protože vše závisí na nainstalovaných fontech. Samozřejmostí je snadné přidávání a mazání stránek nebo také množství již předpřipravených pozadí, různých ornamentů, rámečků nebo témat. Vkládání panoramatických snímků (přes dvě stránky) je bezproblémové. Na stánkách společnosti Blurb je možné se nechat inspirovat knihami jiných uživatelů a jsou zde také tipy pro lepší kompozici fotoknihy.

Po dokončení fotoknihy a po jejím zkontrolování, je po přihlášení kniha odeslána ke zpracování, a uživatel je vyzván k zaplacení fotoknihy pomocí platební karty, které ale nemusí proběhnout okamžitě. Po odeslání fotoknihy již nelze cokoli změnit ani dodací adresu.

Program nenabízí funkce úpravy jasu, kontrastu ani odstranění efektu červených očí. Také grafické efekty (černobíle, sépie, apod.) zde nenajdete.

Nebyly zaznamenány žádné problémy se stabilitou programu. Program obdržel 95 b. pro své velmi příjemné ovládání a za nepřítomnost korekčních grafických funkcí.

Tisk

Na výběr jsou v současné době tři druhy papíru (dva papíry o vyšší gramáži – lesklý a matný, a jeden o nižší gramáži – matný), na které se tiskne rastrem.

Formát a velikost fotoknihy

Firma Blurb nabízí několik formátů od velikosti 18 x 18 cm až po 28 x 33 a 30 x 30 cm (výška x šířka). Největší formáty fotoknih jsou dostupné pouze s tvrdými deskami. Počet stran je od 20 do 440.

Vazba

V nabídce je jeden typ vazby a to vazba lepená do knižních desek. Kromě dvou největších formátů je možné mít fotoknihy s měkkými nebo tvrdými deskami, buď s tiskem na přední a zadní stranu nebo s lesklým přebalem.

Cena

Ceny jsou udávány v různých měnách, pro Čechy jsou nejzajímavější ceny v britských librách, které jsou po přepočtu nejvýhodnější a budou brány v potaz v rámci tohoto srovnání (kurz 30 Kč za jednu britskou libru). Na knihy je aplikována DPH ve výši 6 %, clo v rámci EU není.

Nejmenší fotokniha 18 x 18 cm v měkkých deskách při 20-40 stranách stojí 223,- Kč včetně DPH, největší fotokniha 30 x 30 cm s tiskem na deskách stojí 3370,- Kč včetně DPH při 401-440 stranách. Ceny při tisku na kvalitnější a těžší papír jsou o něco vyšší a maximální rozsah stran je 160. Firma Blurb také nabízí množstevní slevy při tisku identické fotoknihy (od 10 kusů). Dodací lhůta se pohybuje kolem 14 dní.

Testovací výtisk

Testovací výtisk fotoknihy jsem si nechal zhotovit o 160 stranách ve formátu 20 x 25 cm (výška x šířka) na matný papír vyšší gramáže. Vybral jsem si verzi s lesklým přebalem, se kterým mám lepší zkušenosti než s tiskem na přední a zadní desky, který má matné provedení a nepůsobí tak precizně. Lepená vazba je kvalitní a listy nemají tendenci se jakkoli uvolňovat (100 b.). Všechny listy v knize jsou naprosto přesně oříznuty a zarovnány a působí tak velmi precizním dojmem (100 b.). Kvalita rastrového tisku je velmi dobrá a plně srovnatelná s ostatními knihami v testu (95 b.). Celkově jsem s fotoknihou velmi spokojen, protože působí opravdu jako klasická kniha a dává fotografiím nový rozměr (100 b.).

Book Maker

Screenshot programu
Screenshot programu
Desky
Desky
Předsádka
Předsádka
Stránky
Stránky
Vazba
Vazba

Známou službu Book Maker provozuje firma Art-D Grafický ateliér Černý s.r.o., nabízející nejen tisk fotoknih.

Program Album Maker (verze 6.0)

Poskytovaný software má přehledné rozhraní, kde lehce najdete vše potřebné. Použité fotografie jsou označeny a také je označen prostor na deskách, mimo který se nedoporučuje umístit text, aby nedošlo k jeho ořezu. Obdobně program upozorňuje na nedostatečně veliký textový rámeček. Samozřejmostí je upozornění na nedostatečné rozlišení snímku.

Program nabízí více než 50 předdefinovaných šablon, které je možné libovolně upravit. Je zde také možnost tvorby vlastní šablony, které je velmi detailní a je zde možné vytvořit snad cokoli. Nepříjemnou vlastností je zobrazená síť (je možné změnit rastr sítě), která ale není zarovnána na střed knihy a tak je horizontální zarovnávání podle sítě velmi nesnadné. Vlastní šablona není od předdefinovaných nijak odlišena. S fotografií vloženou do rámu nelze pohybovat, ale je možné rám upravit podle velikosti fotografie nebo naopak.

Vedle předdefinovaných šablon program dále nabízí paletu klipartů, ořezové masky, velké množství grafických i jednobarevných pozadí a také bohatou paletu různých rámečků. Na vložené fotografie je možné aplikovat efekt průhlednosti nebo odstranit efekt červených očí. Dále je možné fotografie převést na černobílé nebo barevně tónované.

Při zobrazení náhledu fotoknihy nejprve program generuje obrázky stran, což lehce zdržuje, ale není to nic tragického. Funkce krok zpět nefunguje pro smazání stránek.

Nebyly zaznamenány žádné problémy se stabilitou programu. Celkově je program velmi kvalitní a práce s ním je dobrá, i když je zde prostor pro další zlepšení. Nepotěšila nefungující funkce krok zpět pro smazání strany (95 b.).

Tisk

Kniha je tištěna rastrem na kvalitní papír vyšší gramáže.

Vazba

Nabízen je pouze jeden typ vazby a to pevná lepená prošitá vazba V8 s knihařskou záložkou a předsádkou. Desky jsou pevné s laminem.

Formát a velikost fotoknihy

Nabízeny jsou 4 formáty od 14,8 x 21 cm po 29,7 x 42 cm. Rozsah stran je 24-120.

Cena

Fotoknihy se pohybují v rozmezí 599,- Kč za knihu 14,8 x 21 cm (výška x šířka) s 24 stranami až po 1899,- za extra velkou fotoknihu 29,7 x 42 cm se 120 stranami. Doba dodání je do 10 pracovních dnů.

Testovací výtisk

Fotoknihu pro tento test jsem nechal vytvořit ve formátu 21 x 29,7 cm (výška x šířka) o 48 stranách. Šitá vazba knihy je výborná a nehrozí její zhoršení ani při častém prohlížení fotoknihy (100 b.), stejně tak nejsou problémy se zarovnáním a ořezem jednotlivých listů (100 b.). Rastrový tisk je kvalitní a dle mého soudu nejlepší spolu s tiskem od společnosti DigiPlace (100 b.). Celkově kniha působí velmi dobře, jen na deskách s laminem dochází k mírnému zmenšení jasu a kontrastu (95 b.).

CeWe Color

Screenshot programu
Screenshot programu
Desky
Desky
Předsádka
Předsádka
Stránky
Stránky
Vazba
Vazba

Asi nejznámějším poskytovatelem fotoknih je společnost CeWe Color, a.s., která své služby nabízí po celé Evropě a v USA.

Program Fotolab Fotosvět 3 (verze 4.5.9)

Program poskytovaný firmou CeWe Color má přehledné rozhraní a orientace v něm je bezproblémová. Program obsahuje mimořádně velikou nabídku předdefinovaných šablon (více než 350), různých rámečků, stínování, ořezových masek, klipartů nebo pozadí. Navíc je zde možnost další grafické prvky stáhnout zdarma. Je zde také možno šablony jakkoli upravit a uložit si tak vlastní návrhy. Velmi potěší možnost fotografie automaticky zarovnat nejen na vertikální/horizontální střed strany.

Velmi bohaté jsou možnosti úpravy vložených fotografií – ořez, jas, kontrast, sytost, barevný odstín snímku, odstranění efektu červených očí (automaticky nebo ručně) nebo další efekty, jakými jsou převod na černobílý obrázek, sépie, negativ a další.

Samozřejmostí je označení již použitých fotografií nebo upozornění na jejich nedostatečné rozlišení. Několikrát jsem zaznamenal problémy při přetahování fotek mezi aktivními rámečky, kdy se vše povedlo až na několikátý pokus, obdobně byl někdy problém změnit rozložení strany. Celkově se ale jedná o velmi kvalitní program, který umožní vytvoření prakticky jakékoli fotoknihy.

Občas byly zaznamenány problémy se stabilitou při použití funkce krok zpět, kdy program několikrát spadl a některé úpravy knihy se tak musely dělat opakovaně. Kvůli těmto nepříjemnostem program dostává nižší bodové hodnocení (75 b.), především díky problémům se stabilitou.

Tisk

Společnost CeWe Color nabízí jak knihy tištěné rastrem na kvalitní papír, tak nově i tisk na fotografické papíry.

Vazba

Společnost CeWe Color nabízí více druhů vazeb - sešitová, lepená, kolejničková (metal bind) a šroubovaná. Dále jsou v nabídce různé typy desek – tvrdé, lněné, měkké, měkké s laminem, plátno a imitace kůže.

Formát a velikost fotoknihy

Firma CeWe Color má širokou nabídku různých formátů v rozmezí od 14 x 13 cm (výška x šířka) do 36 x 42 cm s počtem stran do 130.

Cena

Ceny za fotoknihy se pohybují od 179,- Kč za formát 14 x 12 cm, sešitovou vazbu a 26 stran až po 6377,- Kč za největší fotoknihu 36 x 42 cm se 130 stranami a vázané do imitace kůže.

Testovací výtisk

Fotokniha zhotovená pro tento test má formát 21 x 28 cm (výška x šířka), 50 stran a pevné desky. Vazba je lepená a nemá tendenci povolit (100 b.). Ořez a zarovnání listů je velmi dobře provedeno (100 b.) Rastrový tisk má srovnatelnou kvalitu s ostatními fotoknihami, bohužel je na všech stránkách patrný úzký světlý proužek, patrně od koleček tiskového stroje (85 b.). Celkové vyznění fotoknihy je velmi dobré a kniha působí opravdu knižním dojmem (100 b.).

DigiPlace

Screenshot programu
Screenshot programu
Desky
Desky
Předsádka
Předsádka
Stránky
Stránky
Vazba
Vazba

Další z firem, které fotoknihy nabízejí je společnosti OPTYS, s.r.o., která provozuje webové stránky DigiPlace.

Program DigiPlace (verze 1.5.3)

Poskytovaný program DigiPlace patří mezi jednodušší programy s méně funkcemi, ale s trochou trpělivosti se zde dá udělat mnohé. Jako všechny ostatní programy upozorňuje na nedostatečné rozlišení snímků. V nabídce je 14 předdefinovaných šablon a je zde možnost vytvořit šablony vlastní. Chybí možnost jednobarevného nebo vlastního pozadí, a je nutné si vybrat z 20 dostupných možností nebo nechat stránku bez pozadí. Příjemné je při tvorbě vlastní šablony nebo při vkládání text zarovnávání aktivního rámečku na hrany již vložených rámečků fotografií. Tato funkce velmi usnadňuje přesné rozložení prvků na stránce.

Nepříjemnou vlastností programuje je neoznačování již použitých fotografií a nemožnost změnit pořadí již vytvořených stránek. Program se řadí mezi ty s méně funkcemi (chybí např. funkce pro odstranění efektu červených očí, jakékoli grafické filtry, úprava jasu či kontrastu, vlastní rámečky fotografií), přesto je zde možno pěknou fotoknihu vytvořit.

Nebyly zaznamenány žádné problémy se stabilitou programu. Pro menší množství dostupných funkcí program dostává 85 bodů.

Tisk

Knihy jsou tištěny rastrem na papír vyšší gramáže.

Vazba

Pro vazbu fotoknih používá společnost Optys termovazbu SteelBack, což je kovový proužek, který svírá jednotlivé listy, následně vlivem tepla dojde k fixaci vazby. Je možné vybrat si barevné provedení desek a gravírování (vypálení) textu na desky.

Formát a velikost fotoknihy

Knihy jsou nabízeny ve formátech od 14,8 x 21 cm (výška x šířka) do 30 x 30 cm. Počet stran je od 16 do 40.

Cena

Za nejmenší fotoknihu 14,8 x 21 cm s 16 stránkami zaplatíte 350,- Kč, za největší 30 x 30 cm při 40 stranách 691,- Kč. Text na obalu knihy stojí 50,- Kč.

Testovací výtisk

Pro účely tohoto testu byl zhotoven výtisk fotoknihy formátu 21 x 29,7 cm (výška x šířka) se 40 stranami a deskami v barvě bordó. Vazba SteelBack kvalitně a dobře drží vložené listy, které nemají tendenci se uvolňovat (100 b.). Listy jsou také výborně zarovnány a oříznuty (100 b.). Kvalita rastrového tisku je nejjemnější ze srovnávaných knih. Na monotónějších barevných plochách jsou nicméně lehce zřetelné svislé pruhy, které někdy působí rušivě (85 b.). Kniha je celkově velmi dobře provedena, ale vlivem jednobarevných desek nepůsobí tak reprezentativně (85 b.).

Foto Morava

Screenshot programu
Screenshot programu
Desky
Desky
Předsádka
Předsádka
Stránky
Stránky
Vazba
Vazba

Další z firem, které tisk fotoknih nabízejí, je Foto Morava, s.r.o. V tomto případě se jedná o tisk fotoknih ve fotografické kvalitě.

Program ImageDesk (verze 1.7.3.1)

Stejný program jako u společnosti FotoŠkoda a Mujfotoweb.

Program je možné využívat v českém jazyce (instalace však probíhá v angličtině), jeho rozhraní je přehledné a lze se v něm lehce a intuitivně orientovat. Program také nabízí automatickou tvorbu fotoknih, ale je lepší vydat se vlastní cestou. Je dostupných 16 základních šablon, které jdou jakkoli upravit a vytvořit tak vlastní návrh stran. Není zde možné šablony ukládat, ale je možné rozvržení strany kopírovat. Vkládání panoramatických fotografií nezpůsobuje problémy. Bezproblémové je také vkládání rámečků ke snímkům nebo nastavení vlastního pozadí. K problémům nedochází ani u vkládání textu.

Program dále nabízí optimalizační funkce pro vylepšení barevnosti snímků nebo také možnost odstranění efektu červených očí. Dále jsou zde dostupné efekty průhlednosti snímků (50-70-100 %), převod na černobílý snímek nebo použití filtru sépie. Příjemná je také možnost využít funkci vyrovnat výšku rámečku / pozici podle označeného snímku. Program označuje použité fotografie i počet jejich umístění v rámci fotoknihy. Upozorňuje také na nedostatečné rozlišení snímků.

Jediným neduhem, který se mi nepodařilo překonat, byla nemožnost změnit pořadí již vytvořených stránek.

Nebyly zaznamenány žádné problémy se stabilitou programu. Program byl ohodnocen 95 body.

Tisk

Tiskne se ve fotografické kvalitě na papíry Fujifilm.

Vazba

Nabízen je pouze jeden typ vazby a to vazba s měkkými deskami, kdy jsou jednotlivé listy knihy k sobě navzájem slepeny.

Formát a velikost fotoknihy

Společnost Foto Morava nabízí celkem tři formáty fotoknih 15 x 14 cm (výška x šířka), 15 x 20 cm a 30 x 20 cm. Počet stran je od 8 do 36. Doba dodání je obvykle 5 pracovních dnů.

Cena

Ceny se pohybují od 159,- Kč za knihu 15 x 14 cm při 8 stránkách do 1099,- Kč za fotoknihu formátu 30 x 20 cm s 36 stránkami

Testovací výtisk

Výtisk fotoknihy má formát 20 x 30 cm a 36 stran. Kvalita vazby se ukázala jako horší a už po kratším používání se kniha začíná mírně rozlepovat jak u hřbetu, tak i mezi jednotlivými listy (65 b.). Listy jsou nicméně dobře zarovnány a oříznuty (100 b.). K fotografickému tisku nemám výhrady, je kvalitní a působí výborně (100 b.). Kniha zanechává dobrý dojem a fotografická kvalita tisku je jejím velkým plusem, nicméně měkké desky nejsou z mého pohledu ideální a nepůsobí tak dobře (90 b.).

FotoŠkoda

Screenshot programu
Screenshot programu
Desky
Desky
Předsádka
Předsádka
Stránky
Stránky
Vazba
Vazba

Také firma Centrum FotoŠkoda nabízí v rámci svých bohatých služeb tisk fotoknih. Vedle samotného tisku nabízí účast zdarma na krátkém workshopu zaměřeném na tvorbu těchto knih. Na jejich stránkách je také možno vidět video z výroby fotoknih. Velkou výhodou nabízených fotoknih je individuální přístup k jejich tisku a vazbě a také fakt, že Vás budou kontaktovat, pokud se jim na designu Vaší knihy nebude něco zdát a budou si myslet, že jste něco přehlédli.

Program ImageDesk (verze 1.7.3.1)

Firma Centrum FotoŠkoda, stejně jako společnosti Foto Morava a Mujfotoweb, využívá identický program od společnosti Imaxel. Proto bude program hodnocen pouze jednou (95 b.). Nicméně každá ze společností má program doplněný o své logo a formáty šablon, také výstupy ve formě fotoknih se liší. Logo Centra FotoŠkoda není na výslednou knihu umístěno.

Tisk

Firma FotoŠkoda nabízí špičkový fotografický tisk chemickou cestou na strojích Noritsu na materiály Kodak Supra Endura a Kodak Endura Metallic.

Vazba

Jednotlivé listy jsou slepovány k sobě, je zde na výběr mezi měkkými, pevnými nebo knižními deskami.

Formát a velikost fotoknihy

Je možné si vybrat z několika formátů od 15 x 14 cm (výška x šířka) až po největší formát 30 x 20 cm. Počet stran je do 30.

Cena

Nejlevnější fotoknihou je formát 15 x 14 cm s měkkou vazbou a s maximálně 10 stranami za 199,- Kč. Na opačném cenovém konci je fotokniha formátu 30 x 20 cm s maximálně 30 stranami a s knižní vazbou za 3499,- Kč. Dodací lhůta je obvykle 24 hodin, do 3 hodin s příplatkem 50 procent.

Testovací výtisk

Pro účely tohoto testu jsem si nechal zhotovit fotoknihu formátu 20 x 20 cm s knižní vazbou a 36 stránkami. Vazba je velmi pevná a nebojím se, že by častým prohlížením knihy jakkoli utrpěla (100 b.). Jediná výtka se týká ořezu knihy, který se nepovedlo zcela vycentrovat a na levé straně je u kraje o něco méně místa, ale rušivě to nepůsobí (95 b.). S fotografickým tiskem nejsou sebemenší problémy a je naprosto špičkový (100 b.). Celá kniha je provedena velmi kvalitně a i když nepůsobí jako klasická kniha, je velmi důstojným způsobem, jak reprezentovat své fotografie, které pak působí ještě lépe (100 b.).

Happy Foto

Screenshot programu
Screenshot programu
Desky
Desky
Předsádka
Předsádka
Stránky
Stránky
Vazba
Vazba

Mezi známé firmy poskytující tisk fotoknih patří společnost HAPPY FOTO Česko s.r.o.

Program HF Designer (verze 1.4)

Program od společnosti Happy Foto nabízí přehledné rozhraní a velké množství funkcí. V programu je dostupných více než 50 předdefinovaných šablon a velké množství různých pozadí od jednobarevných po ilustrovaná nebo obrázková včetně možnosti mít pozadí vlastní. Dále je tu přítomna kolekce různých rámečků nebo ořezových masek, ale tvorba vlastních rámečků tu není dostupná. Obdobně není možné ukládat vlastní šablony, ale není problém si šablony upravit a kopírováním předat na další strany.

Vedle klasického upozornění na nedostatečnou kvalitu vložené fotografie je zde i znázorněna oblast, ve které dochází při finalizaci k ořezu. Dostupné jsou také funkce na optimalizaci fotografií nebo manuální úprava jasu a kontrastu. Fotografie lze ořezávat, natáčet či na ně aplikovat různé efekty (černobílý, sépiový, negativ, mozaika, zakřivení a další) nebo naopak odstranit efekt červených očí. Použité fotografie jsou označeny.

Při tvorbě knihy je dobré vypnout funkci automatického plnění, která jak je z názvu zřejmé, rozmístí všechny fotografie automaticky.

S programem je velmi příjemná práce a nebyly zaznamenány žádné problémy se stabilitou. Program si pro množství funkcí zaslouží plné bodové hodnocení (100 b.).

Tisk

Tisk je rastrový na kvalitní papír vyšší gramáže.

Vazba

Vedle drátkové a kroužkové vazby nabízí společnost Happy Foto také lepenou vazbu s měkkými nebo pevnými deskami.

Formát a velikost fotoknihy

Velikostně se fotoknihy pohybují od 18,4 x 14,6 cm (výška x šířka) do 28 x 20,5 cm. Počet stran závisí na formátu a je v rozsahu 24-240 stran.

Cena

Cena za malou fotoknihu 18,4 x 14,6 cm s měkkými deskami a 24 stranami je 499,- Kč, za velkou fotoknihu 28 x 20,5 cm s pevnými deskami a 240 stranami zaplatíte 2599,- Kč.

Testovací výtisk

Testovací výtisk má formát 20,5 x 20,5 cm, 120 stran a pevné desky. Kvalitní lepená vazba neumožňuje listům, aby se uvolnily (100 b.). Pouze u této knihy jsem zaznamenal problémy s ořezem a zarovnáním listů. Všechny strany jsou lehce šikmo seříznuty a v nepravidelné vzdálenosti od okrajů. I když se jedná o desetiny milimetru, nepůsobí to dobře a je to na první pohled zřejmé (75 b.). S kvalitou rastrového tisku nejsou problémy a odpovídá ostatním knihám v testu (95 b.). Výsledná fotokniha působí velmi příjemným dojmem a kdyby nebylo posledně zmiňované skutečnosti, zasloužila by si plné bodové hodnocení (90 b.).

HeySmile

Screenshot programu
Screenshot programu
Desky
Desky
Předsádka
Předsádka
Stránky
Stránky
Vazba
Vazba

Webové stránky HeySmile provozuje společnost Stencil, a.s, která tisk fotoknih také nabízí.

Program HeySmile Studio (verze 3.0.0.3610 1007)

Program na tvorbu fotoknih poskytovaný společností Stencil vychází z lehce jiného konceptu, než ostatní testované programy. Nenabízí totiž klasickou paletu předdefinovaných šablon, ale 23 kompletních designů, které obsahují různé předdefinované šablony. Výhodou je, že šablony jsou upraveny podle jednotlivých designů a tak se nemůže stát, že by ve výsledku něco neladilo. Nevýhodou je, že je zde výrazně menší prostor pro vlastní kreativitu. V následujících verzích programu má být možnost šablony upravovat.

Co do počtu funkcí je program výrazně chudší než ostatní testované programy (chybí např. funkce pro odstranění efektu červených očí, jakékoli grafické filtry, úprava jasu či kontrastu, vlastní rámečky fotografií). Pokud Vás však zaujme některý z předdefinovaných designů, program pak svoji funkci výborně splní. Nechybí upozornění na nedostatečnou kvalitu snímků.

Nebyly zaznamenány žádné problémy se stabilitou programu. Pro menší počet funkcí a také pro nemožnost vytvořit si vlastní šablony obdržel 85 b.

Tisk

Kniha je tištěna na pololesklý extra bílý papír o vyšší gramáži. Fotografie a texty jsou tištěny barvami CMYK a rastrem 180 lpi.

Vazba

V nabídce společnosti najdeme jak měkké knižní desky, tak i desky tuhé a to i v provedení Exclusive, které nabízí větší možnosti individualizace fotoknihy. Vazba knihy je lepená.

Formát a velikost fotoknihy

HeySmile nabízí širokou řadu formátů fotoknih od nejmenšího 15 x 20,8 cm (výška x šířka) až do formátu 32 x 24,5 nebo 25,2 x 31,5 cm. Rozsah stran je od 32 do 80.

Cena

Ceny za fotoknihy se pohybují od 299,- Kč za knihu s měkkými deskami o 32 stranách a formátu 15 x 20,8 cm až po 1499,- za velké fotoknihy formátu 32 x 24,5 cm nebo 25,2 x 31,5 cm s 80 stranami. Společnost HeySmile nabízí množstevní slevy již od 2 kusů. Doba dodání je do 9 dnů.

Testovací výtisk

Tento výtisk je první fotoknihou pro tento test, byl zvolen formát 32 x 24,5 cm a maximální počet 80 stran. Lepená vazba je kvalitní a nemá tendenci povolit (100 b.). Všechny listy jsou kvalitně oříznuty a zarovnány (100 b.). Kvalita rastrového tisku je dobrá, plně srovnatelná s ostatními fotoknihami (95 b.). Kniha je celá kvalitně provedena a působí velmi dobře (100 b.)

Mujfotoweb

Screenshot programu
Screenshot programu
Desky
Desky
Předsádka
Předsádka
Stránky
Stránky
Vazba
Vazba

Jednou ze společností, které také nabízejí tisk fotoknih je i Foto Orita s.r.o. z Hradce Králové, která provozuje stránky Můj Foto Web. Stejně jako firmy Foto Morava a Foto Škoda nabízí tisk fotoknih ve fotografické kvalitě.

Program ImageDesk (verze 1.7.3.1)

Stejný program jako u společností Foto Morava a Foto Škoda (95 b.).

Tisk

Jedná o fotografický tisk na kvalitní lesklé nebo matné papíry Kodak.

Vazba

Vedle vazby s měkkými deskami a lepenými listy k sobě (stejné jako u společnosti Foto Morava), je zde u formátů 20 x 20 cm a 30 x 20 cm (výška x šířka) nabízena i vazba Panodia do černých koženkových desek.

Formát a velikost fotoknihy

Firma Foto Orita nabízí fotoknihy ve velikostech od 10 x 14 cm (výška x šířka) do 30 x 20 cm a v rozsahu 10-32 stran.

Cena

Ceny za fotoknihy se pohybují v rozmezí od 99,- Kč (formát 10 x 14 cm a 10 stran) po 784,- Kč (formát 30 x 20 cm a 32 stran). Příplatek za koženkovou vazbu Panodia je 160,- Kč (formát 20 x 20 cm) nebo 180,- Kč (formát 30 x 20 cm).

Testovací výtisk

Fotokniha pro tento test byla zhotovena ve formátu 20 x 20 cm o 28 stranách a s černou koženkovou vazbou Panodia. Stránky jsou kvalitně slepeny a nemají tendenci se odlepovat, vazba knihy je pevná, ale kvality lepené vazby nedosahuje (90 b.). Jednotlivé listy jsou kvalitně zarovnány (100 b.). Kniha má kvalitní fotografický tisk (100 b.). Překvapilo mě, že původně zadní strana obálky knihy se vlivem vazby dostane na první stranu předsádky, což může působit rušivě. Celkově kniha vypadá dobře, jen bych doporučil jiné než koženkové desky (80 b.).

Zátěžový test

Mimo fotoknihu od firmy AXIO Kodak Expres (má kroužkovou vazbu) byly knihy podrobeny i zátěžovému testu, který spočívá v uchopení listu ze středu knihy a prověšení celé knihy na tomto jednu listu. Lze takto zjistit, jak je vazba kvalitní a zda stránky mají tendenci se uvolňovat. Všechny knihy v testu bez problému obstály.

Kvalita tisku

Pokud porovnáváme kvalitu tisku, je nutné ji hodnotit ve dvou odlišných kategoriích. První je fotografický tisk (AXIO Kodak Express, Foto Morava, FotoŠkoda a Mujfotoweb), který podává samozřejmě lepší výsledky, než tisk rastrový. Všechny knihy mají tisk naprosto srovnatelný, samozřejmě se mírně odlišuje podle použitého papíru (lesklý, matný nebo s metalickým efektem). Fotografický tisk nabízí i společnost CeWe Color, bohužel tento tisk nebyl součástí tohoto testu.

Kvalita rastrového tisku je také velmi dobrá, jemnější tisk mají dvě společnosti - Book Maker a DigiPlace. Bohužel u fotoknihy od firmy DigiPlace jsou na monotónějších plochách zřetelné svislé pruhy, který dojem kazí. Také výsledek od společnosti CeWe Color sebou přinesl jeden nedostatek - svislý úzký proužek, pravděpodobně od koleček tiskového stroje.

Kvalita tisku
Kvalita tisku

Poměr cena/výkon

Cenově nejlépe vychází fotoknihy od společnosti Blurb, u kterých se nižší cena více projeví u většího počtu stránek. Zde bych vyzdvihl možnost mít fotoknihu formátu 30 x 30 cm o 440 stranách s přebalem za velmi příjemných 3275,- Kč včetně DPH. Nejdražší testovanou fotoknihou je kniha od FotoŠkoda, která přináší i špičkovou kvalitu tisku a vazby.

Závěr

Všechny fotoknihy jsem se snažil zhodnotit jak podle jejich kvality, tak podle programů, v kterých k jejich tvorbě docházelo. I když bodové rozdíly nejsou nakonec velké, lze výsledky rozdělit do tří skupin.

Bezproblémové fotoknihy

Jako opravdu ideální se mi v současnosti jeví fotoknihy od společností Blurb, Book Maker a Foto Škoda, které shodně dosáhly 98 % v hodnocených kategoriích. Jejich kvalita je výborná a také programy pro jejich tvorbu poskytují dostatek volnosti pro kreativní tvorbu. Další výbornou volbou jsou fotoknihy HeySmile (96 b. - menší možnosti programu), pokud akceptujete méně volnosti při jejich tvorbě.

Doporučitelné fotoknihy

Do této kategorie řadím knihy, které jsou kvalitní, ale u kterých se vyskytly menší nedostatky buď v tisku či ořezu nebo v programech pro jejich přípravu. Jsou jimi fotoknihy od firem Mujfotoweb (93 b. - méně reprezentativní vzhled), AXIO Kodak Express (92 b. - nepůsobí knižním dojmem a drobné tiskové nedostatky), CeWe Color (92 b. - méně stabilní program a nedostatek tisku), Happy Foto (92 b. - mírně šikmý ořez) a DigiPlace (91 b. - tiskové nedostatky a méně reprezentativní vzhled).

Fotoknihy s výhradou

V této skupině se nachází pouze jedna kniha a to od společnosti Foto Morava, které se rozlepuje vazba a stránky (90 b.). Nicméně i přes tento nedostatek zůstává pěknou fotoknihou.

Z mého pohledu nejdůležitější vlastnosti programů a kvality fotoknih jsem uspořádal do následující tabulky.

Srovnávací tabulka
Srovnávací tabulka

Bez ohledu na cenu je pro mě jasným vítězem fotokniha od Foto Škoda, která má špičkové zpracování společně s výborným fotografickým tiskem. Mezi knihami s rastrovým tiskem bych jednoznačně vyzdvihl fotoknihu od společnosti Blurb, která nabízí s přehledem nejlepší poměr mezi kvalitou a cenou, a také fotoknihu od firmy Book Maker, která má nejlepší kvalitu rastrového tisku. U poskytovaných programů se vítěz nevybírá tak snadno, osobně bych zvolil program od firmy Blurb, ale i další programy od společností Happy Foto, CeWe Color a programy Album Maker (Book Maker) a ImageDesk (využívaný společnostmi Foto Morava, FotoŠkoda a Mujfotoweb) patří mezi ty, ve kterých si knihu uděláte opravdu podle svých představ.

Jsem rád, že výsledek testu ukázal, že je v současnosti více firem, které poskytují kvalitní fotoknihy a jejich tvorba nepřináší problémy. Vím, že v testu nejsou zastoupeni všichni poskytovatelé podobných služeb a např. společnost Piklio přislíbila testovací výtisk po uvedení nové verze své služby. Všem firmám, které se testu zúčastnily, ještě jednou děkuji.

Martin Valent
http://www.jakfotit.info
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
hedgi17.6.2010, 12:20odpověď
Martin Valent17.6.2010, 12:31odpověď
Tomas Hruby17.6.2010, 19:07odpověď
hedgi17.6.2010, 19:59odpověď
keson17.6.2010, 14:05odpověď
Martin Valent17.6.2010, 14:15odpověď
Tomas Hruby17.6.2010, 19:04odpověď
Martin Valent17.6.2010, 20:13odpověď
Martin Valent17.6.2010, 20:15odpověď
Martin Valent19.6.2010, 16:05odpověď
hb28.6.2010, 10:09odpověď
Franta26.7.2010, 10:43odpověď
Svitek4.8.2010, 18:55odpověď
Martin Valent4.8.2010, 19:00odpověď
Sandra Matušková21.4.2011, 08:30odpověď
Martin Valent22.4.2011, 07:51odpověď
Sandra Matušková25.4.2011, 21:04odpověď
Martin Valent25.4.2011, 21:06odpověď
Pavel Tvrdy8.11.2012, 19:09odpověď
Martin Valent9.11.2012, 07:10odpověď
Hilda B20.7.2011, 16:04odpověď
Pavel Pola20.7.2011, 16:10odpověď
Hilda B20.7.2011, 16:08odpověď
Tomáš Bárta2.8.2011, 13:44odpověď
Martin Valent2.8.2011, 13:48odpověď
Tomáš Bárta2.8.2011, 15:49odpověď
Martin Valent2.8.2011, 21:35odpověď
Tomáš Bárta4.8.2011, 09:30odpověď
Martin Valent4.8.2011, 10:04odpověď
Centrum FotoŠkoda17.8.2011, 18:24odpověď
pzwak14.9.2011, 11:33odpověď
Zdeněk Jantač29.5.2012, 15:13odpověď
Martin Valent29.5.2012, 21:34odpověď
eMeT10.7.2012, 13:50odpověď
Pavel Pola10.7.2012, 23:28odpověď
eMeT11.7.2012, 07:30odpověď
Pavel Pola11.7.2012, 07:43odpověď
eMeT11.7.2012, 08:20odpověď
Martin Valent16.7.2012, 08:25odpověď
eMeT16.7.2012, 09:07odpověď
Heat2227.10.2012, 08:05odpověď
S20135.2.2013, 09:42odpověď
Martin Valent5.2.2013, 09:43odpověď
S20137.2.2013, 11:14odpověď
Martin Valent7.2.2013, 11:16odpověď
S201312.2.2013, 09:13odpověď
Martin Valent12.2.2013, 09:16odpověď
Pavel Pola12.2.2013, 19:18odpověď
Martin Valent12.2.2013, 20:14odpověď
Pavel Pola17.2.2013, 21:50odpověď
Martin Valent18.2.2013, 07:32odpověď
Pavel Pola18.2.2013, 19:50odpověď
jankol21.9.2013, 13:19odpověď
CtotheZ25.10.2013, 14:55odpověď
LubosHav30.10.2013, 09:31odpověď
petrods8.11.2013, 14:50odpověď
amj4.12.2013, 16:03odpověď
Kicirici12.3.2014, 12:11odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace