Dlouhé časy u Pentax P30T

Olda

Může mi někdo vysvětlit,proč Pentax P30T neudělá v auto-režimu delší čas než 1sekundu,přesto,že například Pentax MG,který jsem dříve používal naměří bez problému delší časy i když ma oficiálně v návodu uvedeny časy závěrky 1-1/1000 sek.Děkuji za odpověď,pokud existuje nějaké vysvětlení. O.K.

1 komentář u „Dlouhé časy u Pentax P30T“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  přesné vysvětlení bychom museli hledat přímo u výrobce. Nicméně vzhledem k tomu, že to samé pozoruji na Nikonech, předpokládám, že se jedná o důsledek vstupu mikroprocesorů či alespoň mikrokontrolérů do spotřební elektroniky.

  Expoziční automatiky dřívějších fotoaparátů fungovala na analogovém principu. Expozimetr poskytl nějaký spojitý údaj a bez ohledu na jeho výši zůstala závěrka přímo úměrně otevřena.

  U přístrojů s číslicovými obvody pracuje automatika jen s naprogramovaným rozsahem diskrétních hodnot časů a delší nenastaví, protože pro ni prostě taková možnost neexistuje. Současné přístroje většinou nemohou nastavit v automatickém režimu delší čas jak 30 vteřin, dříve to byla 1 vteřina.

  To, že MG měl ve specifikaci max. 1 vteřinu, ale mohl exponovat déle, je pravděpodobně vymezením záruky výrobce za správný chod. Přístroj sice může exponovat i 8 vteřin, ale to neznamená, že při tak nízkém osvětlení je signál čidla – a tedy expozice – správný. U všech totiž dochází k odchylkám v závislosti výstupního signálu na osvětlení. V dobách Pentaxu FG měly také materiály při tak nízkých osvětleních problémy se Schwarzschildovým jevem, a automatika nad jednu vteřinu byla zbytečná, neboť místo deseti vteřin bylo třeba exponovat například čtyřikrát déle.

  S pozdravem

  Tomáš Cihelka

  Odpovědět

Napsat komentář