canon S50 vs. canon A80

Martin Kutěj

dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat a poprosit o srovnání těchto dvou fotoaparátů. Hodlám si jeden z nich zakoupit, ale stále se rozhoduji. Například nevim do jaké míry bych využil vyklápěcí displej u A80. je mi jasné, že z ekonomických důvodů, vychází lépe A 80, přesto nevím, jestli se (a nakolik) vyplatí investovat těch cca 300 Kč navíc a zakoupit S50. Vyplatí se tato investice? předem děkuji za odpověď.

1 komentář u „canon S50 vs. canon A80“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  ono ta skutečná otázka zní jinak. A80 je spíše amatérský digitální kompakt s běžnými funkcemi, S50 je rozvinutější s řadou záležitostí navíc. Základní technické parametry jsou zhruba srovnatelné. Osobně jsem na jaře dělal stejné rozhodnutí a některé důležité body jsou tyto :

  – je rozhodující velikost?
  (A80 je docela velký kompakt, má v sobě 4 tužkové akumulátory, navíc je snadno poškoditelný objektiv, má přes sebe jen planžety, není na nošení v kapse, S50 takto nosit lze, objektiv je chráněný pevným odsunovaným krytem)

  – budu používat fotoaparát na dovolené bez přístupu k zásuvce?
  (A80 má tužkové akumulátory, S50 akumulátor LiIon, baterie v nejhorším koupíte vždycky, specifický akumulátor těžko)

  – potřebuji vyklápěcí displej?
  (jsou situace, třeba fotoaparát nad hlavou, kdy je k nezaplacení)

  – potřebuji RAW formát?
  (RAW formát je super, u kompaktu s malým objektivem mi jeho použití přijde zbytečné, na druhou stranu je to maximálně možná kvalita snímku, A80 má pouze JPG kompresi ve třech stupních, ta nejkvalitnější je v pohodě, střední už má silné ztráty detailů, nejhorší je nepoužitelná)

  Jinak ve Vašem rozhodování by těch 300,- korun nemělo hrát roli, když jsem se rozhodoval já, byl rozdíl pět tisíc. Já dal přednost A80 z důvodů displeje a napájecího zdroje, ale to jsou jen a pouze má kritéria. Z hlediska kvality snímku lze z S50 dostat více, má formát RAW a vyšší rozlišení.

  Pokud pro Vás uvedené argumenty nejsou podstatné, lze použít ten nejobvyklejší – vyberte si ten, který se Vám víc líbí a sedne lépe do ruky.

  Přeji šťastný výběr, Jan Hlinák

  Odpovědět

Napsat komentář