film 6×9

Petr

Pekny den.
Chtel jsem se zeptat jestli se da sehnat film 6x9cm. konkretne do fotoaparatu Zeiss Ikon Film BII. pripadne mate nekdo s timto fotackem zkusenosti jak foti v dnesni dobe?
Predem dekuji za odpovedi

1 komentář u „film 6×9“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  film 6×9 se dá sehnat bez problémů, označuje se jako svitkový, případně číslem 120, nicméně obsluhy obchodů obvykle stále slyší na “šest-krát-devět”.

  Například na Paladixu ho naleznete v následujících odděleních:

  http://www.paladix.cz/obchod/zbozi.php?idr=81
  http://www.paladix.cz/obchod/zbozi.php?idr=89
  http://www.paladix.cz/obchod/zbozi.php?idr=93

  Nevím, o jaký fotoaparát se konkrétně jedná, protože označení Zeiss Ikon používala firma Zeiss prakticky pro všechny své fotoaparáty, text Film BII je vlastně ekvivalentem dnešního označení svitkový film nebo film 120. Na přístroji musí být ještě další označení (např. Era Box, Simplex, Nettar, Ikonta, Super Ikonta, …).

  Zeiss měl vždy kvalitní přístroje a kvalitní objektivy, záleží tedy pouze na období, kdy byl vyroben. Pokud se jedná o měchový fotoaparát, jsou šance na využití velmi dobré. Pokud má objektiv označení Tessar (zřejmě by se jednalo o 4,5/105 či 10.5cm), pak bych neváhal a přístroj přinejmenším vyzkoušel. Je velká šance, že i v dnešním měřítku budou výsledky výborné.

  Musíte si překontrolovat, zda máte v přístroji jednu prázdnou cívku. Některé staré přístroje mají problémy se závěrkou, které může být znečištěna o chod delších časů 1/5 – 1s může váznout.

  Dalším úskalím je zpracování svitkového filmu. Jeho vyvolání a případně zhotovení fotografií nabízejí jen některé laboratoře či minilaby.

  S pozdravem

  Tomáš Cihelka

  Odpovědět

Napsat komentář