filtr nd4

pavla

Dobry den chtela bych se zeptat jestli muzu pouzit neutral dentisy filtr ND4 na cernobily film o citlivosti 400.A jesli ano vcem je to dobre a jaka bude zmena pripadne i k pouziti na barevny film.Dekuji moc predem

2 komentáře u „filtr nd4“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  neutrální (šedý) filtr můžete použít na černobílý i barevný film libovolné citlivosti.

  Neutrální filtry ubírají světlo a používají se v případě, kdy potřebujeme prodloužit expoziční čas nebo více odclonit a světelné a citlivost filmu nám to neumožňují, případně kdy je potřeba pro správnou expozici takové nastavení expozičního času a/nebo clony, které není technicky možné. Trochu zjednodušeně řečeno, po nasazení neutrálního filtru můžete fotografovat tak, jako kdybyste měla v přístroji film s nižší citlivostí – konkrétně na film film s citlivostí ISO 400 můžete po nasazení filtru ND4 pohlížet jako na citlivost ISO 100.

  Pokud máte fotoaparát s měřením TTL (skrz objektiv, tedy obvykle zrcadlovky), nemusíte se o nic starat. Pokud používáte externí expozimetr, musíte jeho údaj opravit nebo na něm nastavit opravenou citlivost.

  Delší expoziční čas se používá v případě, že potřebujeme rozmazat pohybující se objekty, často například tekoucí vodu. Odclonit potřebujeme obvykle kvůli snížení hloubky ostrosti, tedy chceme-li ponechat ostrý jen hlavní objekt a popředí a pozadí rozmazat (používá se hlavně u portrétů).

  Jako nouzové řešení se pak používá v případě, kdy máte v přístroji film vyšší citlivosti a nemůžete ho vyměnit za nějaký méně citlivý – buď proto, že žádný nemáte, nebo že potřebujete uprostřed filmu místo nočních či interiérových snímků udělat třeba jeden na pláži. Film pochopitelně nenabyde kvalit, které má film méně citlivý (menší zrnitost, větší ostrost a případně lepší barevné podání), ale bude možné ho správně exponovat.

  S pozdravem

  Tomáš Cihelka

  Odpovědět

Napsat komentář