Tisk na folii

ondra

Dobry den, prosim o radu – rozhodl jsem se k foceni aktu a la “zebra” ci “zaluzie” na cb, ale chtel bych hodne kontrastni svetle a cerne pruhy. Vymyslel jsem to zhruba takhle – podminky domaci, tj. cerne pozadi + promitacka na diaky, kterou bych svitil. A ted otazka – potreboval bych zjiskat onen diak s cernyma pruhama, ktery kdyz budu promitat na telo, vytvori efekt cernych a “pruhlednych” prouzku. Napadlo me, ze bych do ramecku mezi sklicka dal folii, na kterou bych zkopiroval predem v pc nakreslene a vytiskle prouzky.Kdyz ale budu kopirovat na folii predlohu vytisklou na papir, bude to pri promitani dostatecne ostre, neprojevi se u toho treba struktura papiru, na ktery to bylo puvodne tiskle? A nebo da se tisknout laserovou tiskarnou primo na nejakou specialni folii, nebo mate nejaky uplne jiny napad?
Predem dekuji moc za odpoved, pekny den!

1 komentář u „Tisk na folii“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  cest ke zhotovení takového diapozitivu je několik.

  Tisk přímo na fólii je možný (stejně jako kopírování), prodávají se fólie pro tisk jak na laserové tak inkoustové tiskárně.

  Další možností je zhotovit nejprve předlohu a tu pak přefotografovat na kontrastní černobílý film (nejlépe dokumentní), nebo na kvalitní diapozitivní film.

  Dále můžete zhotovit vzor na papír nebo fólii a z něho pořídit kopii na dokumentní film.

  Zřejmě poslední možností je vytvoření vzoru a jeho vysvícení na diapozitivní film.

  Pokud máte obavy o kvalitu čar při kopírování z papíru, je nejlepší zhotovit vzor 4x větší a při kopírování zvolit velikost 25% (což už bývá standardní funkce kopírek) a velký kontrast pro dostatečné zčernání. Zmenšením předlohy se zmenší případné nerovnosti hran.

  Pouze pozor u digitálních kopírek, pokud nebude vzor rovnoběžný se snímačem, mohly by se na čarách vytvořit zuby, které by byly při velkém zvětšení (cca 50-100x) viditelné. Nejsem ale schopen to ověřit.

  S pozdravem

  Tomáš Cihelka

  Odpovědět

Napsat komentář