Objektiv Sigma nebo Tokina?

Petr Blahuš

Dobrý večer, mám Canon EOS 10 D a díky přepočtu 1,6 potřebuji nějaký širokoúhlý objektiv, vzhledem k ceně spíše zoom než pevné sklo. Váhám mezi Sigma 18- 50 f 3,5- 5,6 DC, kterou můžu sehnat za 3.150 Kč bez DPH a Tokina 19- 35 f 3,5-4,5 AF 193, která je ovšem za více jak 7.000 Kč. Který byste na mém místě zvolili z těch dvou. vinětace, soudkový efekt a pod. ? (Popřípadě pokud nevíte o jiném v podobné cenové hladině). Předem děkuji za nezávaznou radu.
S pozdravem
Petr Blahuš

1 komentář u „Objektiv Sigma nebo Tokina?“

  1. Odpověď redakce

    Hlavní principiální rozdíl mezi těmito objektivy je v tom, že Tokina je objektiv, který vykreslí celé políčko kinofilmu zatímco Sigma DC je určena výhradně pro DSLR se snímačem ve velikosti APS s crop faktorem 1,5-1,6.
    Objektivy určené i pro kinofilm mívají jistou výhodu v tom, že nejvíce vad obrazu se projevuje v rozích, ty se ale při nasazení na DSLR oříznou, střed mívá značnou rezervu. Nevýhodou je naopak větší velikost, hmotnost a většinou i cena.

    Osobně jsem nějakou dobu užíval objektiv Soligor 19-35, který je s dotazovanou Sigmou dost blízce příbuzný a s optickou kvalitou jsem byl poměrně dost spokojen, je asi o něco lepší než Sigma 18-50. Je ale dost sporné, je-li rozdíl tak velký, aby vykompenzoval vyšší cenu a menší univerzálnost.

    Odpovědět

Napsat komentář