400 dpi tisk – má smysl ?

Michal Zelenka

Dobrý den,
V nabídce jsem nedávno viděl nabídku tisku fotografií ve 400 dpi (drtivá většina fotolabů má 300 dpi).
Zajímal by mě jak velký to má přínos a zda to má vůbec smysl.
Samozřejmě to mohu vyzkoušet, nechat vytisknout stejně velikou fotografii s rozlišením 400 a 300 dpi a s nosem těsně nad papírem porovnat, ale jistě s tím má už někdo zkušenost. Pochybuji, že by se při větším rozlišení dalo docílit stejného efektu jako u kontaktů, (naprosto jiná technologie) ale přece jenom alespoň se jim trochu přiblížit.
Pozorovací vzdálenost můžete pominout.
Děkuji.

1 komentář u „400 dpi tisk – má smysl ?“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  pozorovací vzdálenost nejde asi tak docela pominout, protože právě ona má vliv na to, jestli uvidíte víc detailů. Ale chápu to tak, že se bavíme o tom, když si prostě fotku běžné velikosti prohlížím z obvyklé vzdálenosti. Osobně jsem testoval tisk u firmy, která nabízí fyzických 600 dpi, a u výtisků A4 pozorovaných běžným způsobem (řekněme cca 40 až 50 cm) jsou rozdíly těžko postřehnutelné. Na kratší vzdálenosti ale v jemných strukturách více detailů rozpoznáte. Lab přímo s rozlišením 400 dpi jsem bohužel nezkoušel.

  V zásadě to vidím tak, že pokud najdete dodavatele, se kterým budete spokojen i v jiných ohledech, a bude navíc podporovat vyšší DPI, není důvod to nevyužít. Pokud jste spokojen někde, kde dělají s 300 dpi, nehrotil bych to.

  S pozdravem
  Michal Krause

  Odpovědět

Napsat komentář