Použití expozimetru

Vlastimil Hotař

Pro výzkumné účely sháním expozimetr. Jedná se o přesné určení světelných podmínek v uzavřené místnosti, kde se provádí měření vlnitosti plochého skla. Místnost je temná a jediný zdroj světla je světelná deska s proužky světla. V této místnosti se provádí také focení odraženého světla desky od měřeného skla – staticky i při pohybu. Důležité, ale je přesné určení světelných podmínek (lux, kandela na m2,případně další) a až poté určení podmínek pro focení– používáme digitální fotoaparát v manuálním režimu bez blesku, u kterého relativně přesně víme jaké hodnoty času a clony je třeba nastavit, možnost ověření je však žádoucí.
Mohl by jste mi doporučit nějaký vhodný expozimetr v cenovém rozsahu 15 až 40 tisíc? Jaké by byly podmínky dodání ve Vašem obchodě (cena bez DPH, termín, platební podmínky,…)? Již jsem se díval na vaši nabídku expozimetrů firmy Sekonic, ale nedokáži se jednoznačně rozhodnout, protože nejsem odborník.
Děkuji Vám předem za rychlou odpověď
Vlastimil Hotař
Technická univerzita v Liberci
Katedra sklářských a keramických strojů
Hálkova 6
461 17 Liberec
Tel: 485 354 129
Fax: 485 354 157
E-mail: vlastimil.hotar@vslib.cz

1 komentář u „Použití expozimetru“

 1. Odpověď redakce

  Záleží na tom, jak moc je místnost temná, protože každý expozimetr má určitý měřící rozsah. Je to vždy uvedeno v technických specifikacích. Když se podívám např. na Sekonic L-558 DualMaster (nebo na zajímavé srovnání s konkurencí na http://www.sekonic.com/Products/L-558_vs_Minolta_VI.pdf), tak tam je minimální citlivost -2 EV pro dopadající a 1 EV pro odražené světlo.

  Pomocí vzorečků uvedených v článku http://www.paladix.cz/rs/clanek.php?aid=10348 a při znalosti clony, citlivosti a času stávajících expozic můžete zjistit, jestli bude expozimetr možné vůbec použít.

  Pokud ano, záleží už jen na tom, jaký expozimetr si vyberete. Nabízíme expozimetry Sekonic, Minolta a Gossen, všechny tři jmenované firmy nabízejí opravdu kvalitní a přesné výrobky. Informace najdete na webu:

  http://www.sekonic.com/
  http://www.minolta.cz/info/products.asp?parent_category_id=3&id=27
  http://www.gossen-photo.de/english/index.html

  Dodací lhůty se pohybují od jednotek dnů (pokud jej dovozci mají na skladě v ČR) až po cca 3-4 týdny, pokud je nutné jej dovézt z venku.

  Ceny Vám můžu poslat podle konkrétních požadavků, ceník Minolta a Sekonic máme na webu. Platební podmínky jsou uvedené v našich obchodních informacích: http://www.paladix.cz/obchod/index.php?page=informace

  Pokud byste potřeboval více informací, napište mi.

  S pozdravem

  Pavel Pola

  Odpovědět

Napsat komentář