motiv


hledej v poradně

Poradna - vaše otázky, naše odpovědi

400 dpi tisk - má smysl ?

Michal Zelenka píše (21.3.2016):
Dobrý den,
V nabídce jsem nedávno viděl nabídku tisku fotografií ve 400 dpi (drtivá většina fotolabů má 300 dpi).
Zajímal by mě jak velký to má přínos a zda to má vůbec smysl.
Samozřejmě to mohu vyzkoušet, nechat vytisknout stejně velikou fotografii s rozlišením 400 a 300 dpi a s nosem těsně nad papírem porovnat, ale jistě s tím má už někdo zkušenost. Pochybuji, že by se při větším rozlišení dalo docílit stejného efektu jako u kontaktů, (naprosto jiná technologie) ale přece jenom alespoň se jim trochu přiblížit.
Pozorovací vzdálenost můžete pominout.
Děkuji.

Odpověď:

Za redakci odpověděl: Michal Krause (29.3.2016)
Dobrý den,

pozorovací vzdálenost nejde asi tak docela pominout, protože právě ona má vliv na to, jestli uvidíte víc detailů. Ale chápu to tak, že se bavíme o tom, když si prostě fotku běžné velikosti prohlížím z obvyklé vzdálenosti. Osobně jsem testoval tisk u firmy, která nabízí fyzických 600 dpi, a u výtisků A4 pozorovaných běžným způsobem (řekněme cca 40 až 50 cm) jsou rozdíly těžko postřehnutelné. Na kratší vzdálenosti ale v jemných strukturách více detailů rozpoznáte. Lab přímo s rozlišením 400 dpi jsem bohužel nezkoušel.

V zásadě to vidím tak, že pokud najdete dodavatele, se kterým budete spokojen i v jiných ohledech, a bude navíc podporovat vyšší DPI, není důvod to nevyužít. Pokud jste spokojen někde, kde dělají s 300 dpi, nehrotil bych to.

S pozdravem
Michal Krause


 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace