motiv

Zoner Photo Studio 8 - co je nového?

Seznámení s tím, co přináší nová verze produktu pro organizaci fotografií od firmy Zoner.

Něco úvodem

Programy Zoner (původně Media Explorer 5 a 6), nyní Photo Studio 7 a nejnověji 8 užívám již pěkných pár let a velice je oceňuji. V čem je vlastně jejich kouzlo? Jde o programy pro správu digitálních dat, tedy pro organizaci, popis, tisk, konverze a podobné operace. Unikátnost Zoneru je ale podle mého názoru v tom, že navíc nabízí i velmi slušný editor, který je sice opět zaměřen primárně na úpravy ve stylu tonality, expozice, doostření, atd. (nejde tedy o alternativu Photoshopu), ovšem v oboru svého zaměření jsou kvality ZPS opravdu mimořádné. V souhrnu je výsledkem velmi mocný nástroj pro každodenní workflow digitálního fotografa.

V této recenzi se pokusím popsat, co nového přináší verze 8 uvedená na Invexu 2005. Upozorňuji, že tento článek není samostatnou recenzí, jde primárně o informaci pro stávající uživatele. Pokud nemáte s ZME/ZPS žádné zkušenosti, tak doporučuji nejprve přečíst mé starší články o verzích 6 a 7, na které přímo navazuji (viz související odkazy).

Z obchodního hlediska je ještě třeba dodat, že - stejně jako u verze 7 - i nyní existuje plná verze Professional, ořezanější Home a hodně ořezaná Classic. Recenze se zabývá výhradně verzí Professional, "jednodušší" verze jsou pro moje účely bezcenné. Přesný popis rozdílů je k nalezení na www.zoner.cz.

Instalace a testovací konfigurace

Použil jsem obligátní IBM Thinkpad T30 s CPU P4 2 GHz a 1 GB RAM. Operační systém Windows XP SP2. Během testů jsem občas používal i stolní počítač s CPU Celeron 1700 MHz a 512 MB RAM, opět Win XP SP2. V archívu souborů mám katalogizovaných cca 28 tisíc snímků, takže produkt zkouším opravdu dost tvrdě...

K nárokům na hardware a software si po dlouhých zkušenostech dovolím zdůraznit dvě věci. V první řadě, pokud potřebujete pracovat s větším množstvím fotek najednou, tak zapomeňte na jiné systémy než Windows XP, s přimhouřením oka i Windows 2000. Windows 98 či ME jsou opravdu propastně méně stabilní a pozná se to zejména při práci s velkými nároky na paměť, její správa není dobrá. Druhá věc je paměť RAM - 512 MB je nutnost, 1 GB žádoucí. Toto je nesrovnatelně důležitější než třeba rozdíl mezi CPU 2 a 3 GHz!!!

Instalace ZPS 8 je zcela bez problémů. Drobná změna proti minulosti je v tom, že není rozdíl mezi instalací trial a ostré verze - trial se po zadání patřičného kódu převede na odpovídající ostrou verzi (Classic/Home/Professional). Toto pokládám za výhodu, pokud se někdo po zkoušení stažené trial verze rozhodne pro koupi, tak nemusí nic reinstalovat, stačí pouze registrovat.

Pro pořádek ještě doplňuji, že ZPS 8 je dostupný pouze pro platformu Windows, verze pro Linux ani MAC nabízena není.

Základní prostředí

Průzkumník ZPS 8
ZPS 8 se od předchozích verzí v logice ovládání nijak zásadně neliší. Opět se po spuštění dostaneme primárně do "Průzkumníka", který slouží k procházení disku, kopírování obrázků, zobrazení náhledů a základních informací. Odsud se rovněž provádějí dávkové úpravy a publikace (ať už formou tisku, PDF či HTML).

Od verze 7 se nijak zásadně neliší. Je sice o něco větší přizpůsobitelnost rozložení oken či zobrazených ikon, ale není to až tak zásadní. Více mě potěšily některé úpravy na pozadí (třeba inteligentnější logika vytváření náhledů), což vede k vyšší rychlosti.

Abych zase inovace nezlehčoval, tak samozřejmě možnost úpravy stavového řádku s plným využitím EXIF dat se leckomu hodit bude. Vůbec EXIF - již předchozí verze na řadě míst podporovaly makra psaná ve složených závorkách, například {NAME} je jméno souboru. Ve verzi 8 je ale tato funkce dále rozšířena o tolik, že Zoner dokonce píše o novince jménem "Formátovací řetězec". V praxi je to skutečně užitečné, popravdě ale pro laiky možná trochu složité.

V každém případě ale mně osobně prostředí Průzkumníka plně vyhovuje a nemám proti němu prakticky žádné námitky, proto jistou "umírněnost" v inovacích naopak oceňuji.

Organizace souborů a archív médií

Malinko smíšené pocity ve verzi 8 mám z funkcí pro organizaci souborů a pro vytváření databáze médií. Nejde o to, že by s nimi bylo něco špatně - vše funguje tak, jak slibuje manuál, spolehlivě a bez záludností. Ani se nedá říci, že by nebylo vůbec nic nového, například možností třídění je nyní daleko více, zcela nová je třeba varianta pokročilého třídění podle dat z EXIF atd. Velmi zajímavou novinkou ve vyhledávání je pak celkem slušně fungující funkce pro hledání podobných obrázků přímo podle obsahu snímku i když zrovna v této věci je pro mě občas výsledek trochu záhadou. Leckdo jistě ocení, že je nyní nativně podporováno hodnocení snímků a vyhledávání podle něj. To vše je bez debaty přínosem.

Nicméně se nemohu zbavit dojmu, že by námětů na inovaci bylo přeci jen více. Například archív médií se proti verzi 7 nezměnil skoro vůbec a v zásadě není moc inovací už od Zoner Media Exploreru 6. Vůbec celá práce s ním není vždy pružná a šlo by ho více členit, za úvahu by stála nativní podpora lepších databázových enginů a leccos jiného. Nezbývá než věřit, že ve verzi 9 se úsilí vývojového týmu více posune i tímto směrem.

Editor

Editor ZPS 8
Pro detailnější editace jednotlivých snímků slouží editor. Tuto aplikaci lze spustit i samostatně bez spuštění Průzkumníka, zrovna tak se ale dá nechat běžet i integrovaná do něj. Jak jsem uvedl v úvodu, nejde (zatím?) o aplikaci pro kreslení či tvorbu efektů, fotomontáží atd., takže například na vrstvy rovnou zapomeňte. Ovšem základní úpravy zvládá velmi dobře, spíše výtečně. V základních funkcích a prostředí se proti ZPS 7 nic moc nezměnilo, pouze jsou hezčí ikonky v menu. :-) No, něco málo se najde, ale opravdu to není zásadní.

Přibylo ale několik nových funkcí, které nejsou vůbec marné. Začněme asi od toho nejzajímavějšího - přibyla možnost práce s křivkami. Asi není nutno příliš vysvětlovat, je to zkrátka a dobře důležitá funkce, jejíž doplnění do ZPS 8 je víc než žádoucí.

Zlepšily se také již dříve slušné možnosti pro ořez - nyní si lze snadno definovat vlastní poměry stran i absolutní velikosti v pixelech. Nadále je samozřejmě podporováno velmi příjemné ztmavení oblasti mimo výřez, což zjednodušuje kompozici. A pozor - speciální funkce zejména pro čtenáře Photolife. :-) Nově si lze při ořezu zapnout indikaci zlatého řezu či třetin, takže nadšenci dokonalé kompozice budou mít hned život o něco jednodušší.

Přibyl také nástroj "žehlička", který umožňuje vyhlazení drobných nerovností. Nové jsou i nástroje "štětec" a "výplň", které umožňují i trochu kreslení, ale pořád jde jen o doplněk a je jasné, že síla produktu je trochu jinde.

Editor dále umí řadu filtrů jako doostření, odstranění nerovnosti, vinětace či zkreslení. Novinkou v ZPS 8 je filtr "přidání filmového zrna", občas se může hodit. A pak už jen třešnička na dortu - jestlipak víte, že u DSLR Canon se dá zjistit a vizualizovat, které ostřící body byly použity pro AF? Někdy je to poučné, někdy až depresivní.

Abych ale jen nechválil, tak je nutno bohužel konstatovat, že jedna z vad ZPS 7 odstraněna nebyla. Program i nadále umí pouze 24bit barev, tedy 8 bitů na kanál, perfekcionisté s požadavkem na 16/48 bitů mají smůlu. S tím patrně souvisí i absence podpory zvolna se šířícího formátu JPEG2000. Nedá se říci, že by mi to v praxi až tak strašně vadilo, ale klad to tedy rozhodně není.

Křivky Přidání zrna

Aha, tak proto to není ostré... Ořez s indikací třetin

Podporované formáty souborů

Když už jsem to nakousl, tak se krátce zastavím i u tohoto tématu. ZPS 8 podporuje spoustu formátů, běžný uživatel nenarazí na problém. Proti předchozím verzím byla zdokonalena podpora Adobe PSD. To ale neznamená, že je vše ideální. Jednak skutečně chybí podpora 16 bitů, takže třeba 16bit TIFF ZPS 8 sice zobrazí, ale přirozeně v něm bez redukce barevné hloubky už nic neuložíte. Chybí dále některé méně rozšířené, ale podle mě ne právě zanedbatelné formáty. Nejvíc mi vadí zmíněná absence JPEG2000, chybí ale třeba i LWF či v technice se hodně šířící DJVu. Nedostatky ZPS 8 nejsou nijak tragické, ale zlepšovat by se dalo.

Samostatnou kapitolou jsou RAW formáty z digitálních zrcadlovek a lepších EVF či kompaktů. V tomto bodě Zoner obstojí - u Canonu (CRW i CR2) je dokonce možná i konverze zhruba s možnostmi na úrovni Canon FVU. U ostatních značek je vesměs možné minimálně prohlížení na úrovni náhledu - nevidím zde žádné zaostání proti jiným produktům. Kladem dále je, že ve verzi 8 byla práce s RAW poněkud optimalizována a minimálně u Canonu je odezva opravdu rychlejší.

Panoramata

Novinkou je možnost vytváření panoramat. Modul použitý v ZPS 8 by se dal asi nejspíš přirovnat ke známému PhotoStitch od Canonu. Funkčnost bych označil za slušnou - funguje tak, jak má, ve srovnání s PhotoStitch se mi podařilo najít jak záběry, kde byl lepší výsledek ze ZPS, tak i záběry, kde ZPS moc neobstál, ale to platí prakticky u jakéhokoli programu. Celkově není důvod k vážné kritice, naopak je tato inovace určitě přínosem.
Poznámka - pokud se vám zdá složení obrázku na screenshotech ne zcela ideální, tak se nenechte zastrašit, v momentu psaní recenze jsem měl po ruce jen právě dvojici obrázků, která ZPS 8 moc neseděla.

Panorama 1 Panorama 1
Panorama 3

PDF promítání

Za poměrně zajímavou inovaci pokládám podporu PDF slideshow. O co jde - Acrobat Reader tuším od verze 6 umí kromě známého prohlížení elektronických knih i některé doplňkové funkce. Jednou z nich je možnost v podobě PDF souboru sestavit posloupnost obrázků případně s doplňkovou hudbou. Po spuštění PDF souboru se otevře ve fullscreen režimu a obrázky přepíná v nadefinovaných intervalech. Celkem jednoduché a funkční, pokud byl na někoho můj výklad moc zmatený, tak jistě pomůže k pochopení následující obrázek.

HTML galerie

Na vlastním vytváření webových prezentací se nezměnilo nic. Můj názor už od verze 7 je takový, že generování HTML galerie v Zoneru je naprosto skvělá aplikace, bohužel ale je pro laického uživatele v řadě ohledů dost složité. Zkrátka a dobře pro náročnějšího zájemce nestačí jen vybrat obrázky a šablonu, je opravdu nutné minimálně projít veškeré parametry nastavení šablony a leccos doladit, případně i s použitím formátovacích řetězců, někdy i se znalostí HTML. Vše je dokumentováno velmi slušně, ale "blbuvzdorná" aplikace to není. Odsud pocházejí nářky v diskusních fórech, že to publikuje snímky v plné velikosti (mimochodem se to týká jen jedné šablony a v manuálu to je) a podobné. Doporučoval bych na jedné straně uživatelům trochu více pozornosti a studia a na druhé straně by asi nebylo od věci ani jisté zamyšlení na straně Zoneru, zda by se nedalo ovládání trochu zjednodušit a případně přidat více "předžvýkaných" šablon.

Novinkou je ale funkce tzv. složky HTML alba. Je to poměrně jednoduché - na patřičném místě disku si vytvoříte složku, do které přetaháte zástupce obrázků určených k publikování na webu. Poté v nastavení složky nadefinujete styl generování naprosto stejně, jako u výše zmíněného generování HTML galerie. A pak již jen kliknete na tlačítko "Synchronizovat" a v podadresáři se vám vygeneruje HTML galerie připravená k uploadu na web. Přínos je v tom, že když se po týdnu rozhodnete do tohoto alba například 5 fotek přidat a 2 ubrat, tak zkrátka 5 nových zástupců přidáte, 2 smažete a opět kliknete na synchronizovat - publikační adresář se zaktualizuje. Docela šikovné...

Jinak také Zoner nově nabízí na adrese www.foto24.cz bezplatný (není mi zcela jasné, na jak dlouho, zatím to vypadá na rok) hosting, který si může aktivovat každý, kdo si ZPS 8 legálně pořídí. Služba to není nijak překvapivá, počítačoví odborníci jistě vědí, že Zoner/Czechia je jedním z největších registrátorů domén a provozovatelů hostingu. Toto jistě může představovat konkurenční výhodu, ale jelikož byl tento web spuštěn až během psaní recenze, tak jsem ho zatím nemohl otestovat. Mohu jen konstatovat, že registrace s použitím legálně získaného licenčního čísla ZPS 8 se podařila na první pokus.

Tisk, CD vypalování, projekce

Do jednoho nadpisu shrnuji tyto funkce proto, že v nich není proti ZPS 7 prakticky žádná inovace. V případě tisku se nezměnilo snad vůbec nic, pouze v šablonách jsou drobné aktualizace, popravdě ale na tisku ani nebylo moc co vylepšovat. V promítání jsou drobná zlepšení ohledně volby měřítka, celkově ale opět moc námětů ke zlepšení ani nebylo.

Trochu méně nadšen jsem z vypalování CD. Tedy přesněji, vypalování obrázků na CD či DVD včetně přiložené distribuovatelné komponenty pěkného prohlížeče je v pořádku a většině lidí bude vyhovovat, tady celkem žádná velká inovace nutná není. Inovaci by si ale zasloužila druhá nabízená varianta, kterou je vytvoření prezentace ve formátu VCD či SVCD, v dnešní době by už potěšilo generování pravého DVD případně i s hudbou na pozadí atd. Ale aspoň je o čem přemýšlet do příští verze.

Co říci závěrem?

Nejprve varování - můj komentář posuzujte v kontextu toho, že jsem na produkt za několik let dokonale zvyklý a mám vypracovaný systém práce s ním (ostatně někteří čtenáři viděli i mou prezentaci na OpenAir). To má na jedné straně výhodu, že produkt opravdu znám celkem dobře (ostatně i s verzí 8 už mám delší praxi díky účasti na betatestech), na druhé straně ale přirozeně mohu právě kvůli této praxi přehlížet některé věci, které mohou "nováčky" zaskočit. Nicméně se přeci jen o hodnocení pokusím.

Zoner představuje již od verze 5 (tehdy ještě pod názvem Media Explorer) velmi praktický software pro digitálního fotografa, verze ZME 6, ZPS 7 i současná "osmička" to jen podtrhují. Z novinek verze 8 jsou skutečně užitečné přidané funkce v editoru, oceňuji i přidání tvorby panoramat, exporty do PDF slideshow, kladem je i zdokonalení tisků a HTML exportů.

Laboroval jsem s celou řadou produktů a skutečně jsem nenalezl produkt, který by ZPS 8 překonal v určité praktičnosti a pružnosti pro každodenní "workflow" digitálního fotografa. Pokud podobný produkt ještě nevlastníte, tak jde bez debaty o velmi dobrou volbu. S upgradem ze ZPS 7 už to tak jednoznačně nevidím, otevřeně řečeno mi rozdíl nepřipadá zcela adekvátní ceně za upgrade, ale tady záleží spíš na osobních preferencích a důležitosti, kterou jednotlivým funkcím připisuje každý individuální uživatel.

V širším kontextu ale už není hodnocení ZPS 8 až tak jednoduché. Pokud totiž netrváte na jediném produktu, tak se určitě najdou za rozumnou cenu jak lepší grafické editory, například inovované Photoshop Elemens 3 a 4, tak i na druhé straně konkurence v oblasti archivace a organizace jako například ThumbsPlus nebo Extensis Portfolio. A nemohu se zbavit pocitu, že se ZPS začíná dostávat do určité problematické mezikategorie, kdy už začíná být pro nenáročné amatéry až moc naplněný funkcemi a komplikovaný, pro řadu laiků úplně stačí třeba Google Picasa, na druhé straně pro náročné amatéry či dokonce profesionální uživatele je přeci jen v některých ohledech nedostatečný. Zase ale z druhé strany může být zapadnutí do mezery na trhu často naopak výhodou. Dalším kladem (i když zrovna mně je to jedno) je to, že jak vlastní ZPS 8, tak i veškerá dokumentace a podpora je v češtině a to skutečně nativně, nejde o žádnou "rádobylokalizaci", která udělá víc škody než užitku.

V mém osobním hodnocení i nadále převládá kladné hodnocení a zatím se k odchodu od Zoneru určitě nechystám. Produkt je i nadále dostupný v podobě časově (ale nikoli funkčně) limitované zkušební verze, takže si každý může jeho obsluhu vyzkoušet sám a posoudit, zda mu bude sedět podobně jako mně, zajíce v pytli vás kupovat nikdo nenutí.

Mimořádná nabídka pro naše čtenáře!
Nabízíme vám jedinečnou možnost získat tento program za vyjímečnou cenu!
Tato nabídka je určena pouze vám, našim čtenářům.
Zoner Photo Studio 8 Home (plná verze) 820,- Kč s DPH odkaz na zboží
Zoner Photo Studio 8 Professional (plná verze) + kniha 2050,- Kč s DPH odkaz na zboží
Zoner Photo Studio 8 - ostatní verze, upgrade, apod. SLEVA 8% odkaz na zboží
Pokud máte o uvedené zboží zájem, stačí kliknout na odkaz a přidat zboží do Vašeho nákupního košíku v našem on-line obchodě. V poznámce u objednávky pak ale nezapomeňte uvést kód pro slevu "SLEVA PALADIX", jedině v takovém případě to můžete získat za výše uvedené ceny.

Z těchto cen už nelze poskytovat žádné další slevy.
Děkujeme Vám, svými nákupy v našem obchodě podporujete provoz a další rozvoj našeho magazínu.

Tomáš Hrubý
http://blog.fotozona.cz
Další články autora

1   2   3   4   5   
1 - výborný ... 3 - průměrný ... 5 - špatný
Diskuse k článku
dr. Avalanche4.11.2005, 09:38odpověď
NO-NE6.11.2005, 18:06odpověď
Troll4.11.2005, 13:00odpověď
thr4.11.2005, 13:25odpověď
 OK
Kapsa4.11.2005, 13:45odpověď
MartinL4.11.2005, 21:54odpověď
thr4.11.2005, 22:05odpověď
MartinL5.11.2005, 21:39odpověď
MilanKnizek7.11.2005, 08:42odpověď
thr7.11.2005, 09:13odpověď
Vašut7.11.2005, 11:52odpověď
pzv7.11.2005, 13:04odpověď
- pzv -7.11.2005, 13:16odpověď
thr7.11.2005, 15:21odpověď
- pzv -7.11.2005, 16:17odpověď
thr7.11.2005, 17:35odpověď
Jana8.11.2005, 11:23odpověď
radka9.11.2005, 02:03odpověď
Pavel Minar9.11.2005, 08:48odpověď
Jana9.11.2005, 09:43odpověď
Pavel Minar9.11.2005, 09:52odpověď
jirka9.11.2005, 11:49odpověď
Tomas Houda9.11.2005, 12:11odpověď
Tomas Houda9.11.2005, 12:13odpověď
thr9.11.2005, 12:51odpověď
bubla9.11.2005, 14:22odpověď
radka9.11.2005, 18:48odpověď
- pzv -11.11.2005, 08:55odpověď
Tomas Houda10.11.2005, 10:40odpověď
thr9.11.2005, 12:56odpověď
Lukis18.11.2005, 21:55odpověď
Luděk Masár30.12.2005, 19:52odpověď

přidat příspěvekpříspěvky e-mailemzobrazit vše stromovězobrazit vše podle data


aktuální akce

aktuální články

bazar nabízí

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace